ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تجمل گرایی و آفات آن

فاطمه وثوقی
مقدمه
مردم قبل از اسلام در یک مرتبه پایین انسانی زندگی می‏کردند و دائماً در حال جنگ و جدال با یکدیگ
ر بودند، تا اینکه نور اسلام بر دل‏های تاریک آنها تابید و حیات طیبه
را برای آنها به ارمغان آورد. از آن روز تاکنون دشمنان دین و بشریت، از راه‏های گوناگون به مقابله با اسلام پرداخته و در صدد انحراف مسلمین بوده‏اند. در عصر حاضرهم با تهاجم فرهنگی غرب و صهیونیسم و ضعیف جلوه دادن دین به دست روشنفکران< SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt" dir=ltr lang=AR-SA> بیمار ونیز به وسیله تجمل گرایی، هویت اصلی مسلمانان را مورد هجوم قرار داده‏اند.
مقاله حاضر با ذکر نکاتی از آثار منفی تجمل در اسلام و جامعه و… به بررسی آن پرداخته تا گوشه‏ای از راههای تهاجم فرهنگی دشمن را نشان دهد و ضمن آگاهی دادن از عواقب سوء تجمل گرایی و زیان‏های جبران‏ناپذیر یا صعب العلاج آن، توجه خردمندان جامعه رابه نیرنگ‏های جدید دشمن جلب کند و ضمن یاد آوری توجه اسلام به زندگی دنیایی مسلمانان به یاد آورد که دنیا محل زندگی موقت می‏باشد. خوشی‏های آن موقت و گذرااست و آنچه زندگی واقعی تلقی می‏شود، زندگی ابدی، راحت و همیشگی آخرت می‏باشد.
در این باره قرآن می‏فرماید: «المال و البنون زینه الحیاه الدّنیا و الباقیات الصّالحات خیر عند ربّک ثواباً و خیر املا»۱ مال و فرزندان زینت حیات دنیایی هستندو (لیکن) اعمال صالح که تا قیامت باقی است (مانند نماز، تهجد و ذکر خدا&lt ;/SPAN> و صدقات جاری چون بنای مسجد و مدرسه و موقوفات و خیرات در راه خدا)، نزد پروردگار بسی بهتر و عاقبت آن نیکوتر است.


جایگاه تجمل در اسلام
دین مبین اسلام در عین حال که به زندگی دنیایی انسان توجه دارد و خداوند متعال وسایل رفاه و آسایش او را در دنیا فراهم آورده است، مسلمانان را به عدم افراط و تفریط در این زمینه فراخوانده و به یک زندگی معتدل و خوب دعوت می‏کند.
وقتی که انسان زمام نفس خود را در دست گرفت، بر او لازم است که حقوق جسمانی خود رانیز بشناسد و از زیبایی‏های زندگی که خداوند برای او حلال کرده، که شامل تمام لذات و مظاهر زندگی است و مزاج انسان سالم و معتدل طالب آنها است، بی تفاوت نباشد، حتی برای نیاز جسمی ارزش قائل شده و دستور
می‏دهد که در صورت ضرورت، افرادی که چیزی برای خوردن ندارند تا زنده بمانند برای ادامه حیات از گوشت میته بخورند. در حالیکه گوشت میته برای افراد عادی حرام است!
انسان فطرتاً کمال جو و زیبایی دوست می‏باشد. بر همین اساس، اسلام ضمن اعتراف بهاین مسأله و نیازمندی‏های دیگر زندگی که در طبیعت انسان نهاده شده، آنها را با میل به ترقی که این میل نیز در طبیعت انسان ریشه دارد معارض نمی‏داند.
«گوستاولوبن» وزیر سابق فرانسه در کتاب «تاریخ تمدن اسلامی» می‏نویسد:
«تاکنون هیچ مردمی مانند مردم جزیره العرب دیده نشده که در مدتی کوتاه و اندک، بتواند به این حد از تمدن نائل شود»۲. این پیشرفت سریع مسلمین در صدر اسلام، نشانه اهمیت دادن اسلام به زندگی دنیایی مسلمانان است. اما نظر اسلام این است که با ابزارهای ترقی به ترقی نهایی که همان هدف خلقت انسان است برسند و آن، تأمین رفاه زندگی ابدی در کنار زندگی دنیایی است. اینک زیبایی و تجمل را در اسلام بررسی می ‏کنیم.


فرق است بین زیبایی و تجمل
زیبایی غیر از تجمل می‏باشد و در اسلام جایگاه مثبتی دارد. به عنوان مثال، اسلام نظافت را نوعی زیبایی می ‏داند و به آن سفارش می‏کند، زیرا در اثر مراعات نظافت زندگی انسان‏ها در صفا و آرامش خواهد بود. اما تجمل که ناشی از زیاده خواهی و اسراف می‏باشد، افراد جامعه را به ورطه سقوط می ‏کشاند و موجب از بین رفتن شخصیت والای انسان می‏شود. دشمنان اسلام نیز دقیقاً از این همین راه، یعنی با نشان دادن تجمل به عنوان یک نیاز در جامعه. ایجاد وابستگی می ‏کنند و ملت‏ها را ـ به خصوص ملت‏های مسلمان را ـ به سقوط و تباهی می‏کشانند.
در هر جامعه مترقی و متمدن، نشانه ترقی و تمدن، مغزهای متفکر و مخترعان و… آن جامعه هستند، نه درصد بالای تجمل و مصرف گرایی. نویسنده خود شاهد بود که در جنگ عراق و کویت، افرادی که از کویت به ایران آمده بودند وقتی زندگی غیر تجمل مردمایران (قم) را می‏دیدند، اعتراف می‏کردند که زندگی درست و اسلامی همین است و اظهار می‏داشتند که وقتی که به کویت برگردیم به روش شما ایرانیان زندگی می‏کنیم و قبول داشتند که زندگی آنها یک زندگی مصرفی و پرتجمل است. روح مصرف گرایی به قدری درآنها ریشه دوانده بود. که حتی نخ‏های کاموای بافتنی، به صورت بریده و کوتاه شده ازکشورهای دیگر برایشان فرستاده می‏شد! به همین علت است که دشمنان انقلاب اسلامی درصدد رخنه کردن به شجره طیبه انقلاب اند که بسان موریانه آن را از درون بپوسانند چون دیدند که مردم شریف ایران نه تنها زمین نخورد و سقوط نکرد، بلکه دست سایرملت‏های ضعیف جهان را هم گرفت و الگوی آنها شد.
تجمل انواع و مراتبی دارد. در اخلاق، رفتار، حتی در سیاست و صنعت هم رسوخ کرده است، ولی غالباً در قالب پوشاک و لوازم لوکس زینتی و غیر ضروری ظاهر می‏شود که هریک از اینها در تغییر فرهنگ خودی و جایگزین کردن فرهنگ بیگانه موثر می‏باشد. و عوامل تحریک شهوات، خیالبافی، در رؤیا زندگی کردن، اسراف، بی عاطفه بودن و ظلم وخیانت را به همراه دارد. و از همه مهم‏تر ایجاد سستی نسبت به اعتقادات و پوچی ودنباله روی از دشمنان اسلام ـ خصوصاً در نسل جوان ـ می‏نماید.
در یک نگاه خردمندانه، می‏توان به سادگی متوجه شد که وسایل رفاهی غیر ضروری که گاه تولیدات داخلی هم جزء آنها حساب شده و با مارک خارجی عرضه می‏شود، نسبت به سایر تولیدات داخلی و واردات چشمگیر و قابل تأمل است. و برای خرید آن وسایل و… میلیونها تومان سرمایه از کشور خارج می‏شود و به جیب دشمنان اسلام می‏رود و< /SPAN> آنهابه وسیله همان سرمایه‏ها بر علیه اسلام توطئه می‏کنند و به وسیله نشریات مضر ومسموم افکار پاک و اسلامی مردم، خصوصاً نسل جوان جامعه را که به قول حضرت امام «سرمایه‏های فوق الارض» هستند به رکود می‏کشانند. در یکی از پرت کلهای حکمای یهود (صهیونیسم)آمده است. «ما بوسیله کتاب هایی که با سبک شیوا و (زیبا) منتشر می‏کنیم افکار مسموم را به خورد مردم می‏دهیم.»۳
اکنون که بیست سال از انقلاب اسلامی ما می‏گذرد، در حالی که هویت و فرهنگ ملی ما آمیخته با اسلام است، ولی امروز در جامعه ما اخلاق و رفتارهایی به چشم می‏خورد ومورد قبول واقع شده که با فرهنگ اصیل مذهبی و ملّی ما در تضادّ است.
چرا باید وسایل زندگی و تزیینی، حتی خوراک و تغذیه ما که ریشه در فرهنگ بیگانهدارد، به قدری در جامعه ما رواج پیدا کند که رنگ جامعه اسلامی ما را عوض کند وانقلاب اسلامی ما را زیر سوال ببرد.
اگر به همین
منوال بگذرد. می‏ رود که ملیت و فرهنگ ما دستخوش یک تحول ناشایست و غیراسلامی قرار بگیرد. این در حالی است که از گوشه و کنار دنیا، مردم جهان برای نجاتزندگی خود به مردم ایران روی آورده‏اند و جنبش‏های آزادیبخش دنیا برای مبارزه بااستعمارگران مردم .
دلیل بر این مدعا گزارش مجری سیمای شبکه یک، در روز افتتاح صدای برون مرزی ایران می‏باشد که ایشان می ‏گفتند: «سالانه بیش از سی هزار نامه از گوشه و کنار جهان به ایران می‏رسد که در رابطه با شناساندن اسلام برای آنها می‏باشد» »جای بسی تأسف و نگرانی است که در چنین موقعیتی که ایران جایگاه خود را به عنوانرهبر و الگو در جهان پیدا کرده است، عواملی دست به دست هم داده‏اند و برای گسترشاین وضع ناپسند در جامعه با تبلیغات آبکی و فریبنده، مظاهر کم ارزش مادی را دررسانه‏های گروهی حتی در تابلوهای خیابان و بر روی بدنه اتوبوس‏های خط واحد ترویج می‏ کنند، به طوری که سبب شده است شیوع این وضع (بیماری) به سرعت رو به رشد بگذارد.
امام راحل می‏فرماید: «رادیو، تلویزیون و مطبوعات و سینماها و تئاترها از ابزارهایمؤثر تباهی و تخدیر ملت‏ها، خصوصاً نسل جوان بوده است و از آنها برای درست کردن بازار کالاها، خصوصاً تجمل و تزئین از هر قماش از تقلید در ساختمان‏ها (گرفته) تانوشیدن و پوشیدن و گفتار در فرم آنها استفاده کرد. ما دزد را بیرون کردیم اما خودمان را پیدا نکردیم.»۴ آیا این است قدردانی از خون شهدا و سال‏های دور از وطن بودن امام (ره) «افان مات او قتل انقلبتم علی اعقابکم.»۵ اگر او&lt ;SPAN dir=ltr>
به مرگ یا شهادت در گذشت باز شما بدین جاهلیت خود رجوع خواهید کرد؟


تجمل از نظر آیات و روایات
همان طور که اشاره شد، اسلام ضمن اهمیت دادن به زندگی دنیایی بشر، او را برای به دست آوردن لذت‏ها و زیبایی‏ های دنیا تشویق نیز می‏ کند. قرآن کریم می‏فرماید:
«وَ ابتغ فیمـا آتیک اللّهُ الدّارَ الآخِرهَ وَ لاتَنسَ نَصیبکَ مِن الدُّنیا»۶.به هر چیزی که خدا به تو عطا کرده، از قوای ظاهری و باطنی و مال و سایر نعمت‏هایدنیا بکوش تا ثواب و سعادت دار آخرت تحصیل کنی و (لیکن) بهره‏ات را هم از (لذات ونعم الهی) دنیا فراموش مکن.
قرآن کریم به افرادی که گمان می‏ کردند تحریم زینت‏ها و پرهیز از غذاها و روزی‏هایپاک و حلال نشانه زهد و پارسایی و مایه قرب به پروردگار است، با لحن تندی می‏فرماید:
«قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَهَ اللّهِ الَّتی اَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّیِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ»۷. بگو ای پیامبر چه کسی زینت‏های خدا را که برای بندگان خود آفریده حرام کرده و از صرف رزق حلال و پاکیزه منع کرده؟ سپس برای تاکید اضافه می‏کند: به آنها بگو این نعمت‏ها و موهبت‏ها برای افراد با ایمان در این زندگی دنیا آفریده شده اگر چه دیگران نیز بدون داشتن شایستگی از آن استفاده می‏کنند و نیز«قُلْ هِیَ لِلَّذینَ ءامَنُوا فِی الْحَیوهِ الدُّنْیا خالِصَهً یَوْمَ الْقِیامَهِ.»۸ بگو این نعمت‏ها در دنیا برای اهل ایمان است و خالص اینها (یعنی لذات کامل بدون الم) و نیکوتر از اینها در آخرت بر آنان خواهد بود.
در مورد استفاده از انواع زینت‏ها اسلام مانند تمام موارد، حد اعتدال را انتخاب کرده و ضمن تشویق مردم به استفاده از نعم الهی به خاطر طبع زیاده‏طلبی انسان که ممکن است سوء استفاده کند و به جای استفاده عاقلانه راه تجمل پرستی و زیاده روی راپیش بگیرد می‏فرماید: «کلوا و اشربوا و لاتسرفوا»۹ بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید.
کلمه (اسراف) کلمه بسیار جامعی است که هرگونه زیاده روی در کمیت و کیفیت و بیهوده گرایی و اتلاف و مانند آن را شامل می‏ شود. «امروز تحقیقات
دانشمندان ثابت کرده استکه سرچشمه بسیاری از بیماری‏ها غذاهای اضافی است که به صورت جذب نشده در بدن انسانباقی می‏ماند که هم بار سنگینی است برای قلب و سایر دستگاه‏های بدن و هم منبع
آماده برای انواع عفونت‏ها و بیماری‏ها.۱۰»
قرآن کریم تغذیه را به عنوان یک وسیله تکامل پذیرفته، لذا سفارش به خوردن غذای پاک  می‏نماید چون غذای حلال بر روی اخلاق انسان اثر دارد. لذا می‏فرماید:
«کلوا من الطّیّبات و اعملوا صالحاً»۱۱ از غذاهای پاکیزه حلال تناول کنید و به نیکوکاری و اعمال صالح بپردازید.
از آنجا که تجمل گرایی، روی آوردن به دنیا محسوب می‏شود و سایر دلبستگی‏ها به دنیاو وابستگی را به دنبال دارد. امام صادق ـ علیه السلام ـ می‏فرماید: «رأس کل خطیئهحبّ الدنیا»۱۲
سرّ هر خطا، دوستی دنیاست و نیز می‏فرماید: به راستی شیطان آدمیزاده را در هر چیزیمی‏چرخاند (تا او را گمراه کند) و چون از او درمانده گردید، در برابر پول و مالدنیا جلو او را سخت می‏بندد و گردن او را می‏گیرد.۱۳
امام باقر ـ علیه السلام ـ می‏ فرماید: نمونه آزمند بر دنیا، کرم ابریشم است که هرچه بیشتر ابریشم بر خود می‏تابد و می‏پیچد راه بیرون شدن خود را دورتر و بسته‏تر می‏نماید تا از غم و اندوه می‏ میرد.۱۴ گرایش به تجملات زندگی، انسان را دچار بحران اقتصادی می‏کند و حتی به خاطر به دست آوردن و نگهداری آن
تجملات، دچار بحران روحی هم می‏شود. گرچه لذتی به همراه دارد اما لذتش زودگذر می‏باشد. علی ـ علیه السلام ـمی‏فرماید: هر که دنیا را در چشم خویش عظیم گیرد و جایش را در دلش بزرگ دارد و آنرا بر خدا برگزیند و به سوی آن انقطاع پذیرد (از همه ببرد و به آن پیوند کند) چنین کسی درست بنده دنیاست .۱۵»
اینها نمونه‏های کوتاهی بود از آیات و روایات، در نکوهش دنیا داری و گرایش به تجملات و استفاده درست از دنیا در حدی که مورد قبول اسلام است که تقدیم شد.


تجمل عامل انحطاط مسلمین در صدر اسلام
به همان نسبتی که تجمل در جامعه برقرار می‏شود، به همان اندازه هم ذهن مردم متوجه منافع خصوصی می‏گردد. زمانی همه مسلمین در صدر اسلام به پیشرفت اسلام فکر می‏کردند و در سایه برادری و برابری متحد بودند، در مقابل دشمنان اسلام سر خم نمی‏کردند، قدرت مسلمین نفوذناپذیر بود. و در راه رسیدن به هدف نهایی که گسترش و پیروزی اسلام بود از هیچ ایثار و گذشتی دریغ نمی‏کردند، اما از وقتی که گرایش به تجملات و دنیاپرستی در میان آنها رواج پیدا کرد، این عظمت رو به تنزل گذاشت. «جرجی زیدان» مورخ مسیحی لبنانی می‏نویسد: «پس از آن که اعراب به کشور گشایی پرداختند، سیم و زور غلام و کنیز به جزیره‏العرب روان گردید و اندک اندک اعراب مسلمان به فساد و هرزگی گرائیدند.۱۶ بنابراین سرنوشت مسلمانان صدر اسلام باید لوح عبرت برای مسلمانان عصرحاضر و آینده باشد. انقلاب ما هم وقتی پایدار خواهد بود که همه امور زندگی ماانقلاب باشد، ولی تجمل مانع این امر است افرادی که فقط به چیزهای ضروری احتیاج دارند و آرزو
یی جز افتخار میهن خودشان
ندارند «مردمی که انقلاب کردند و انقلاب شان حفظ و احیاء ارزش‏های اسلامی و ملی بود اما وقتی روحشان با تجمل فاسد شده باشد آرزوی دیگری ندارند و به زودی دشمن قوانینی می‏شوند که مزاحم او هستند۱۷» لذا می‏بینیم افراد متجمل دین گریز هم هستند، چرا که قانون اسلامی مانع جذب شدن آنهادر تجملات است به قول «منتسکیو»: در این زمان است که تقوای ملی با چه سرعتی رو به انحطاط می‏رود زمانی که مردم روم به تجمل روی آوردند، در سلطنت «تی بر» نمایندگان سنا پیشنهاد کردند که قوانین سابق مربوط به تجمل دوباره برقرار شود. شاه که مردیبا اطلاع بود با این تقاضا مخالفت کرد و گفت: دولت با وضع فعلی نمی‏تواند دوامکند.۱۸»
حکام نالایق جهان اسلام، فضایل اخلاقی و رفاه متوسط مسلمانان را به خاطر زیادهخواهی و جاه‏طلبی‏های خودشان از میان مسلمین برداشتند و قوانین اصیل اسلامی را که مورد تاکید رسول خدا (ص) بود، به دست فراموشی سپردند و خود و مردم را اسیر تجملات کردند. این انحراف از زمان «عثمان بن عفان» شروع شد. «ابن خلدون» می‏نویسد:۱۹ دیندر آغازِ امر، مانع غلو کردن در امر بناها بود و اسراف در این راه را بی آن که میانه روی باشد، روا نمی‏ دانست و چون مردم از روزگاری که دین فرمانروایی می ‏کرددور شدند، به این گونه مقاصد بی‏پروا گردیدند و طبیعت کشورداری و پادشاهی و تجمل خواهی بر آنان غلبه یافت. بنابر نقل مسعودی، عثمان در پنجمین سال خلافت خود که بیست و هشت سال پس از هجرت پیامبر بود، دستور داد خانه‏ای مجلل برایش ساختند که اتاق‏های متعدد و زیبا و تالارهای بزرگ داشت این تجمل گرایی کم کم به اطرافیان عثمان و کارگزاران و در نهایت به مردم سرایت کرد.۲۰
در «طبقات ابن سعد» آمده:
زبیر صحابی نامدار اسلام در بصره خانه‏ای ساخت که امروزه هم معروف است و تجار و ثروتمندان بحرینی و غیر بحرینی در آن جا اتراق می‏کردند و در کوفه، مصر، اسکندریه هم خانه هایی ساخت. بعد از مرگ زبیر ۵۰ هزار دینار و ۱۰۰۰ اسب و هزار عبد و کنیز باقی ماند.۲۱
طلحه صحابی دیگر و مشهور صدر اسلام، خانه‏ای در کوفه ساخت که معروف به «دارالطلحتین» در کناسه می‏باشد. غله‏اش از عراق هر روز هزار دینار بود.۲۲ نمونه هایی از این قبیل بسیار است. تخریب تجمل گرائی بعد از بیست و هشت سال که از عمراسلام می ‏گذشت، چنان مردم جهادگر و ایثارگر را عوض کرد که نه تنها در میادین جهادبه صورت فعال شرکت نمی‏کردند، بلکه آشکارا از فرمان خلیفه و رهبر خود علی ـ علیهالسلام ـ که خودشان به اصرار بعد از عثمان به خلافت انتخاب کرده بودند سرپیچی می‏کردند. خطبه اشباح حضرت علی ـ علیه السلام ـ شاهد براین مدعاست.
دنیا داری و تجمل پرستی، طلحه و زبیر را در مقابل رهبرشان به مخالفت
واداشت ورفتند جنگ جمل را به راه انداختند و عاقبت به سرنوشت بدی دچار شدند. عبدالرحمن یکیاز اعضای شش نفره شورای خلافت عمر، وقتی از دنیا رفت یک هشتم مالش را که بین چهارزنش قسمت کردند هشتاد و چهار هزار بود. (سهم یک زن) ۲۳
در روز قتل عثمان، نزد خزانه دارش پانصد هزار درهم و صد و پنجاه هزار دینار و هزارشتر بود و&lt ;/SPAN> صدقاتی باقی ماند که قیمتش دویست هزار دینار بود.۲۴ بذل و بخشش‏های عثمان به قدری بود که اصحاب نمونه‏ای مثل ابوذر و عمار همیشه از او انتقاد می‏کردند.
مطلب گویایی که بر این گفته‏ها صحّه می‏گذارد، فرمایشات علی ـ علیه السلام ـ درخطبه معروف شقشقیه است که می‏فرماید: «یخضمون مال الله خضمه الابل نبته الرّبیع»۲۵وقتی عثمان به خلافت رسید (اقوام و اطرافیان او) مال خدا را خوردند، مانند شتری که علف‏های نرم و لطیف بهاری را می‏بلعد «علامه امینی» در «الغدیر» آماری را ازعطایای عثمان به اطرافیانش آورده که نمونه‏ای ذکر می‏شود.مروان پانصد هزار دینار، ابن ابی سرح، صدهزار دینار، زیدبن ثابت، صدهزار دینار،عثمان الخلیفه. در یک مرحله صدو پنجاه هزار و در مرحله دیگر دویست هزار دینار ازعثمان به هدیه گرفتند. ۲۶ این بذل و بخشش‏ها باعث شد، فقرا بیش از پیش در فقرزندگی کنند و حقوق عامه مسلمین از بیت المال صرف عیش و نوش و تجمل گرایی عده‏ای معدود شد و یک حالت سستی و تفرقه و فاصله طبقاتی بین مسلمانان به وجود آمد و اتحاد از بین رفت و دیوار بلندی بین آحاد مسلمین کشیده شد که آثارش تا به امروز در جهان اسلام باقی مانده و قابل مشاهده می‏باشند. گر چه علی ـ علیه السلام ـ سعی کرد دوباره سنت پیامبر را در جامعه مسلمین جاری کند و آنها را دوباره به آغوش اسلام بازگرداند و اما مردم چنان عادت کرده بودند که حاضر نبودند از تجملات و دنیا گرایی دست بردارند و مطیع رهبر خود باشند.


ضربه‏های تجمل در قرون اخیر
تجمل‏گرایی شاهان قاجار در عصر اخیر، باعث سقوط کشور ایران شد. به طوری که بخاطرتجمل و خوش گذرانی هر روز امتیازی به اجانب می‏دادند و با آبرو و حیثیت مردممسلمان ایران بازی می‏ کردند و جسم ایران عزیز را تکه تکه کرده و به دست دشمن سپردند. جای تاسف این جاست که علاوه بر جدا شدن قسمتی از ایران روسیه در «عهدنامه ترکمانچای» مبلغ ده کرور هم (مبلغ پنج میلیون تومان) به عنوان غرامت جنگی گرفت. فتحعلی شاه شش کرور را از خزانه پرداخت و برای پرداخت دو کرور دیگر «عباس میرزا» عاقد قرار داد سخت به زحمت افتاد دولت انگلستان هم از احتیاج ایران استفاده کرد و با پرداخت مبلغ دویست هزار تومان دو مادّه از پیمانی را که در سال ۱۲۲۹ با ایران بسته بود. و طبق آن مجبور بود در جنگ ایران با دول اروپایی به کمک ایران بشتابد خرید و الغاء کرد. دو کرور دیگر بر ذمه ایران باقی ماند که در جریان قتل «گریبایدوف» که ایران هیئت حسن نیتی برای عذر خواهی به دربار روس اعزام داشت،! امپراطور روسیه یک کرور از آن را به «خسرو میرزا» رئیس هیئت بخشید و برای تادیه یک کرور دیگر هم پنج سال مهلت داد.۲۷ عهدنامه گلستان و امتیاز حکومت بر خلیج &lt ;SPAN class=formfield>فارس به بهانه برده فروشی و دادن امتیاز گمرگ و معادن و امثال اینها که هر کدام نیاز به توضیح مفصل دارند، در جای خود قابل تحلیل و تفکر است که تجمل انسان را به کجاها می‏کشاند. پادشاهی که ادعای حکومت و بزرگی بر کشور دارد اما غلام اجنبی شده به قول خود شاه، شمال می‏خواهند بروند روس اجازه نمی‏دهد. به جنوب کشور می‏خواهند بروندانگلیس اجازه نمی‏دهد. این چه پادشاهی است!؟
این اعمال زشت زمامداران ایران باعث شد کم‏کم زنجیرهای اسارت و وابستگی به دست و پای مردم شریف ایران زده شود. زمانی که امیر کبیر، آن مرد میهن پرست، زمام امور کشور را به دست گرفت وارث خزانه‏ای خالی و کسر بودجه و تعهدهای سنگین بود که به ایران تحمیل شده بود. «میرزا یوسف مستوفی الممالک آشتیانی» وزیر مالیه که مامور رسیدگی به امور مالی شده بود، پس از بررسی گزارش داد که «خزانه کشور دچار ده میلیون ریال کمبود بودجه است»۲۸ در صورتی که اصل بودجه از بیست میلیون ریال تجاوزنمی‏کرده است.
و در عصر اخیر، رضا خان وقتی برای دیدار به ترکیه رفت و زرق و برق آن جا را دیده به فکر تقلید و ترقی افتاد و
تحت تأثیر حکومت «آتاترک» قرار گرفت که به قول حضرتامام که فرمود:
من مجسمه آتاترک را در ترکیه دیدم که یک دستش به طرف غرب بود می‏گفتند این نشانه این است که همه چیز در غرب است. اما رضا خان فقط تجمل پرستی غرب را آورد که عامل وابستگی و< SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt" dir=ltr lang=AR-SA> انهدام فرهنگ خودی بود و می‏رفت که قانون اسلام به دست فراموشی سپرده شود و فرهنگ ایران چهره عوض کند که خداوند به دست مرد توانایی از سلاله پیامبر عظیم‏الشأن اسلام، مردم و کشور ایران را نجات داد. مطالبی که ذکر شد، در واقع قابل تحلیل و تفکر می‏باشد تا مایه عبرت گردد و تاریخ دوباره تکرار نشود.
زمانی که استعمار گران برای شروع کار در ایران دست به کار شدند تا زمینه‏های سقوط ملت ایران و انهدام فرهنگ ایرانی را فراهم کنند از ترویج تجمل شروع کردند.
بنابر نقل سالمندان بزرگوار، برای اولین بار که یهود می‏خواست مجری این طرح باشد، به وسیله رایج کردن لباس‏ها و وسایل تجملی در ایران شروع به کار کرد. به این صورت که لباس‏های کهنه مردم را می‏خریدند و به جای آن‏ها ظرف زیبای چینی و پارچه‏های فاستونی می‏دادند که تا آن زمان مردم پارچه‏های دست بافت خودشان را می‏پوشیدند. وقتی به سراغ کاسب و بازاری می‏رفتند و می‏گفتند ما پارچه‏های فاستونی (کت وشلواری) خوب به شما می‏دهیم، مردم کاسب در جواب می‏گفتند: ما قدرت خرید پارچه‏هایش ما را نداریم. می‏گفتند (یهود): ما از شما پول نمی‏خواهیم. در عوض پول، شمامی‏توانید گندم به ما بدهید و اگر جواب می‏شنیدند که گندم هم نداریم، باید صبرکنید به موقع رسیدن محصول، قبول می‏کردند که اشکالی ندارد شما هر وقت توانستید گندم به ما بدهید.
کشوری که زمانی گندم صادر می‏کرد، حالا وارد کننده گندم از خارج می‏باشد.
زمانی برای خرید گندم ایران منت ایران را می‏کشیدند و از راه عطوفت و مهربانی واردشده بودند. اما حالا چه؟ از آن جا که دشمنان ایران راه وابستگی را از طریق رایج کردن تجمل تجربه کرده‏اند، بار دیگر در عصر حاضر این نقشه را به کار گرفته‏اند و جدی هم عمل می‏کنند تا نیروی جوان و سرمایه‏های عظیم کشور را مشغول مد پرستی و تجمل گرایی بکنند. با این تفاوت که این‏بار تبلیغ می‏کنند که جنس خارجی بهتر است(حتی نام و نشان خارجی). با کمال تأسف بر روی لباس‏ها و وسایل زندگی مسلمانان مارک و خط‏های خارجی زیاد دیده می‏شود. که در مواردی (تقریبا زیاد) پیام‏های زشت اخلاقی و شهوانی بر آنها نقش بسته است که علاوه بر تحریک کنندگی غرایز جنسی جوانان و گمراه کردن آنها، جوانان عزیز را از درس و ف
عالیت نیز باز می‏دارد و آرامش روحی آنها را به هم می‏ریزد
.
اولین گام این سقوط، اول در خانواده برداشته می‏شود و این تخریب فرهنگ به دستبزرگان خانواده صورت می‏گیرد، چرا که در هنگام خرید توجه ندارند که سرمایه کشور ودست رنج خود را در نهایت به جیب چه کسانی می‏ریزند و در مقابل خواسته‏های سطحی و زودگذر فرزندان خود، زود تسلیم می‏شوند، در حالی که اگر با فرزندان عزیز خودشان بامنطق برخورد کنند و آنها را از واقعیت‏ها آگاه کنند مسلماً فرزندان فهیم ایران زمین خود حاضر نخواهند شد لباسی را که غرب و صهیونیسم (آمریکا) و (اسرائیل) باصدای بلند فریاد بزنند: مرگ بر….. در چنین شرایطی، این شعارها اثر چندانی نخواهد داشت و ریشخند آنها را هم به دنبال خواهد داشت و مردم هندوستان
زمانی
که می‏خواستند از استعمار انگلیس سر پیچی کنند و خود را آزاد کنند به دستور رهبرانشانهمه مردم (به جز اندک) پوشیدن و استفاده از وسایل خارجی انگلیسی را بر خودشان تحریم کردند، حتی مدتها مردم هندوستان در غذای خود از نمک استفاده نکردند، زیراامتیاز نمک کشورشان به دست استعمار بود و دچار بیماری شدند&l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt” dir=ltr>.
اگر این نقاب مرغوبیت جنس خارجی و یا استحکام آن به کنار زده شود، چهره کریه وابستگی و ذلت و پوچی و انهدام فرهنگ ایرانی در پشت آن به چشم می‏خورد.
هرگاه جامعه‏ای یا افرادی، از درون به وسیله موریانه تجمل گرایی بپوسد، هر کس می‏تواند با یک ضربه کوچک او را نقش بر زمین کند. اگر مردم انقلابی دیروز و نسل آگاه امروز سلاح ایمان و هشیاری انقلابی خودشان را بر زمین بگذارند و پایبند اصول انقلاب خود نباشند، ارزش‏های اسلامی و انقلابی جای خود را به ارزش‏های مادی خواهدسپرد و بیم آن می‏رود که مردم مجاهد و انقلابی ایران، خود در فرهنگ اجانب جذب و هضم گردند که در این صورت فاقد هر گونه اراده برای آبادانی و شکوفا کردن استعدادهای غنی کشور و مردم خود خواهد شد. هیتلر می‏گوید: اگر آلمان بدون دفاع ماند، به خاطر اسلحه نبود. او فاقد اراده لازم برای دفاع بود. اگر من به دستراستی‏ها می‏گفتم غفلت شما باعث شد که&l t;SPAN dir=ltr> یهودیان توانستند در سال ۱۹۱۸ قدرت را به دست گیرند، برای حل این مشکل نباید پرسید: چگونه اسلحه بسازیم؟ بلکه باید گفت باچه تدبیری می‏توان ملت را از لحاظ اراده تا جایی بالا برد که بتواند اسلحه به دست بگیرد. وقتی چنین احساسی در قلبی به وجود آمد، اراده‏اش خواهد توانست هزاران راهبرای به دست آوردن اسلحه خلق کنند. ده قبضه هفت تیر دست یک مرد بی غیرت (بی‏اراده)بدهید نمی‏تواند یک گلوله خالی کند. این اسلحه از یک چماق که به دست مرد شجاعی داده‏اید کم ارزش‏تر است. ۲۹ نسل عزیز جوان با توجه به طرز فکر هیتلر که یک رجل سیاسی می‏باشد، باید دقت کنند و بیدار شوند که مردم ایران با اراده آهنین و با دست خالی به قول (هیتلر) با چماق به نبرد طاغوت و سلطه گران رفتند. اگر غرق در تجملات بودند که فرصت توجه به مسائل سیاسی آن روز را نداشتند.
گرچه نسل حاضر در صحنه مبارزاتی انقلاب اسلامی حضور نداشتند به خاطر صغر سن یاهنوز به دنیا نیامده بودند اما با مایه گرفتن از والدین بزرگوار خود و مردان میادین نبرد آن روز، خود به انقلاب دیگر دست بزنند و حمله‏های فرهنگی را دفع کنند و خودشان فرهنگ ساز جامعه خودشان باشند و دوباره نام ایران را در عرصه‏های فرهنگی بین المللی بر سر زبان‏ها و محافل علمی فرهنگی زنده‏تر کنند. هر چند قدم‏های اول برداشته شده و جوانان گرانقدر، در مسابقات علمی افتخارات قابل توجهی کسب کرده‏اند، اما نباید به آنها اکتفا شود و امید
است جوانان دیگر به تأسی از آن عزیزان
افتخارآفرین، در صدد افتخار آفرینی‏های بسیاری باشند و خود را در مقابل ویروس تجمل گرایی و فنا شدن به دست آن واکسینه کنند.
به امید روزی که شعار مرگ بر…… به شعور انقلابی تبدیل شده باشد. آن روز است که واقعاً غرب و صهیونیسم مر
گ خود را جلوی
چشمان خود مشاهده خواهند کرد و خواب برای همیشه از چشمان آنها خواهد رفت، ان شاءالله. اگر امروز به این توطئه غرب و… جواب مثبت داده شود، جهان اسلام قربانی مد پرستی شده و روز به روز قربانی زیادتر خواهدشد، دین در معرض فروش قرار خواهد گرفت و سرمایه‏های ملی، خصوصاً جوانان عزیز به سرعت از دست خواهند رفت. این غارتگران مال و جان به هیچ عنوان دوستدار مردم مسلمان نیستند. آنها حتی به هم کیشان خود نیز رحم نمی ‏کنند، چه رسد به مردمی که آنها راسرچشمه بدبختی‏های خود می‏داند.
یهود وقتی که از کشورهای جهان، یهودیان را جمع کردند تا به فلسطین اشغالی ببرند، افرادی را که قادر به کار زیاد نبودند نمی‏بردند.


پاورقیها:
۱۱. سوره مؤمنون، آیه ۵۱.
۱
. سوره کهف، آیه ۴۶.
۱۵
. غررالحکم، ج ۲، ص ۷۰۶.
۱۸
. همان، ص ۲۲۰.
۱۹
. تمدن اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) ،ص ۱۲۹.
۱۴
. همان، ص ۴۶۷.
۱۶
. مجموعه مقالات بزرگداشت امام خمینی (ره)، ج ۱، ص ۱۶۴.
۱۲
. اصول کافی ج ۳، ص ۴۶۵.
۱۷
. روح القوانین، ص ۲۱۷.
۱۰. تفسیر نمونه ذیل آیه اسراف ۳۱، ج ۶، ص ۱۵۳.
۲۴
. همان، ص ۷۶.
۲۵
. نهج البلاغه، خطبه شقشقیه.
۲۰
. همان، ص ۱۳۰.
۲۱.
مروج الذهب، ج ۲، ص ۱۳۳.
۲۲
. همان، ص ۱۳۳.
۲۶.
الغدیر، ج ۸،ص ۲۸۶.
۲۳
. طبقات الکبری، ج ۳، ص ۱۳۶.
۲۹
. نبردمن، ج۱، ص۲۳۷.
۲۸
. همان، ص
۶۸
.
۲۷
. امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار، ص۲۴۸.
۲
. تمدن اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)، ص ۱۲۳.
۳۰
. محاکمه آزادی.
۳
. دنیا ملعبه دست یهود، ص ۱۵۲.
۴
. خودباختگی از دیدگاه امام خمینی (ره)، ص ۵۸.
۵
. سوره آل‏عمران، آیه ۱۴۴.
۶
. سوره قصص، آیه ۷۷.
۷
. سوره اعراف، آیه ۳۲.
۸
. همان، آیه ۳۱.
۹
&l t;SPAN dir=rtl>
. همان، آیه ۳۱.


منابع: اصول کافی ج ۳،


منبع: www.seraj.ir


http://www.dte.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید
پخش ویدئو

مسابقه ی کتابخوانی تفسیر سوره ی انسان

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی