رشد دوبرابری حمایت از موسسات در سال گذشته

یکی از مسئولین معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: عده ‌زیای در خصوص هزینه رهن، ساخت و یا خرید مکان موسسه پرونده تشکیل دادند که درحال حاضر متوقف شده که دلیل این امر عدم اعلام تخصیص بودجه سال جاری است، هنوز در ابتدای سال 92هستیم و قانون بودجه کشور در مجلس درحال بررسی بوده و به تصویب نرسیده است، پس از تصویب مجلس و تخصیص اعتبار برنامه حمایتی سال 92 را از طریق ادارات ارشاد کل استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد اما تا آن زمان تعهدی پذیرفته نخواهد شد زیرا ممکن است شرایط بودجه طوری باشد که نتوانیم به تعهدات عمل نماییم. البته برای حمایت از موسسات در سال جاری برنامه‌هایی پیش‌بینی کرده‌ایم که هم‌اکنون درحال بررسی و رایزنی هستیم اما تا زمان تخصیص بودجه اعلام نخواهیم کرد.
این مقام مسئول درخصوص برنامه‌های حمایتی سال گذشته‌ی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد:
طبق برنامه‌هایی که در سال 91 داشتیم نیمی از مبلغ رهن ساختمان موسساتی که دارای مصوب هیات رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن و عترت باشند به آنها تعلق می‌گرفت که این مبلغ در استان‌ها تا سقف 20میلیون تومان، مراکز شهرستان‌های دارای فرماندهی ویژه تا سقف 16میلیون تومان، مرکز شهرستان‌ها 10میلیون ‌تومان و نیز در روستاها تا سقف 6 میلیون‌تومان بود که بحمدالله نسبت به سال 90 از رشد دو برابری برخوردار بوده است.
این مبلغ پس از اینکه موسسه مکانی را به صورت رسمی رهن نماید و اجاره‌نامه کد رهگیری دراختیار داشته باشد و نیز به تائید مراجع استانی برسد به موسسات تعلق می‌گرفت.
وی ادامه داد: همچنین درسال گذشته به‌طور کلی 36 میلیارد و 120 میلیون ‌ریال کمک هزینه رهن مکان به 349موسسه تعلق گرفت که در میان آن‌ها این مبلغ به موسساتی که طی 6ماه اول سال گذشته مدارک مورد نیاز را ارسال کردند تعلق گرفت اما موسساتی که در 6 ماه دوم سال مدارک خود را فرستاده بودند مبلغ کمک هزینه، در سال جاری به آن ها اعطاء خواهد شد.
البته برای احداث و یا ساخت هم در سال گذشته به‌طور کلی 45میلیون‌ تومان به موسسات داده شد.
وی درخصوص کمک‌ هزینه‌ای که بابت تجهیزات در سال گذشته به موسسات داده شده است، گفت: موسساتی که طی مراحل صدور مجوزشان از وزارت ارشاد تایدیه اماکن دریافت می‌‌کنند واجد شرایط کمک‌هزینه نجهیزات خواهند بود. البته تائیدیه اماکن باید به تائید واحد صدور مجوز معاونت رسیده باشد که در این صورت بین 5 میلیون تا 20میلیون تومان اعتبار خرید تجهیزات دریافت می‌کردند. ناگفته نماند اعطای اعتبار تهیه تجهیزات با سه شاخص خواهد بود که شاخص نخست عمکلرد آموزشی است، موسسات در آزمون‌های سراسری که هرسال اردیبهشت و مهرماه به همت وزارت ارشاد برگزار می‌گردد شرکت کرده و بر اساس نتایج آن که به همت اداره آموزش معاونت اعلام می‌شود امتیاز عملکرد آموزشی آن‌ها دراین بخش درج و لحاظ خواهد شد.
شاخص دوم زیربنای مکان موسسه و شاخص سوم که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است محرومیت جغرافیایی مکان موسسه است که محرومیت‌های منطقه‌ای، حساسیت‌های قومی یا مذهبی و مرزی بودن منطقه فعالیت دراین شاخص درنظر گرفته خواهدشد البته این موراد در روند اعطای اعتبارات تهیه تجهیزات دخیل خواهد بود که در سال گذشته به 419موسسه تعلق گرفت.
این مسئول ادامه داد: البته در برخی از موراد بعضی از موسسات درخواست‌های بالایی دارند که از توان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خارج است. چراکه دولت از محدودیت‌های بودجه‌ای برخوردار است و حتی برخی از مواقع براساس آین‌نامه دولت حق کمک بیش از نیمی از مبلغ کل را طبق مقررات و ضوابط ندارد.
وی درپاسخ به پرسشی مبنی براینکه درسایرحوزه‌های‌حمایتی برای موسسات چه برنامه‌هایی خواهید داشت، ابراز داشت:
حمایت از موسسات کاری است که از ابتدای دولت نهم داشته‌ایم که در سال 91 به اوج خودش رسید به‌طوری‌که در بسیاری از استان‌ها بودجه تعلق گرفته در یک‌سال معادل کل‌ سال‌های گذشته بوده است از این‌ور امیدواریم اگر شرایط بودجه‌ای فراهم گردد این برنامه را ادامه و نیز گسترش دهیم همچنین در کنارآن نظارت بر موسسات را تقویت نماییم.
این مسئول در پایان درخصوص بیمه فعالان قرآنی خاطرنشان کرد: صندوق اعتباری حمایت از فعالان قرآنی زیرنظر وزارت ارشاد از قبل از دولت نهم راه‌اندازی شده است که درواقع در دولت نهم طبق رایزنی‌هایی که صورت گرفت قرار بر این شد تا فعالان قرآنی تحت پوشش این صندوق قرار بگیرند. البته در تیرماه سال 91 بیمه فعالان قرآنی به اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور واگذار گردید.
طی سال‌های اخیر بیشترین صنفی که از تسهیلات صندوق هنرمندان بهره‌مند شده صنف فعالان قرآنی بوده است، البته مشکلاتی هم وجود دارد که به تعاملات میان صندوق هنرمندان و سازمان تامین اجتماعی برمی‌گردد.
تاکنون سعی‌کرده‌ایم در مورادی که نیاز بوده با صندوق رایزنی داشته و کارها را پی‌گیری نماییم، البته در موراد خاص هم معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیرعامل صندوق رایزنی داشتند.


: etghannews

کانال های ما در شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی