محمدی: جشنواره های قرآنی آیات هدف های بزرگی را نشانه گرفته اند

حجت الاسلام حمید محمدی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره روش های نوین آموزش قرآن کریم با بیان اینکه جشنواره های بین المللی آیات هدف بزرگی را دنبال می کنند، گفت: با تمام اینکه ابتدا باید قرآن را فهمید تا تاثیرگذار گردد ولی قرآن دارای بعد زیباشناختی است که ابتدا تاثیرگذار می شود، در حالی که بعدها می تواند فهمیده شود.


وی دو علم قرائت و کتابت قرآن را در جهت راهبری جریان خوش خوانی و خوش نویسی آن دانست و افزود: جریان آموزش قرآن و نفوذ دادن آن در قلوب مومنین با این دو علم بزرگ پیش آمد.


محمدی، شرافت علم قرائت بر کتابت را مشخص دانست و خاطرنشان کرد: لحظه ظهور قرآن در این عالم با علم قرائت همزاد است. قرآن در این مسیر تحولی، عقل ها را مورد تسخیر خود قرار داد و با هنرهای سمعی و بصری خود قلب ها را تسخیر کرد و با پاسخ به دو نیاز اصلی انسان یعنی نیاز خردورزی و زیباشناختی در وجود مردم نفوذ کرد.


معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: خوشحالم که در میان جمعی هستم که پرچمداری هنرورزی و هنر مداری قرآن کریم را در قالب های جذاب سمعی و بصری بر دوش دارند. کسانی که برای خودشان راهکاری نوین و جدید در این عالم دارند. بعد از خداوند این قرآن است که مورد احترام تمام خلایق است.


وی آغاز دوره سوم جشنواره های آیات را اعلام کرد و اظهار کرد: دور سوم این جشنواره با بیش از سی موضوع کلیدی که بیشتر در زمینه هنرهای قرانی ست در روزهای اینده اغاز به کار می کند.


حجت الاسلام محمدی هدف اساسی جشنواره های قرآنی آیات را بهره گیری از قرآن برای ارتقای سطح درک و فهم حضور در اجتماع اعلام کرد و گفت: ما بایستی براساس رسالتی که بر دوش گرفته ایم از بهترین راه ها برای انتقال روخوانی و روانخوانی قرآن استفاده کنیم و این جشنواره در پی به صحنه آوردن کسانی هستند که در این راه تلاش کرده اند.


معاون وزیر ارشاد با اشاره به حدیث  امیرالمومنین(ع) گفت: حضرت می فرمایند: «لاتقسروا اولادکم علی آدابکم فا انهم مخلوقون لزمان غیر زمانکم» فرزندان خود را مجبور نکنید آداب و عادات شما را یاد بگیرند چون آنان برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده اند. تربیت قرآنی بر اساس محور زمان و زمانه ست. فهم اقتضاعات دهه های آینده از حیث محتوا، تکنیک و ابزار برای جامعه آینده فوق العاده ضروری است.


محمدی افزود: روش پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) در آموزش قرآن ثابت است ولی می تواند در غالب های نوین و جذاب ارائه شود. اسم این جشنواره می توانست “روش های برتر قرآنی” باشد ولی بر کلمه “نوین” تاکید شد تا از ابزار های جدید برای روش های آموزش سنتی استفاده شود.


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد در پایان سخنان خود به حضور فرهنگ انصاف در محیط آموزشی اشاره کرد و گفت: در فضای تعلیم قرآن و در ابعاد متنوع آن یک سلسله فرهنگ ها را باید جاری کنیم. فرهنگ انصاف باید در تمامی جامعه ما جاری باشد. بر طبق آیه قرآن وقتی قران تلاوت می شود باید گوش داد و یادگرفت. بر طبق فرموده پیامبر ایجاد تمدن مطلوب قرانی هدف ماست.


: abna

کانال های ما در شبکه های اجتماعی