منوی اصلی

موسسه قرآن و نهج البلاغه

ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

داستانى عبرت‏آموز از سلمان

سلمان فارسى از طرف حضرت مولى الموحّدین امیرالمؤمنین علیه السلام فرماندار مدائن بود.


اصبغ بن نُباته مى‏گوید:


من در مدائن با سلمان بودم و بسیار به ملاقاتش مى‏رفتم، یک روز به دیدنش رفتم در حالى که مریض بود، همان مرضى که منجر به مرگش شد، پیوسته از او عیادت مى‏کردم، رفته رفته مرضش شدّت گرفت و به مرگ خود یقین نمود، روزى متوجّه من شد و گفت: اى اصبغ! با رسول خدا صلى الله علیه و آله قرارى داشتم: او به من فرموده بود موقعى که مرگت نزدیک مى‏شود میّتى با تو سخن مى‏گوید، میل دارم بدانم آیا مرگم نزدیک شده یا نه.


اصبغ مى‏گوید: به او گفتم: هر امرى دارید بفرمایید اجرا کنم.


فرمود: هم اکنون مى‏روى و براى من تابوتى مى‏آورى و همان زیراندازى که به طور معمول در تابوت براى مردگان فرش مى‏کنند در آن مى‏گسترانى، سپس مرا با چهار نفر به قبرستان مى‏برى!!


اصبغ اطاعت کرد، سریع از جا برخاست و از پس انجام دستور سلمان رفت، پس از ساعتى برگشت و تمام خواسته‏ها را اعلام کرد مهیّاست. طبق دستور، سلمان را به قبرستان بردند و تابوت را به زمین گذاردند، گفت: مرا متوجّه قبله کنید، رو به قبله‏اش نمودند، آنگاه با صداى بلند گفت:


السَّلام عَلَیْکُمْ یا أهْلَ عَرْصَهِ الْبَلاءِ، السَّلامُ عَلَیْکُمْ یا مُحْتَجَبینَ عَنِ الدُّنْیا!


سلام بر شما اى ساکنان وادى ابتلا! سلام بر شما اى روپوشیدگان از دنیا!


جوابى نشنید، دوباره به آنها سلام کرد و گفت: شما را به خداوند بزرگ و پیامبر کریم مى‏خوانم که یک نفر از شما مرا پاسخ گوید، من سلمان فارسى صحابى پیامبرم و او به من فرموده بود وقتى مرگت نزدیک شود مرده‏اى با تو سخن مى‏گوید، مى‏خواهم بدانم اجلم رسیده یا نه؟


سلمان از روح مرده‏اى پاسخ گرفت، جواب سلامش را داد و گفت: سخنانت را مى‏شنویم هر چه مى‏خواهى سؤال کن.


سلمان پرسید، آیا از اهل بهشتى یا دوزخ؟ گفت: از کسانى هستم که خداوند مرا مشمول عفو و رحمت خود قرار داده و بهشتى هستم.


سلمان درباره چگونگى مرگش و همچنان از اوضاع و احوال بعد از مرگش سؤالاتى نمود و یک به یک را جواب گرفت، پس از پایان گفتگو به دستور سلمان از تابوتش بیرون آوردند و روى زمینش گذاردند، آنگاه متوجّه حضرت
حقّ شد و گفت:


اى آن که خزائن هر چیز به دست قدرت اوست و برگشت همه به سوى او و اوست که افراد را از بلا و عذاب مصون مى‏دارد و کسى قادر نیست مانع عذاب وى شود، به تو ایمان آوردم و از پیامبرت پیروى نمودم و کتاب مقدّست را تصدیق‏ کردم، هم اکنون وعده‏اى که داده‏اى فرا رسیده است، اى آن که خلف وعده نمى‏کنى، روح مرا بگیر و به رحمتت ملحق فرما و در خانه فضل و کرمت فرود آر، سپس شهادتین را به زبان جارى کرد و جان به جان آفرین تسلیم نمود.


www.aliakbar421.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید