مرکز سنجش دانش قرآنی کشور ایجاد می شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

اولین جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی ستاد سایر اقشار طرح ملی حفظ قرآن کریم سه‌شنبه ۱۰ اربیهشت‌ماه ۱۳۹۲ با حضور معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان دستگاهای قرآنی کشور و دستگاه‌های مجری طرح این ستاد در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.


حجت الاسلام و المسلمین محمدی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در خصوص چگونگی ایجاد طرح ملی حفظ گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر همگانی شدن حفظ قرآن کریم و تربیت ده میلیون حافظ کل در کشور و ورود سازمان ها و نهادهای قرآنی و فرهنگی در امر حفظ قرآن کریم، لزوم هماهنگی و انسجام بخشیدن به این فعالیت ها بیش از پیش ضروری نمود.


وی در ادامه اعلام کرد: به همین منظور شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور که بر اساس منشور توسعه فعالیت های قرآنی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجع سیاست گذاری و تصمیم گیری قانونی برای کلیه فعالیت های قرآنی در سطح کشور می باشد طرح ملی حفظ را مورد تصویب قرار داد.


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اضافه کرد: پیرو این مصوبه با توجه به ضرورت همکاری و هماهنگی دستگاه های مختلف دولتی و مردمی ستاد راهبردی طرح ملی حفظ قرآن کریم به تصویب آن و ستاد های اجرایی سه گانه تشکیل گردید.


 


وی بیان داشت: در این راستا ستاد دانش آموزان و فرهنگیان در وزارت آموزش و پرورش؛ ستاد دانشگاهیان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و ستاد سایر اقشار در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.


محمدی در خصوص ماموریت هر یک از این ستاد ها اظهار کرد: ماموریت ستاد اجرایی دانش آموزان و فرهنگیان و ستاد اجرایی دانشگاهیان مدیریت تحت پوشش قرار دادن طرح ملی حفظ در هریک از جوامع دانش آموزی و دانشگاهی است .


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ماموریت ستاد اجرایی سایر اقشار هم مدیریت و تحت پوشش قرار دادن عموم مردم، کارکنان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهاد های غیردولتی و دولتی و پرسنل نیروهای مسلح و خانواده ها ایشان و در یک کلام عموم مردم به جز دانش آموزان و دانشگاهیان است.


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: حوزه های مسئولیت و سهمیه هر یک از اعضای شورا در تربیت حافظان قرآن کریم برای سال ۹۲ مشخص و در اختیار اعضای شورای هماهنگی و برنامه ریزی ستاد سایر اقشار قرار گرفته است.


وی بیان کرد: طبق آمار، از ۷۵ میلیون نفر جمعیت کشور، ۵۷ میلیون نفر در طرح ملی حفظ نقش خواهند داشت که از این تعداد ۱۳میلیون نفر در ستاد دانش آموزی ، ۴ میلیون نفر در ستاد دانشگاهیان و مابقی جمعیت که حدود ۴۰ میلیون نفر اند مخاطب ستاد سایر اقشار می باشند .


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اهداف شورای هماهنگی و برنامه ریزی ستاد سایر اقشار خاطرنشان کرد: از جمله اهداف ما در این طرح استفاده حداکثری از نظر اعضا در طراحی ایده ها، اتخاذ بهترین تصمیم در مرحله سیاست گذاری، هماهنگی حداکثری در مرحله اجرا و مهم تر از همه جلوگیری از موازی کاری است.


وی اظهار کرد: برای جلوگیری از هر گونه پراکندگی در ارزیابی حفاظ تربیت شده و همچنین تجمیع اطلاعات حفاظ، مرکز سنجش دانش قرآنی به زودی زیر نظر شورای توسعه فرهنگ قرآنی راه اندازی خواهد شد.


محمدی در خصوص اعضای شورای هماهنگی و برنامه ریزی ستاد سایر اقشار بیان داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(معاونت قرآن و عترت)،سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی(سازمان دارالقرآن کریم)، مدیریت حوزه های علمیه کشور(خواهران و برادران)، ستاد کل نیرو های مسلح و سازمان بسیج مستضعفین ، اتحادیه تشکل های قرآنی، موسسات قرانی مردمی و سازمان صدا و سیما به عنوان اعضای اصلی موظف اند در سال ۹۲ با توجه به تفکیک بندی های صورت گرفته جمعا یک میلیون نفر حافظ تربیت کنند.


وی ادامه داد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، ستاد راهبردی طرح ملی حفظ و شورای عالی قرآن به عنوان اعضای ناظر نیز وظیفه پشتیبانی فکری و محتوایی و همچنین نظارت بر عملکرد هر یک از اعضای ستاد را بر عهده خواهند داشت.


این مقام مسئول عنوان کرد: با توجه به چشم انداز طرح ملی حفظ که سال ۱۴۰۵ هجری شمسی در نظر گرفته شده است ما سالانه ۴ جشنواره بر اساس فصول ۴ گانه سال خواهیم داشت که در هر فصل یک جزء و در پایان هر سال ۴ جزء و پس از هشت سال می توانیم ۶ میلیون حافظ را تربیت کنیم.


محمدی در پایان متذکر شد: این طرح همزمان با طرح قرآنی ۱۴۴۷ از ابتدای تابستان ۹۲ و با محوریت حفظ جزء ۲۹ آغاز خواهد شد و نماینده اجرایی در سازمان ها موظف اند گزارش کامل و جامعی را پس از برگزاری هر جشنواره به شورای هماهنگی و برنامه ریزی ستاد اجرایی سایر اقشار ارائه دهند.


گفتنی است در این جلسه نمایندگان دستگاه های سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات، صدا و سیما، رادیو قرآن، اتحادیه موسسات قرآنی مردمی، اتحادیه تشکل های قرآنی ، مدیریت حوزه های علمیه کشور، مدیریت حوزه های علمیه خواهران، بسیج و …. حضور داشتند.


یادآور می شود؛ ستاد سایر اقشار در کنار دو ستاد دیگر، وظیفه پوشش ۶۰ درصد از جمعیت هدف طرح ملی حفظ یعنی تربیت ۶ میلیون نفر حافظ را بر عهده خواهد داشت.


: iqna

بازدیدها: 0

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی