ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

گلودرد

گلودرد (Sore Throat) یکی از شایع ترین بیماری هایی است که معمولا به دلیل یکی از موارد و بیماری ها ی زیر به وجود می آید:


·      سرما خوردگی معمولی (ویروسی و باکتری)


·      تورم تار های صوتی


·      عفونت های دهانی (چرک)


·      و …


گلودرد با نام “فارینژیت” نیز شناخته می شود.


در واقع بیشتر گلودرد ها می توانند در اثر ویروس، باکتری یا موادی مثل آلاینده های موجود در هوا به وجود آیند.


در آمریکا هر ساله ۲٫۴ میلیون نفر به دلیل گلودرد به بخش اورژانس مراجعه می‌کنند.


انواع گلودرد


احساس درد در پشت گلو، صدای خشک و گرفته


علایم: بالا رفتن دمای بدن همراه با سرفه


علت: التهاب ویروسی که شایع ترین علت گلودرد است و علایم اولیه سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز هست. زیرا قبل از ایجاد علایم دیگر در بدن ویروس تکثیر می شود. گرفتگی صدا نیز به علت تأثیری است که ویروس روی بافت های اطراف حنجره می گذارد. همچنین به علت التهاب گلو فرد دچار سرفه می شود.


درمان: غرغره کردن با آسپرین قابل حل، التهاب گلو را کاهش می دهد و با قورت دادن، علایم سرما خوردگی برطرف می شود.


غرغره ۳۰ ثانیه ای با آب نمک نیز به دفع مایعات اضافه و کاهش ورم کمک می کند. اما قورت دادن آن، حالت تهوع ایجاد می کند. مصرف آب را افزایش دهید. قرص های سرما خوردگی با طعم نعناع، گلو درد را تسکین می دهد و راه تنفسی را نیز باز می کند.


 


گلودرد و سفیدی زبان


علامت آن ایجاد لایه سفیدی روی زبان است.


علت: برفک ممکن است در پی مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شود؛ آنتی بیوتیک باکتری های سالم را که مانع از بروز عفونت های برفکی و قارچی می شود، از بین می برد.


درمان: استفاده از دهانشویه ضد قارچی


لایه روی گلو، همراه با درد شدید


علایم: دمای بدن بالای ۳۸ درجه سانتی گراد که گاهی با سردرد، حالت تهوع و معده درد همراه است شاید پشت گلو با لایه ای از چرک پوشیده شده است. ممکن است فرد دچار سرفه، آب ریزش بینی و گرفتگی صدا نیز بشود.


علت: عفونت استرپتوکوکی. این نوعی عفونت باکتریایی است و علت شایع گلودرد به حساب می آید.


درمان: باید هرچه زودتر درمان شود زیرا گلودرد استرپتوکوکی قلب و کلیه ها را نیز درگیر می کند.

احساس وجود خلط در گلو


مرتب احساس می کنید که نیاز به صاف کردن گلو دارید.


علت: اگرچه علت احساس التهاب گلو، شناخته نشده است اما یکی از شایع ترین بیماری هاست و اغلب مردم به حالت خفیف آن مبتلا شده اند. فرد دائم احساس می کند که خلط دارد. این واکنش نوعی عمل رفلکس است که به علت استرس ایجاد می شود. اگرچه در واقع تراکم خلط وجود ندارد اما صاف کردن دائم گلو باعث التهاب آن می شود.


درمان: جرعه جرعه نوشیدن آب طی روز مانع از خشکی گلو می شود که این امر نیاز به صاف کردن گلو را کاهش می دهد.


درد شدید و مشکل بلع


علایم دیگر آن، بالا رفتن دمای بدن، گرفتگی صدا، بوی بد دهان، کسالت و بزرگ شدن غده در گردن است.&l t;/SPAN>


علت:  لوزه سوم یا عفونت غدد، دومین و شایع ترین علت گلو درد است و اغلب به دلیل عفونت باکتریایی لوزه به وجود می آید. علایم مرتبط با آن به علت تورم لوزه و مقابله بدن با عفونت به وجود می آید. البته این نوع گلو درد می تواند نشانه تب ویروسی هم باشد که اغلب در نوجوانان ظاهر می شود و باعث خستگی مفرط و کسالت می شود. در صورت تب، ورم لوزه ها شدید و پوشیده از لایه سفید خواهد بود.


درمان: با مصرف مایعات زیاد، مسکن و داروهای ضد استروئید و ضد التهابی می توان دمای بدن و گلودرد را کاهش داد. غرغره کردن با آب نمک یا آسپرین قابل حل، ورم را کاهش می دهد.


درد در یک قسمت از گلو


علایم: افزایش دمای بدن به بالای ۳۹ درجه سانتی گراد، مشکل در بلع و باز کردن دهان.


علت: ایجاد آبسه در پشت یکی از لوزه ها بر اثر عفونت باکتریایی. عفونت در پشت لوزه جمع می شود و باعث درد و التهاب می شود.


درمان: گاهی نیاز است این آبسه برداشته شود. این ناراحتی باید بلافاصله درمان شود تا به قسمت عقب گلو سرایت نکند.


<B&gt ;گلودرد و صدای ضعیف


این نوع گلودرد اغلب همراه با سرفه است.


علت: التهاب ویروسی (لارنژیت) گلو است. ورم به تارهای صوتی آسیب می رساند و در نتیجه روی صدا تأثیر می گذارد.


درمان: از آن جا که عفونت ویروسی است، مصرف آنتی بیوتیک تأثیری نخواهد داشت. اما غرغره کردن، در کاهش التهاب موثر است. به طور معمول، این حالت باید در عرض چند روز رفع شود.


خشکی و زخم گلو


این حالت هنگام بیدار شدن از خواب بدتر می شود، احتمالاً باعث تغییر صدا می شود و با سرفه های شبانه همراه است.


علت: این حالت به علت بازگشت اسید معده به مری اتفاق می افتد، با بروز این بیماری، محتویات معده به مری راه پیدا می کند و باعث سوء هاضمه، سوزش سردل و آروغ زدن می شود. ممکن است به علت رفلکس لارینجو فارینجیل (مربوط به حنجره و گلو) یا «LPR»، بازگشت اسید به تارهای صوتی که بالای مری قرار دارد باعث گلو درد یا سرفه شود.&l t;o:p>


درمان: از خوردن شام در ساعات پایانی شب بپرهیزید. زیرا دراز کشیدن پس از صرف شام، فشار اضافی روی دریچه معده وارد می کند که احتمال بروز رفلکس را افزایش می دهد. مصرف غذاهای اسیدی و چرب نیز این علایم را بدتر می کند. بالا قرار دادن سر، احتمال بازگشت اسید را کاهش می دهد. مصرف قرص های ضد اسید نیز مفید است اما در صورت ادامه یافتن علایم به مدت ۶ هفته به پزشک مراجعه کنید.


گلودرد مزمن


به ندرت، گلودرد ممکن است جزو علایم یک بیماری نهفته مانند سرطان گلو باشد. گلو درد مداوم، خس خس صدا یا تغییر صدا با کاهش وزن بدون علت از جمله علایم سرطان گلو است. هر نوع گلو درد یا گرفتگی صدا که بیش از ۶ هفته ادامه پیدا کند باید جدی گرفته شود و با جراح گوش، حلق و بینی مشورت کرد. به ویژه در افراد سیگاری و بالای ۴۵ سال


تفاوت های گلودرد ناشی از عفونت ویروسی (سرماخوردگی) و عفونت باکتریایی (استرپتوکوک):


لکه های سفید رنگ در گلو


پزشک وقتی می گوید: دهانت را باز کن و \”آ\” بگو؛ مقصودش این است که داخل گلو را ببیند. عفونت باکتری استرپتوکوک، باعث ایجاد لکه های سفید رنگی در گلو و لوزه ها می شود. لوزه ها قرمز و متورم می گردند. چرک هم ممکن است در پشت گلو دیده شود.
سرفه و آبریزش بینی
سرفه و ترشحات پشت حلق می تواند باعث گلودرد شود، اما این علائم کمتر نشان دهنده عفونت استرپتوکوک می باشد. هنگامی که گرفتگی و آبریزش بینی و سایر علائم همراه با گلودرد باشند، به احتمال زیاد سرما خورده اید.
گلودردتان چه از نوع ویروسی باشد و چه از نوع باکتریایی، برای تسکین درد، در خانه بمانید و استراحت کنید تا هم زودتر بهبود یابید و هم دیگران را مریض نکنید
تب بالا
سرماخوردگی گاهی همراه با تب می باشد. اما تب در این گونه موارد، خفیف می باشد.
اگر گلودرد همراه با تب ۳۸ درجه باشد، معمولا نشان دهنده عفونت باکتریایی می باشد. اما به هر حال عفونت باکتریایی، می تواند بدون تب و یا همراه با تب خفیفی باشد.
ورم غده های لنفاوی
گلودرد استرپتوکوکی باعث حساس شدن و ورم غده های لنفاوی در گردن می شود. غده های لنفاوی مسول به دام انداختن و از بین بردن میکروب ها می باشند. هنگامی که در قسمتی از بدن، عفونت ایجاد شود، نزدیکترین غده لنفاوی متورم شده و کار خود را شروع می کند.
درد
گلودرد به دلیل سرماخوردگی، مقدار زیادی درد دارد. اما معمولا این درد بعد از چند روز از بین می رود.
گلودرد استرپتوکوکی، درد بیشتری دارد و بلعیدن غذا را سخت می کند. در برخی مواقع، گلودرد استرپتوکوکی ممکن است باعث: تهوع، کمبود اشتها، سردرد و یا دل‌درد گردد.
بثورات پوستی
یکی از موارد مجزا شمردن سرماخوردگی و استرپتوکوک، وجود بثورا
ت پوستی می باشد.
هرچند که در عفونت باکتریایی هم این بثورات شایع نیست، اما می توان گفت در سرماخوردگی اصلا وجود ندارد.
این بثورات بر روی گردن و قفسه سینه و نقاط دیگر بدن شایع است.
هنگامیکه این بثورات، خشن و سمباده مانند باشند، عفونت به نام تب مخملک شناخته می شوند.
این بثورات، هشداردهنده می باشند و بعد از چند روز از بین می روند.
آنتی بیوتیک برای درمان عفونت استرپتوکوک مفید است.
عفونت باکتریایی
یکی از تفاوت های گلودرد ناشی از سرماخوردگی و گلودرد ناشی از استرپتوکوک، عفونت باکتریایی است.
در گلودرد ناشی از استرپتوکوک، عفونت باکتریایی وجود دارد. این در حالی است که در گلو درد ناشی از سرماخوردگی، ویروس وجود دارد.
در عفونت باکتریایی، درمان با آنتی بیوتیک باعث کاهش علائم می شود و دوره بیماری را کم می کند. اگر عفونت باکتریایی درمان نشود، منجر به بروز مشکلاتی در قلب و دیگر اعضای بدن می شود.


روش های درمان بدون دارو گلودرد


1- لیموترش، گلودرد را درمان و بدن را تقویت می‌کند


لیموترش، درمان طبیعی و موثری است. لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند.


روش استفاده: لیموترش را با آب گرم مخلوط کرده و با محلول به دست آمده قرقره کنید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا علائم بیماری از بین برود.


2- درخت چای: ضدعفونت و ضدویروس


درخت چای گلودرد را درمان می‌کند. معمولاً از روغن ضروری این گیاه بیشتر استفاده می‌کنند چون ضد قارچ، ضد ویروس و ضدباکتری خوبی است.


روش استفاده: دو قطره روغن ضروری درخت چای را با کمی عسل مخلوط کنید و قبل از این که قورتش دهید چند لحظه در دهان خود نگه دارید. هر روز سه مرتبه این کار را انجام دهید تا علائم بیماری کاملاً از بین برود.


توجه داشته باشید که روغن ضروری این گیاه برای زنان باردار، شیرده و کودکان زیر ۳ سال مورد منع مصرف دارد.


3- عسل، تسکین دهنده و تقویت کننده است&lt ;/o:p>


وقتی دچار گلودرد و التهاب در این ناحیه می‌شوید بدون معطلی سراغ عسل بروید. علاوه بر این، عسل «تقویت کننده‌ی» طبیعی محسوب می‌شود و برای تقویت بدن ایده‌آل است. زمانی که بدن شما قوی‌تر باشد بیماری‌تان زودتر بهبود می‌یابد.


روش استفاده: لیموترش را در آب داغ بچکانید و به آن عسل اضافه کنید، هم بزنید و میل کنید.


علاوه بر این می‌توانید ۲۵۰ میلی لیتر آب گرم را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و هم بزنید. در ظرف بپوشانید و اجازه دهید خنک شود. در روز چند بار با محلولی که آماده کرده‌اید قرقره کنید.


لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد.


و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند


4- گیاه مریم گلی؛ تسکین گلودرد


گیاه مریم گلی برای درمان گلودرد موثر عمل می‌کند. در سال ۲۰۰۹ پژوهشی انجام شد که نشان می‌دهد دهان‌شویه‌ای که از گیاه مریم گلی تهیه شده است برای تسکین گلودرد به اندازه‌ی داروهای موجود موثر عمل می‌کند. برگ‌های این گیاه خواص ضدالتهابی و ضدعفونی دارد.


روش استفاده: ۱ تا ۳ گرم برگ خشک مریم گلی را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. روزانه ۵ مرتبه با این محلول قرقره کنید.


گیاه مریم گلی برای زنان باردار، شیرده، کودکان زیر ۱۸ ماه و افرادی که دچار سرطان سینه و صرع هستند مورد منع مصرف دارد.


5- آویشن: التیام بخش و ضد سرفه


آویشن برای مقابله با آنژین، گریپ، برونشیت
و .. موثر است. این گیاه معطر، تقویت کننده‌ی سیستم دفاعی بدن و ضدسرفه بوده و برای درمان گلودرد بسیار موثر است.


روش استفاده: ۱۵۰ میلی‌لیتر آب جوش را روی یک قاشق چای‌خوری پُر آویشن بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس محلول را از صاف کنید و روزانه بعد از غذا ۳ فنجان از این دم کرده را میل کنید.


توجه داشته باشید نباید بیش از ۳ هفته‌ی مدام از دم کرده‌ی آویشن استفاده کرد.


توجه داشته باشید روغن ضروری آویشن برای زنان باردار و شیرده و همچنین برای کودکان زیر ۳ سال بدون تجویز پزشک مورد عدم مصرف دارد.


در مصرف این گیاهان نیز افراط نکنید و اگر به گیاهان حساسیت دارید قبل از مصرف این گیاهان با پزشک یا عطار مشورت کنید.


6- پوست درخت بلوط با آنژین مقابله می‌کند


پوست درخت بلوط برای درمان گلودرد موثر است. درخت بلوط برای درمان زکام، آنژین، لارنژیت مفید است.


روش استفاده:  80 تا ۱۰۰ گرم پوست درخت بلوط خرد شده را با یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و سپس محلول را از صاف کنید. هر روز ۳ تا ۴ مرتبه با این محلول قرقره کنید. این کار را حداکثر ۵ تا ۶ روز ادامه دهید.


&l t;P style=”TEXT-ALIGN: justify; LINE-HEIGHT: 200%; MARGIN: 0in 0in 10pt; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; mso-margin-top-alt: auto; mso-margin-bottom-alt: auto” dir=rtl class=MsoNormal align=justify>اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند


7- سرکه‌ی سیب: ضدباکتری و سرشار از ویتامین


سرکه‌ی سیب سرشار از ویتامین، ضدباکتری و ضدویروس است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. سرکه سیب درمان موثر و ارزان قیمتی برای گلودرد محسوب می‌شود.


روش استفاده: یک قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب را در یک لیوان آب گرم بریزید و روزانه ۲ تا ۳ مرتبه قرقره کنید. اگر گلودردتان شدید است هر ساعت این کار را تکرار کنید.


8- اسطوخودوس: ضدالتهاب


اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند.


روش استفاده: ۲۰ گرم اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. محلول را از صافی رد کنید و روزانه ۳ فنجان بنوشید. این کار را حداکثر ۵ تا ۷ روز تکرار کنید.


توجه داشته باشید که از روغن ضروری این گیاه بدون نظر پزشک استفاده نکنید.


چند توصیه‌ی کلی


* اگر تا دو روز بیماری‌تان بهبود نیافت و یا تب داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.


* برخی معتقدند که درمان‌های گیاهی کاملاً بی‌خطر هستند و از هر گیاهی و به هر میزانی می‌شود استفاده کرد. توجه داشته باشید گیاهان، داروهای بی‌خطری نیستند و نباید در مصرف آن‌ها د
چار افراط شد. بعضی مواقع مورد منع مصرف وجود دارد.


فارنژیت


علایم فارنژیت استرپتوکوکی:
استرپتوکوک باعث ایجاد گلودرد، قرمزی و اگزودا(پوشش زرد روی لوزه ‌ها)، پتشی یا دانه ‌های قرمز روی فضای خلفی حلق می‌ شود.
همراه با تب، بزرگ شدن غدد لنفاوی قسمت قدامی گردن، سردرد، دل ‌درد و استفراغ هم وجود دارد.
در این بیماری معمولا سرفه، عطسه و آبریزش بینی فراوان وجود ندارد
سایر علل فارنژیت:
سایر عوامل ایجاد کننده ی فارنژیت، ویروس ‌ها هستند که می ‌توانند با تب و ضایعات تاولی در ناحیه حلق و دهان، خستگی و عطسه و سرفه همراه باشند. این ویروس ‌ها از گروه آنتروویروس ‌ها می ‌باشند و می ‌توانند ضایعات جلدی نیز ایجاد کنند.
سایر ویروس ‌های درگیر کننده دستگاه تنفس مثل رینوویروس و کروناویروس را نباید فراموش کرد.
ویروس آبشتین بار نیز به عنوان یکی از علایم خود باعث ایجاد فارنژیت اگزوداتیو در ناحیه حلق می ‌شود.
ویروس هرپس سیمپلکس تیپ
I، در صورت ایجاد عفونت اولیه ممکن است باعث ضایعات زخمی و تاولی در داخل دهان همراه با تب و بی‌ اشتهایی شود، این ضایعات ممکن است حتی به کنار لب نیز تجاوز نمایند و درمان علامتی برای درد، التهاب شدید و درمان ضد ویروس در این گونه موارد انجام می‌ شود.
عفونت ‌های شدیدتر در ناحیه فارنکس می ‌تواند به صوررت ژنژیویت نکروزان اولسراتیو(ضایعات زخمی شونده لثه‌ ها) توسط عوامل بی هوازی دهان باشد و فرم شدیدتر آن آنژین لودویک به صورت سلولیت در ناحیه قسمت فکی و زیرزبانی است که با درگیری عوامل بی هوازی همراه بوده و نیاز به بستری و درمان با آنتی‌ بیوتیک وریدی دارد.
آبسه ی لوزه‌ ها ممکن است به طور اولیه و یا بعد از فارنژیت رخ دهد و نیاز به درمان آنتی ‌بیوتیکی و حتی دخالت جراحی برای تخلیه دارد.


سرماخوردگی و آنتی بیوتیک
اگر سرماخورده اید، با مصرف آنتی بیوتیک بهبودی نمی یابید، چراکه آنتی بیوتیک موجب درمان عفونت باکتری می گردد، نه ویروس.
به علاوه، مصرف آنتی بیوتیک در هنگام سرماخوردگی، می تواند مقاومت میکروبی را زیادتر کند و اگر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک پیدا کنید، دیگر با آنتی بیوتیک های معمولی درمان نمی شوید.


آزمایش سریع استرپتوکوک
اگر گلودرد دارید، برای تشخیص بهتر سرماخوردگی و یا عفونت استرپتوکوک، پزشک آزمایش سریع استرپتوکوک را تجویز می کند. جواب این آزمایش بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه مشخص می شود. اگر جواب آزمایش منفی بود، پزشک کشت گلو را تجویز می کند.

آنتی بیوتیک برای عفونت استرپتوکوک
اگر عفونت استرپتوکوکی دارید، پزشک ممکن است برای شما مصرف آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز و یا آنتی بیوتیک تزریقی را تجویز کند.
شما بعد از ۱ تا ۲ روز احساس بهتری خواهید داشت، اما مصرف آنتی بیوتیک های خود را قطع نکنید، زیرا ممکن است برخی از باکتری ها هنوز زنده باشند.
گلودرد باکتریایی می تواند تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف آنتی بیوتیک، مسری باشد. بنابراین بهتر است دست های خود را خوب بشویید و از وسایل مشترک با فرد بیمار استفاده نکنید.
درمان خانگی گلودرد
– گلودردتان چه از نوع ویروسی باشد و چه از نوع باکتریایی، برای تسکین درد، در خانه بمانید و استراحت کنید تا هم زودتر بهبود یابید و هم دیگران را مریض نکنید.
– برای تسکین گلودرد، بهتر است با آب نمک غرغره کنید. یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب بریزید و هم بزنید و غرغره کنید. با این کار، رطوبت گلو را حفظ می کنید و احساس خارش را کاهش می دهید.
– مکیدن آب نبات سفت و یا قرص های مکیدنی گلو نیز برای درمان مفید است. برای کودکان این روش توصیه نمی شود.
– برای جلوگیری از خشک شدن و درد گلو، از دستگاه بخور استفاده کنید.
– کمپرس گرم: یک پارچه گرم را دور گلوی خود ببندید. با این کار باعث تسکین درد غدد لنفاوی گردن می شوید.
– از آنجایی که تب و بلع دردناک غذا باعث از دست دادن آب بدن می شود، لذا مهم است که مصرف مایعات را زیاد کنید. از مصرف آب مرکبات دوری کنید، چراکه باع
ث تحریک التهاب گلو می شوند.
نوشیدن مایعات سرد و مایعات گرم مفید است، مانند: نوشیدن چای با لیمو، و یا چای با عسل.
– داروهای ضد درد مانند: استامینوفن، ایبوپروفن و یا ناپروکسن می توانند درد ناشی از گلودرد را کاهش دهند.
توجه: به کودکان و نوجوانان، آسپیرین ندهید، زیرا آسپیرین در این گروه سنی، ممکن است موجب بروز سندرم ری که کشنده است شود.

داروهای دکونژستان (ضد احتقان)
اگر سرماخورده اید و آبریزش بینی دارید و گلویتان تحریک شده است، نیاز به اسپری بینی دکونژستان و یا دکونژستان خوراکی دارید. دکونژستان موجب خشک شدن ترشحات پشت حلق می شود و گلو را آرام می کند.
اما باید با تجویز پزشک از دکونژستان ها استفاده کرد، زیرا برخی افراد با بیماری های خاص، نباید دکونژستان استفاده کنند.

گلودرد دائمی نشانه چیست؟
اگر بیشتر از یک هفته دچار گلودرد هستید و بدتر می شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
گلودرد دائمی می تواند نشان دهنده برگشت اسید معده، مونونوکلئوزیا دیگر مشکلات باشد.
در موارد نادر، یک بیماری منتقله از راه جنسی ممکن است گلودرد دائمی را موجب شود.


منابع و پیوندها:


باشگاه خبرنگاران


تبیان


ویکیپدیا


بیتوته


همشهری آنلاین


www.wikipg.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید