تأسیس معاونت قرآن و عترت کار قرآنی را تنها محدود به این معاونت نمی‌کند

در حاشیه برپایی نمایشگاه دستاوردها و فعالیت‌های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گردهمایی بزرگ قرآنی شب گذشته، سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت برگزار شد.


بنابر این گزارش، این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط صالح اطهری‌فرد، قاری بین‌المللی کشورمان آغاز شد، سپس سرود جمهوری اسلامی ایران پخش شد، همچنین نماآهنگی با عنوان «نزول قرآن» به نمایش درآمد.


تحقق یکی از آرزوهای جامعه قرآنی


در ادامه این گردهمایی محمدرضا پورمعین، مدیرکل هماهنگی و ارتباطات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در این جلسه طی سخنانی گفت: یکی از آرزوهای جامعه قرآنی تاسیس معاونت قرآن و عترت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که این مهم توسط حجت‌الاسلام و المسلمین حمید محمدی جامعه عمل پوشید.


وی در ادامه افزود: تاسیس این نهاد قرآنی با همت مضاعف و کار مضاعف انجام شد و دیگر دستاورد قرآنی که باید به آن توجه کرد، تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی بود که باید به این فعالیت‌ها توجه ویژه شود.


در ادامه نماآهنگی از فعالیت‌های ‌معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پخش شد، سپس گروه هم‌خوانی و تواشیح بین‌المللی «هدی» چند برنامه قرآنی اجرا کردند.


دو نقش بزرگ قرآن کریم


این گزارش حاکی است، در ادامه این گردهمایی برنامه حفظ قرآن کریم توسط برادران سلیمانی‌پور اجرا شد که مورد توجه و تشویق حاضران قرار گرفت، سپس حجت‌الاسلام و المسلمین حمید محمدی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی گفت: مقام معظم رهبری سال 92 را به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری کرده‌اند و حماسه در لغت به معنای غیرت و شجاعت است و قرآن کریم دو نقش بزرگ دارد که یکی آرامش‌بخشی و دیگری حماسه‌سازی است.


وی در ادامه افزود: بستر علم‌آموزی آرامش است و قرآن کریم به انسان‌ها آرامش و اطمینان قلبی می‌دهد، همچنین برترین ذکر برای آرامش قرآن کریم است و وصف ذکر مهمترین صفت قرآن است.


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: رسالت دوم قرآن کریم حماسه‌سازی است و در سایه قرآن کریم است که جهاد و شهادت معنا پیدا می‌کند و در پرتو قرآن فرد شجاع تربیت می‌شود.


حجت‌الاسلام محمدی تصریح کرد: از دید قرآن دو گروه مرگ ندارند، یکی شهیدان و حماسه‌سازان و دیگری کسانی که در تابش انوار قرآن قرار می‌گیرند و این دو گروه جاودانه‌اند، همچنین رفتار حماسی و حماسه‌سازی از برترین اهداف توسعه قرآنی در فرهنگ کشور است.


سه هدف در توسعه فرهنگ قرآنی کشور


وی گفت: در توسعه فرهنگ قرآنی کشور سه هدف مورد نظر است؛ اول اندیشه‌ ما قرآنی شود، دوم نگرش و باورهای ما قرآنی شود و در آخر در پرتو اندیشه و نگرش قرآنی، رفتار قرآنی حاصل شود و کسانی که می‌خواهند حماسه بیافرینند، باید تمام‌عیار قرآنی شوند.


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: فعالیت‌های این معاونت از سه جهت عرض، عمق و افق قابل بررسی است. فعالیت‌های قرآنی را می‌توان به دو دوره مجزا تقسیم کرد، اول از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا شروع دولت نهم و دیگری در دولت‌های نهم و دهم، البته از آغاز انقلاب اسلامی به دلایل مختلف مانند جنگ تحمیلی حرکت‌ها در حوزه قرآن و عترت به صورت فردی بود و فعالیت‌های قرآنی فاقد نگاه راهبردی بود.


حجت‌الاسلام محمدی بیان کرد: در دولت نهم و پس از تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی، فعالیت‌های قرآنی در کشور دچار تحول شد و با تأسیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی این ساختار شکل گرفت و به بلوغ رسید و در ادامه در دولت دهم معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت.


وی اظهار کرد: بعد از تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی، فعالیت‌های قرآنی در کشور جان دوباره یافت، برای نمونه اداره کل قرآن و نماز آموزش و پرورش احیا شد، همچنین بودجه نیم‌درصدی که از ابتکارات و پیگیری‌های وزارت ارشاد بود، محقق شد و این‌ها دستاوردهای بسیار بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.


میزان حمایت از موسسات قرآنی در سال 91، معادل حمایت‌های کل سال‌های گذشته


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: میزان حمایت از موسسات قرآنی در سطح ملی طی سال 91، معادل حمایت‌های کل سال‌های گذشته است، در سال 1391 مبلغ 250 میلیارد ریال حمایت‌های ملی از موسسات قرآنی در کشور انجام شده است.


حجت‌الاسلام محمدی گفت: در سال گذشته 20 هزار مربی قرآن توسط معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تربیت شده است، همچنین یکی از ابتکارات این معاونت برگزاری آزمون ملی قرآن است که در 13 اردیبهشت‌ماه سال جاری 60 هزار نفر در آزمون ملی حفظ و مفاهیم قرآن شرکت خواهند کرد که 20 هزار نفر در آزمون حفظ قرآن کریم و 40 هزار نفر در آزمون مفاهیم قرآن کریم تاکنون ثبت نام کرده‌اند و امکان دارد این تعداد افزایش هم پیدا کند.


وی در پایان افزود: تأسیس صندوق حمایت از خادمان و فعالان قرآنی در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به زودی اعلام می‌شود و این هم یکی از دستاوردهای این معاونت محسوب می‌شود، همچنین مسابقات سراسری قرآن کریم کارکنان دولت در سال جاری برگزار خواهد شد.


تجلیل از استاد هوشنگ بادپا


در ادامه این گردهمایی از هوشنگ بادپا، مدرس و فعال قرآن کریم با بیش از 50 سال فعالیت‌ در امور قرآنی تجلیل و تکریم به عمل آمد.


سپس سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی گفت: حضور مردم در حماسه سیاسی و اقتصادی با فرهنگ و معارف قرآنی معنا پیدا می‌کند و باید در این راستا آحاد مردم به ویژه نوجوانان و جوانان با قرآن کریم به درستی آشنا شوند.


وی در ادامه افزود: تأسیس معاونت قرآن و عترت در این وزارتخانه به این معنا نیست که کار قرآنی باید تنها محدود به این معاونت شود، بلکه باید روح قرآن و مفاهیم بلند آن در همه وزارتخانه حاکم شود.


هنرمندان آثار هنری خلق کنند که مفاهیم قرآنی در آن نمود داشته باشد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: باید همه با قرآن کریم آشنا شوند، به گونه‌ای که برای نمونه هنرمندان آثار هنری خلق کنند که مفاهیم قرآنی در آن نمود داشته باشد مانند حافظ، سعدی و مولانا که در آثار خود از قرآن کریم این دریای بیکران الهی بهره‌ بردند و جاودانه شده‌اند.


حسینی تصریح کرد: قرآن کریم برای همه موضوع‌های جامعه از قبیل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نسخه‌ای دارد که به درمان قطعی منجر می‌شود و باید مفاهیم قرآنی در همه امور مورد توجه قرار گیرد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: نباید کارها و فعالیت‌های کسانی که در مسیر تعالی کشور تلاش کرده‌اند، نادیده گرفته شود و باید با تلاش بیشتر و کار مداوم برای آینده‌ای بهتر تلاش کرد.


: iqna

کانال های ما در شبکه های اجتماعی