داستان زنى که با شنیدن آیه عذاب بیهوش شد

عالم بزرگ ملا فتح اللّه کاشانى در تفسیر «منهج» روایت مى‏کند: روزى رسول خدا صلى الله علیه و آله در مسجد مشغول نماز شد، پس از قرائت حمد به خواندن سوره حجر پرداخت، چون به این آیه رسید:


«وَ إِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِینَ* لَها سَبْعَهُ أَبْوابٍ لِکُلِّ بابٍ مِنْهُمْ جُزْءٌ مَقْسُومٌ»؛


«و قطعاً وعده‏گاه همه آنان دوزخ است. «دوزخى» که براى آن هفت در است، و از هر درى بخش معین از آنان «وارد مى‏شوند»»؛


زنى از اعرابیه که هماهنگ با پیامبر نماز مى‏خواند با شنیدن این دو آیه نعره‏اى زد و بى‏هوش شد. چون پیامبر از نماز فراغت یافت و آن حال را مشاهده کرد، فرمان داد آب آوردند و به چهره او پاشیدند تا به هوش آمد.


حضرت فرمود: اى زن تو را چه حالت است؟ گفت: یا رسول اللّه! چون تو را در نماز دیدم علاقه‏مند شدم پشت سر شما دو رکعت نماز بخوانم، چون به این دو آیه رسیدى بى‏تاب شده بیهوش گشتم. سپس گفت: واى که هر عضوى از اعضاى من به هر درى از درهاى هفتگانه دوزخ تقسیم خواهد شد.


حضرت فرمود: نه چنان است، مراد آیه این است که هر گروهى از بدکاران را بر درى از درهاى دوزخ به اندازه گناهشان عذاب کنند. گفت: یا رسول اللّه! من ثروتى جز هفت برده ندارم، تو را گواه مى‏گیرم که هر یک را براى خلاصى از درى از درهاى دوزخ آزاد کردم.


فرشته وحى نازل شد و گفت: یا رسول اللّه! اعرابیه را بشارت ده که حق تعالى همه درهاى دوزخ را بر تو حرام کرد و درهاى بهشت را براى تو باز نمود.


http://www.aliakbar421.blogfa.com

کانال های ما در شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی