ارتقای کیفی مسابقات بین‌المللی قرآن با بهره‌گیری از نظرات اساتید/ مزیت دو رشته‌ای بودن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

علی‌اکبر حنیفی، پیش‌کسوت قرآنی کشورمان، با اشاره به این که برگزاری مسابقات قرآن هم برای جمهوری اسلامی ایران و هم برای تشیع یک افتخار است، گفت: انجام دادن این کار از عهده هر کشوری بر نمی‌آید و چند کشور محدود اقدام به برگزاری آن می‌کنند و یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران است.


وی در ادامه افزود: در برگزاری مسابقات قرآن کشورمان از هیچ سعی و تلاشی دریغ نمی‌شود و از لحاظ ابزاری و اقدامات خدماتی به متسابقان، بهترین امکانات و شرایط لازم فراهم می‌شود که همین امر امتیاز بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است.


این پیش‌کسوت قرآنی کشورمان خاطرنشان کرد: اما از جهات دیگر مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند تا به ایده‌آل‌های مطلوب برسد؛ زیرا می‌توان گفت که پیشرفت مسابقات بین‌المللی قرآن ایران همگام با قدمت آن نبوده و به کندی این پیشرفت صورت گرفته است.


حنیفی با تأکید بر این که از لحاظ محل برگزاری مسابقات و پشتیبانی‌های آن هر سال شاهد پیشرفت‌های مناسبی بوده‌ایم، تصریح کرد: بحث اصلی بر سر بُعد کیفی و پیشرفت کیفی مسابقات است که متأسفانه چندان سریع نبوده است و این امر می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد.


این پیش‌کسوت قرآنی کشورمان در ادامه اظهار کرد: مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران نسبت به پتانسیل، قوت، قدرت و وسعت فکری و عملی تمام توانمندی ما نبوده است و ما نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌هایی که باعث افزایش بعد کیفی شود، استفاده کنیم.


وی با تأکید بر این که هزینه‌های خوبی برای برگزاری مسابقات قرآن لحاظ می‌شود، گفت: اگر این هزینه‌ها با یک فکر و شورای جدید انجام بگیرد، کارایی به مراتب بیشتری خواهد داشت. مسئولان برگزاری مسابقات می‌توانند با استفاده بیشتر از اساتید مسلم قرآنی و به کارگیری نظرات این اساتید در برنامه‌ریزی‌ها، در راستای افزایش سطح کیفی مسابقات گام بردارند.


حنیفی افزود: هر چند اساتید مختلفی در جلسات هم‌اندیشی حضور دارند، اما با پررنگ‌تر کردن این حضور می‌توان موجبات ارتقاء مسابقات را فراهم آورد. با وجود این موارد نسبت به انتظاراتی که از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری بزرگ، راهبردی و استراتژیک می‌رود و در مسائل قرآنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، باید مسابقات به مراتب سطح بالاتری را به اجرا در آورد.


این پیش‌کسوت قرآنی کشورمان با اشاره به این که هزینه‌های بسیار خوبی برای برگزاری مسابقات قرآن در کشور انجام می‌گیرد، گفت: باید تلاش کنیم تا این هزینه‌ها منتج به برگزاری مسابقاتی با کیفیت شود و از دل این هزینه‌ها مسابقاتی با بالاترین سطح کیفی خارج شود.


وی در ادامه به بحث در مورد مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران و مقایسه آن با مسابقات قرآن سایر کشورها پرداخت و افزود: در برخی کشورها مسابقات تک رشته‌ای برگزار می‌شود، یعنی یا مسابقات در رشته قرائت است و یا حفظ، اما مسابقات جمهوری اسلامی ایران در هر دو رشته برگزار می‌شود که این امر می‌تواند از نکات مثبت مسابقات جمهوری اسلامی ایران باشد.


این فعال عرصه قرآنی کشورمان تصریح کرد: مسئولان برگزاری مسابقات باید در این راستا تلاش کنند که تحلیل محتوا و تحقیقی از مسابقات قرآن سایر کشورها انجام دهند و آن را در قالب یک کتابچه یا گزارش ارائه دهند. یکی از درخواست‌های همه ما از مسئولان برگزاری مسابقات قرآن در جمهوری اسلامی ایران این است که مسابقات قرآن را در معرض نقد قرار دهند تا به وسیله آن بتوانند معایب را رفع و مزایا را بیشتر کنند.


حنیفی با تأکید بر این که اگر مسابقات به بوته نقد گذاشته نشود، تضمینی برای پیشرفت و بالا رفتن سطح کیفی آن نیز وجود نخواهد داشت، گفت: اگر پس از برگزاری مسابقات آن را در معرض نقد قرار ندهیم، باعث می‌شود عیب‌های مسابقات پوشیده بماند و باعث خواهد شد در آینده دچار ضرر و زیان شویم.


: iqna

بازدیدها: 0

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی