بی اطلاعی؛ عامل هجمه های نامنصفانه به طرح لباس قاریان وحافظان

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

سیدعلی سرابی، قائم‌ مقام شورای عالی قرآن با اشاره به قدمت بررسی طرح لباس قاریان و حافظان قرآن در کشور، گفت: کسوت ظاهری قاریان و حافظان با توجه به حضور آنها در صدا و سیما در مورد اجرای تلاوت‌ها و حفظ خود از دیرباز مطرح بود که این افراد با هیئتی مناسب با قرائت قرآن و در شأن آن این کار را انجام دهند، از این رو مصوبه‌ای برای بررسی طرح لباس قاریان و حافظان در شورای انقلاب فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی این موضوع را به منظور پرداختن و اجرایی‌کردن آن به شورای عالی قرآن مهیا سازد.


قائم‌مقام شورای عالی قرآن با اشاره به هجمه های نامنصفانه به طرح لباس قاریان وحافظان اظهار کرد: برخی افراد فکر می کنند که شورای عالی قرآن لباس قاریان را در بی اطلاعی خبری طراحی و اماده بهره برداری کرده است و در چند روز آینده به عنوان پوشش رسمی قاریان و حافظان استفاده می شود حال آنکه این طرح در مراحل ابتدایی خود قرار دارد.


سرابی با اشاره به منفی‌گرایی برخی از رسانه‌ها در خصوص طرح لباس قاریان و حافظان خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از رسانه‌ها در کنار مصاحبه‌ها و گزارشات خود اقدام به نگاه منفی‌گرایانه به این موضوع داشتند و با افراد مختلف و صاحب‌نظر مصاحبه نکردند تا این موضوع با نگاهی پخته‌تر در رسانه‌ها مطرح شود.


وی افزود: شورای عالی قرآن طرح لباس قاریان و حافظان را به منظور بررسی تمام جوانب و زوایای کار مورد بررسی قرار داد تا در پایان طرحی جامع و لباسی کامل به شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارایه گردد.


 وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد به منظور هماهنگی و بررسی طرح لباس قاریان و حافظان خاطرنشان کرد: مطابق مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی کلیات اصول حاکم بر طرح لباس قاریان و حافظان مورد بررسی قرار گرفت و چند موضوع مورد توجه قرار داشت که یکی از آنها نظر خود جامعه قرآنی، قاریان، حافظان و پیشکسوتان بود که می‌بایست پایلوت ابتدایی شکل ظاهری لباس قاریان با توجه به نظرات موافق و مخالف اساتید قرآنی انعکاس یابد. همچنین پس از نظرسنجی‌های نهایی کلیات طرح لباس قاریان و حافظان با توجه به نظرات اساتید مورد بررسی قرار گرفت.


سرابی با اشاره به لزوم برخورداری لباس قاریان و حافظان برای سطوح خاص تصریح کرد: یکی دیگر از مطالب مهم پیرامون طرح این لباس بهره‌مندی و اعطای آن به قاریان و حافظان شرایط خاص بود، از این میان می‌توان به قرآنیانی که موفق به کسب رتبه‌های اول بین‌المللی در مسابقات قرآن و نیز دارندگان مدارک تخصصی حفظ و قرائت اشاره کرد. این مطلب از درجه اهمیت بالایی برخوردار بود که هر کسی با داشتن ادعای قرائت قرآن یا حفظ کل قرآن اقدام به پوشیدن لباس قاریان و حافظان نکند و این لباس باید در سطوح خاص جامعه قرآنی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.


وی با اشاره به دیگر لزومات توجه به طراحی لباس قاریان و حافظان با توجه به مشاغل آنها عنوان کرد: برخی از قراء و حافظان کشورمان ملبس به لباس نظامی یا روحانی و یا پزشکی هستند که با توجه به پوشش دایمی آنان باید لباسی طراحی گردد که این امر مورد توجه قرار گرفته باشد.


سرابی با اشاره به برخورداری ویژگی‌های فرهنگی و قومی در لباس قاریان و حافظان تصریح کرد: یکی از نکات مهم در طراحی این لباس توجه به الوان و رنگ‌ها در کنار ویژگی‌های فرهنگ ایرانی و قومی کشورمان است تا قاریان و حافظان با پوشیدن این لباس در جامعه انگشت‌نما نشوند.


 وی با اشاره به طی مراحل ابتدایی طراحی هیئت ظاهری قاریان و حافظان خاطرنشان کرد: کلیات طراحی این لباس در شورای عالی قرآن زیر نظر متخصصان و صاحب‌نظران طراحی لباس و کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارشناسان مذهبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت ولی به نظر می‌رسد انعکاس آن در میان جامعه و برخی از قرآنیان به صورت دیگر بوده و انگار شورای عالی قرآن لباسی را طراحی کرده و بدون اطلاع به دیگران می‌خواهد آن را اجرایی کند و در این خصوص صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های مخالف اجرای این طرح از سوی برخی از افراد منعکس شد.


سرابی با اشاره به یکی از الزامات برخورداری قاریان و حافظان از لباسی خاص هنگام اجرای برنامه های قرآنی خاطرنشان کرد: اصولا قاریان قرآن زمانی که در بسیاری از کشورهای اسلامی به عنوان مبلغ به تلاوت قرآن می‌پردازند باید دارای لباس ویژه‌ای باشند و برخی از کشورهای اسلامی لباس قاریان مشابه به لباس روحانیون دارند و در کشور مصر که دارای قدمت بالایی از قرائت قرآن هستند ملبس به لباس‌های خاص هستند زیرا امر تبلیغ بسیار اهمیت داشته و نوع پوشش و هیئت ظاهری قاری و حافظ می‌تواند در تأثیرگذاری مخاطب مؤثر باشد.


وی افزود: قاریان و اساتید قرآن در برخی از کشورها هنگام تلاوت قرآن با گذاشتن سرپوش و کلاه یا ابا به تلاوت قرآن می‌پردازند و رعایت این شئونات را بسیار بااهمیت می‌دانند لذا حتی برخی از قراء کشورمان برای اجرای برنامه‌های قرآنی خود در این کشورها ملزم به استفاده از ابا و سرپوش هستند.


: shabestan.ir

بازدیدها: 3

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی