موسسه قرآن و نهج البلاغه

ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

لزوم جهت‌دهی و دسته‌بندی مؤسسات قرآنی در راستای اجرای طرح نخبه‌پروری

مهدی دغاغله، قاری و داور بین‌المللی قرآن، با اشاره به تعیین معیارهای لازم جهت نخبه‌پروری قرآنی در مؤسسات قرآنی ـ مردمی گفت: همواره جلسات مردمی قرآن، آموزش و پرورش و همچنین مؤسسات قرآنی ـ مردمی در زمینه کشف مستعدان قرآنی به فعالیت می‌پردازند اما این موضوع باید به‌صورت دقیق صورت گیرد، در واقع هر نهاد باید نسبت به تخصصی که دارد، در این زمینه وارد عمل شود.


این مدرس قرآن ضمن بیان این موضوع که نخبه‌پروری قرآنی باید دقیق صورت گیرد، اظهار کرد: لازم است تا هر یک از نهادهای مذکور در شناسایی افراد مستعد قرآنی از فرم‌ها و گزینش‌های پیاپی بهره ببرند، به طورکلی نیاز است تا در زمینه استعدادیابی قرآنی ابتدا معضلات را برطرف کنیم، سپس به توسعه برنامه‌های به روز و مدون در زمینه نخبه‌پروری قرآنی بپردازیم.


لزوم حمایت از نخبگان قرآنی توسط مؤسسات


دغاغله با بیان این موضوع که مؤسسات قرآنی ـ مردمی برای کشف و استعدادیابی قرآنی ابتدا باید نقاط ضعف را حل و نقاط قوت را تقویت کنند، خواستار حمایت از نخبگان قرآنی شد و افزود: هم‌اکنون بسیاری از مؤسسات قرآنی به شناسایی مستعدان قرآنی می‌پردازند، اما تنها نکته‌ای که در این مسیر حائز اهمیت است، حمایت از نخبگان قرآنی برشمرده می‌شود و به طور کلی یکی از معضلات پیش روی هر مؤسسه جهت پرورش نخبگان قرآنی این موضوع است.


این قاری قرآن به تجهیز مؤسسات جهت پرورش مستعدان قرآنی اشاره و مطرح کرد: مؤسسات قرآنی برای نخبه‌پروری باید دارای امکانات لازم اعم از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و از همه مهم‌تر اساتید متخصص در امور آموزش و پرورش نخبگان قرآنی باشند.


سرپرست گروه تواشیح بین‌المللی ثقلین اهواز با اشاره به اثرگذاری دسته‌بندی شدن مؤسسات قرآنی ـ مردمی جهت شناسایی مستعدان قرآنی، گفت: از آنجایی که مؤسسات قرآنی در تمامی حوزه‌ها اعم از آموزش، پرورش، تبلیغ و همچنین ترویج امور قرآنی می‌پردازند، لازم است تا هر یک از عوامل قید شده به‌صورت مجزا از یکدیگر قرار گیرند.


اتخاذ جهت‌دهی به مؤسسات قرآنی جهت پرورش مستعدان قرآنی


این داور بین‌المللی قرآن ضمن بیان مطلب فوق خواستار جهت‌دهی به مؤسسات قرآنی جهت نخبه‌پروری قرآنی شد و تأکید کرد: مؤسسات قرآنی به‌منظور استعدادیابی و کشف افراد نخبه باید جهت‌دهی شوند و به‌صورت مجزا در زمینه‌های مختلف دسته‌بندی شوند و نسبت به یک موضوع خاص حرکت کنند تا سریع‌تر به مقصد نهایی دست یابند.


این قاری بین‌المللی قرآن در ادامه را‌ه‌اندازی اتاق فکر در مؤسسات قرآنی جهت پرورش مستعدان قرآنی را مؤثر دانست و گفت: با توجه به روند فعالیت مؤسسات قرآنی در حوزه آموزش و پرورش افراد مستعد قرآنی، اگر اتاقی جهت هفکری نخبگان راه‌اندازی شود، بالطبع طرح‌های خوبی از سوی این افراد ابداع و طراحی می‌شود و همین موضوع می‌تواند در سال‌های آتی جهت پرورش نخبگان قرآنی تأثیرگذار واقع شود.


این مدرس قرآن در رابطه با اختصاص امتیاز به نخبگان قرآنی توسط مؤسسات قرآنی ـ مردمی گفت: به عقیده بنده نخبگان قرآنی باید به‌ گونه‌ای تشویق و قدردانی شوند تا در عرصه فعالیت‌های قرآنی به‌صورت سازنده گام برداند.


وی در پایان اضافه کرد: اگر امکان اعزام نخبگان قرآنی به کنفرانس‌های خارج از کشور جهت تبادل اطلاعات به روز در امور قرآنی وجود داشته باشد، بهتر است تا صورت گیرد تا شاهد کاهش نخبگان قرآنی در سطح کشور نباشیم و روز به روز به آمار این افراد افزوده شود.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید