ساماندهی جلسات عمومی قرآن با جمع‌آوری آمار دقیق و شناسنامه‌ای آنان محقق می‌شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور، با اشاره به نقش جلسات قرآنی در توسعه فعالیت‌های قرآنی در جامعه گفت: با توسعه جلسات عمومی و غیر رسمی قرآن، فرهنگ خوبی در کشور شکل گرفته که جنبه مثبت جلسات نیز این بوده که توانسته‌اند در توسعه مفاهیم قرآنی گام بردارند، لکن برای راه‌اندازی این جلسات، دغدغه‌هایی وجود دارد.


وی ضمن تأکید بر ارائه گزارشی صحیح از نحوه عملکرد و فعالیت‌های قرآنی غیر رسمی در جامعه، افزود: با توجه به گزارشاتی که به صورت محدود از جلسات قرآنی داشته‌ایم مبنی بر این که آیا آموزش‌ها در این مراکز دقیقاً بر مبنای آموزه‌های نبوی و روایی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد یا نه، به این نتیجه رسیده‌ایم که باید کارهای زیربنایی انجام شود و اولین راهکار ساماندهی جلسات قرآنی این است که بتوانیم آمار دقیق و شناسنامه‌ای از این مجموعه تشکل‌های بزرگ مردمی از نظر کمی داشته باشیم.


انجم‌شعاع تصریح کرد: نکته دوم اینکه افرادی که در محافل و جلسات درگیر انتقال آموزه‌های قرآنی هستند باید شناسنامه قرآنی داشته باشند و مشخص شود که پشتوانه فکری افراد از چه میزانی برخوردار است.


وی با اشاره به نقش آموزش‌های غیر رسمی قرآن بر پیشرفت قرآن‌آموزان ادامه داد: با توجه به این که در زمینه توسعه آموزه‌های قرآنی به وجود این جلسات عمومی قرآن نیاز داریم، لازم است که دوره‌های کارورزی برای مدیران این جلسات برگزار شود و در این راستا جلسات هم از بُعد مکانی و هم از نظر مروجان قرآنی باید شناسنامه‌دار شوند و پس از شناسایی باید نیازمندی‌های فکری و محتوای آنها بررسی شده و متونی در اختیار آنها قرار گیرد.


مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور ضمن تأکید بر هماهنگ‌سازی روش‌های آموزش قرآن در جامعه، بیان کرد: البته هماهنگ‌ کردن کلاس‌های علوم قرآنی به این معنی نیست که همه مراکز قرآنی در تمامی سطوح و موقعیت‌های اقلیمی از یک قالب برخوردار باشند، بلکه باید قالب‌های مختلف برای موقعیت‌ها و جغرافیا و مخاطبان مختلف طراحی شده و در کل باید آموز‌ش‌ها بومی شود.


پس از شناسایی جلسات آنها را قانونمندانه با مؤسسات قرآنی مرتبط کنیم


وی در ادامه اظهار کرد: راهکار هماهنگ کردن آموزه‌های قرآنی این است که پس از شناسایی جلسات آنها را قانونمندانه با مؤسسات قرآنی مرتبط کنیم، زیرا مخاطبان و شرکت‌کنندگان در این جلسات نیاز دارند که نتایج ملموسی را در قالب کارنامه و گواهینامه دریافت کنند و حتی در جلساتی که برای ختم قرآن برگزار می‌شود بهتر است گواهینامه در اخیتار شرکت‌کنندگان قرار گیرد تا افراد بدانند در طول حیات طیبه خود چند بار ختم نورانی قرآن را انجام داده‌اند.


انجم‌شعاع درباره این که مؤسسات قرآنی چگونه می‌توانند به جلسات عمومی و غیر رسمی قرآن بازرسی و نظارت داشته باشند، ادامه داد: مؤسسات قرآنی در حال حاضر در قبال مجموعه‌های مردمی احساس وظیفه‌ای ندارند، اما باید این سمت و سو را به مؤسسات بدهیم که آنها در مقابل آنچه در پیرامونشان می‌گذرد مسئول هستند و باید ورود پیدا کرده و کمک کنند و البته ورود به معنای دخالت در این مجموعه‌‌های قرآنی نیست و این امر به این معناست که با توجه به سطح توان، مربیان و بضاعتی که دارند در جهت پیشرفت جلسات استفاده کنند.


مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی در ادامه درمورد این که آیا واگذاری امور اجرایی قرآنی به جلسات غیر رسمی می‌تواند در رشد و ارتقاء سطح قرآنی جامعه تأثیرگذار باشد، یادآور شد: این موضوع در ستاد سیانت اجتماعی وزارت کشور هم مطرح شد و از باب رسیدن به مطلوب‌های قرآنی و از طرفی از باب کاهش آسیب‌ها و ناهنجارهای اجتماعی، ستاد به این نتیجه رسیده است که همین تشکل‌های محدود و مردمی می‌توانند در این دو موضوع نقش مهمی را ایفا کنند. وی تأکید کرد: بنابراین در ستاد سیانت اجتماعی وزارت کشور توافق شده که ۲۵ هزار خانه قرآن شهری با کمک مروجان قرآنی در خانه‌های مردم با یک اسلوب و شیوه مناسب و نوین احیاگر مکتب‌خانه‌های قدیم باشند.


انجم‌شعاع با اشاره به تأثیر آموزه‌های قرآنی در جامعه، یادآور شد: اگر در هر محله چند خانه قرآن شناسنامه‌دار با سبک و سیاق تائید شده داشته باشیم تردیدی نداریم که بخشی از ناهنجاری‌ها کاهش می‌یابد و بخشی از پرونده‌های قضایی مطرح نمی‌شود و رفتارهای قرآنی ارتقاء می‌یابد.


وی اظهار کرد: باید تشکل‌های کوچک و کار ساز و در دسترس برای مخاطبان فراهم شود و راه‌اندازی این جلسات همانند آوردن نسخه شفابخش جامعه درب خانه‌ها یا در نزدیک منازل افراد است تا مردم به راحتی از منبع غنی انسان‌ساز قرآن استفاده کنند.


مجموعه‌ای حاکمیتی، با عنوان تشکل محوری جلسات قرآنی را ساماندهی کند


انجم‌شعاع یادآور با بیان این که این جلسات نیازمند ساماندهی و نظارت هستند، عنوان کرد: یک مجموعه حاکمیتی و به عنوان تشکل محوری باید مجموعه‌ها را ساماندهی کند و دقیقاً همان اتفاقی که در هیئت‌های مذهبی رخداده است باید در مجموعه‌‌های قرآنی رقم بخورد و قبل از اینکه بخواهیم روش‌های سنتی را مورد خطاب قرار دهیم باید روش‌‌های جدید مطرح شود و قبل از آن که بخواهیم کارهای مردمی که صورت می‌پذیرد را نفی کنیم باید کاری مناسب را معرفی کنیم.


وی ادامه داد: در بحث هیئت‌های مذهبی قبل از اینکه بخواهیم اعلام کنیم که برخی تصاویر مناسب جامعه شیعی نیست، عرضه تصاویر مناسب عرضه شد و خودبه‌خود به مدت سه الی چهار سال فرهنگ جدید حاکم شد، بنابراین قبل از این که بخواهیم روش‌های نامناسب را طرد کنیم باید روش‌های مورد قبول را عرضه و حمایت کنیم و برای حمایت باید پشتوانه‌های مادی به مدد طرح بشتابد.


مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور با اشاره به شناسایی جلسات عمومی قرآن، بیان کرد: اگر بپذیریم که جلسات قرآنی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در بخش شناسایی مروجین و نخبه‌پروری مؤثر بوده‌اند و این جلسات شبکه‌ای تعریف شوند و با هم مرتبط باشند، تردیدی نداریم که می‌توانیم آنها را شناسایی کرده و به سمت نخبه‌پروری سوق دهیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: برای شناسایی فعالان قرآنی، باید مسابقاتی طراحی شود، مشروط به این که افرادی که در جلسات تربیت شده‌اند در مسابقات شرکت کنند و میدان را آزاد بگذاریم برای افرادی که در جلسات رشد و نمو کرده‌اند.


: iqna

بازدیدها: 2

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی