اعمال نیمه رجب و تاریخچه اعمال ام داود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

اعمال روز نیمه ماه رجب


این روز، روز مبارکی است و اعمال عبادی آن عبارتند از: ۱- غسل. ۲- زیارت امام حسین(ع). ۳- ده رکعت نماز سلمان فارسی(رض)، بدین گونه که در هر رکعت، پس از حمد، سه بار سوره توحید (قل هو الله احد) و سه بار سوره کافرون (قل یا ایها الکافرون) را قرائت کند و پس از هر سلام نماز، دست های خویش را بلند و بگوید: لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد، یحیی و یمیت و هو حی لا یموت بیده الخیر و هو علی کل شی قدیر، الها احدا، فردا، صمدا، لم یتخذ صاحبه و لا ولدا.۴- چهار رکعت نماز بخواند و پس از سلام نماز، دست ها را پهن کند و بگوید: اللهم یا مذل کل جبار و یا معز المومنین انت کهفی…


 


5- عمل “ام داوود” که مهمترین اعمال این روز شریف است.


هر کسی که می خواهد آن را انجام دهد، روزهای سیزده، چهارده و پانزدهم رجب را روزه بگیرد و در روز پانزدهم در نزدیکی ظهر، غسل کند و به هنگام ظهر، نماز ظهر و عصر را به جای آورد و نمازش را در جایی خلوت به جای آورده و کسی و یا چیزی وی را به خود مشغول نسازد و رکوع و سجود نماز را به نیکویی انجام دهد.


سپس به سوی قبله بنشیند و سوره حمد را صد بار، سوره توحید (قل هو الله احد) را صد بار، آیه الکرسی (لا اله الا هو الحی القیوم) ده بار و آن گاه سوره های ذیل را یکبار به طور کامل بخواند: سوره انعام، سوره بنی اسرائیل، سوره کهف، سوره لقمان، سوره یس، سوره صافات، سوره فصلت (حم)، سوره شوری (حم، عسق)، سوره دخان (حم)، سوره فتح (انا فتحناک لک)، سوره واقعه، سوره ملک (تبارک الذی)، سوره قلم (ن و القلم)، سوره انشقاق (اذا السماء انشقت) و ما بعدش تا آخر قرآن کریم را بخواند و چون از خواندن آیات قرآن، فراغت حاصل کرد، در حالی که به سمت قبله است، این دعا را بخواند: صدق الله العظیم، الذی لا اله الا هو الحی


پس از دعا، بر زمین سجده کند و دو طرف صورت خود را بر خاک گذارد و بگوید: اللهم لک سجدت و بک آمنت، فارحم ذُلّی و فاقتی و اجتهادی و تضرّعی و مَسکنتی و فقری الیک یا ربّ.


در این حال، کوشش نما که اشکی از چشمانت جاری شود، اگر چه اندک باشد و این علامت استجابت می باشد.تاریخچه ام داود و نقل کننده آن(۱)


سید ابن طاوس در “اقبال” داود را جد خود معرفی کرده، از ام داود به عنوان “ام خالد بربریه” نام می برد که طبیعتاً ام داود مادر بزرگ سید رحمه الله علیه خواهد شد پسر “حسن بن حسن بن علی بن ابی طالب علیه اسلام” بوده است. سید رحمه الله علیه جریان را این گونه نقل می فرماید زمانی که منصور “عبدالله بن حسن” و جماعتی از آل ابی طالب را حبس نمود، دو فرزندش محمد ابراهیم را کشت “داود ابن حسن” (مادرش ام داود، مادر رضاعی حضرت صادق علیه السلام بود) را گرفت و به آهن بست. ام داود می گوید: داود تا مدتی در عراق و از من غایب بود و خبری از او نمی شنیدم.


دایم دعا نموده و به درگاه الهی گریه و زاری می کردم. از برادران دینی التماس دعا داشتم ولی اثری از اجابت نمیدیدم روزی بر حضرت صادق(ع) وارد شدم تا به خاطر مریضی عیادتش کنم. احوال پرسی کردم و برایش دعا نمودم. حضرت فرمود: « ای ام داود! داود چه کرد؟» عرض کردم: مولایم! داود کجاست؟! مدت طولانی از من جدا شد و در عراق محبوس است. فرمود: چرا دعای استفتاح را نمی خوانی؟ دعایی است که در های آسمان با آن باز می شود و خوانندش فوراً اجابت می گردد و نزد خدا پاداشی جز بهشت ندارد.


عرض کردم: ای پسر راستگویان! چگونه است؟ فرمود: ای ام داود ماه رجب نزدیک شده، ماهی است که دعا در آن اجابت می شود سه روز ایام البیض (سیزذه و چهارده و پانزده) را روزه بگیر! روز پانزدم وقت زوال غسل نموده، هشت رکعت نماز با قنوت و رکوع و سجود خویب بخوان، سپس نماز ظهر را خوانده و بعدش دو رکعت بگذار و صد بار بگو: « یا قاضی حوائج السائلین » سپس هشت رکعت نماز بخوان و باید نمازت در لباس پاک باشد کوشش کن احدی بر تو وارد نشود که با تو سخن گوید و تلاش کن، گرچه به قدر اندکی، اشک بریزی، زیرا نشانه اجابت است در این دعا اسم اعظم الهی است که اجابت می شود.


ام داود گوید: دعا را نوشتم و رفتم، در ماه رجب انجام داده، خوابیدم. آخر شب در خواب پیامبر (ص) و هر کس بر او درود فرستاده بودم، از فزشتگان و پیامبران را دیدم. پیامبر (ص) فرمود: ای ام داود! بشارت باد تو را که یاران و برادران تو برایت شفاعت می کنند و بشارت می دهند به برآوره شدن حاجتت! خداوند تو و فرزندانت را حفظ نموده، او را به تو بر می گردانند.


ام داود: بیدار شدم، چیزی نگذشته بود که داود بر من وارد وارد شد! از حالش پرسیدم، گفت: تا نیمه رجب در حبس شدید با آهن بودم. چون شب شد، در خواب دیدم زمین برایم مسطح شده، تو را می بینم که بر حصیر نمارت هستی و اطرافت مردانی هستند که سرهایشان در آسمان و پاهایشان در زمین است و تسبیح خدا می کنند.


یک نفر از ایشان که زیبا، پاک لباس و خوشبو بود، گفت: بشارت باد تو را ای پسر پیرزن صالح! خدا دعای مادرت را اجابت فرمود. بیدار شدم، در حالیکه فرستادگان منصور پشت در بودند. همان میانه شب مرا نزدش بردند، امر کرد آهن ها را از بدنم باز کردند، ده هزار درهم با اسب نجیبی به من عطا کرد که با سرعت بسیار به مدینه آمدم.


ام داود گوید: او را نزد صادق(ع) بردم. حضرت فرمود: منصور در خواب امام علی(ع) را دید که به به او فرمود: فرزندم را آزاد کن، و الا تو را در آتش می اندازم. منصور زیر دو پایش آتش دید و در حالی که از تخت افتاده بود، بیدار شد و تو را آزاد کرد.


ام داود گفت: عرض کردم: ای آقای من! آیا این دعا را غیر ماه رجب بخوانم؟ فرمود: بله، روز عرفه و اگر منطبق با جمعه شود، خواننده به آخر نمی رسد جز اینکه گناهانش بخشیده شود. در هر ماه وقتی خواستی، ایام البیض را روزه گرفته، پانزدهم این ها را بخوان.


سید بن طاوس رحمه الله علیه پس از نقل این ماجرا گوید: جریان مشتمل بر آیات، معجزات، کرامات و عنایات است و سپس مفضلاً توضیح می دهد.


۱)      بر گرفته شده از کتاب اعتکاف بریدن از غیر خدا


برداشت از سایت: گروه فرهنگی خورشید آل یاسین

بازدیدها: 9

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی