آغاز رقابت نخبگان قرآنی جهان اسلام

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت الاسلام علی محمدی، رییس ستادعالی مسابقات بین المللی قران کریم در جمع خبرنگاران در بیان اهمیت، اهداف و تشریح مسائل کمی و کیفی سی امین دوره مسابقات بین المللی قران کریم گفت: براساس فرمایش نبی مکرم اسلام قران پس از خدای متعال مهمترین و بافضیلت ترین و باشرافت ترین چیزی است که در عالم هستی وجود دارد و هر کس به قران احترام گذاشته و ان را تکریم کند خدای متعال را احترام و اکرام کرده است.


وی مسابقات بین المللی قران را مهمترین رویداد فرهنگی و قرانی کشور توصیف کرد و افزود: این دوره از مسابقات در ایام مبعث رسول گرامی اسلام (ص) و از بعدازظهر جمعه دهم خرداد آغاز می شود و تا ۱۷ خرداد همزمان با سالروز مبعث نبی مکرم اسلام ادامه می یابد.


 رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری در عرصه قرانی تصریح کرد: نخستین مطالبه رهبری در عرصه قران تدبر در قران است که این امر ما را به انس و بهره مندی بیشتر از قران رهنمون می کند و تدبر مقدمه عمل است دیگر مطالبه ایشان عمل به قران بود که فرمودند: ما افتخار می کنیم در عصر حاضر پرچمدار قرآن هستیم و ملت ایران در سایه قرآن توانسته اند در مقابل دشمنان ایستادگی کنند.


حجت الاسلام محمدی با اشاره به موضوع حفظ و تربیت ۱۰ تا ۱۵ میلیون حافظ قرآن در کشور این مساله را از دیگر مطالبات مقام معظم رهبری در عرصه فعالیت های قرانی برشمرد.


 وی ضمن اشاره به اهداف برگزاری این مسابقات یادآور شد: مطرح کردن قرآن کریم در جهان به عنوان یک مساله مهم دینی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی، استفاده از اساتید و پیشکسوتان قرآنی سایر کشورها در جهت رشد و تعالی مسابقات و رقابت پرشوق و رغبت جوانان و نوجوانان در این عرصه از اهداف مدنظر در برگزاری مسابقات بین المللی قرآن می باشد.


وی ایجاد فضای قرآنی در جامعه اسلامی ایران و همچنین خارج از کشور را از جمله اهداف برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران نام برد و خاطرنشان کرد: فضای معنوی قرآن برای ما حیاتی است به خصوص که امسال برپایی این مسابقات مقارن با خلق حماسه سیاسی و اجتماعی ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها شده است.


 رییس ستاد عالی مسابقات بین المللی قران کریم با اشاره به حضور ۹۰۰ هزار نفر شرکت کننده در مسابقات کشوری قران کریم گفت: در سالهای اخیر این مسابقات رشد چشمگیری داشته است و در رشته های مختلف هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ عمومی شاهد پیشرفت های خوبی بوده ایم و طبق اظهارنظر و اعتراف داوران بین المللی مسابقات قرآنی ایران رشد و پیشرفت قابل توجهی را شاهد بوده است.


حجت الاسلام محمدی نقش این مسابقات در گسترش فرهنگ اسلامی و افزایش رابطه اخوت میان امت اسلام و مسلمانان را غیرقابل انکار دانست و یادآور شد: مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با مسابقات سایر کشورها از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که از جمله انها می توان به برگزاری همایش تجلیل از بانوان قرآنی، برگزاری پژوهش های قرآنی با موضوعات موردنیاز امروز جهان اسلام، از جمله مساله قرآن و سبک زندگی نام برد که در این زمینه تاکنون ۵۰۰ مقاله داخلی و خارجی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.


 وی برگزاری آموزش های تخصصی با حضور اساتید و پیشکسوتان قرآنی، بازدید از مراکز مهم جمهوری اسلامی برای میهمانان از جمله بیت امام، موزه دفاع مقدس، زیارت بارگاه حضرت علی ابن موسی الرضا را از دیگر برنامه های خاص این دوره از مسابقات بین المللی قرآن کریم برشمرد. برپایی نشست صمیمی در پایان مسابقات و برگزاری نمایشگاهی از محصولات قرآنی و فرهنگی و همچنین دیدار با مقام معظم رهبری در پایان مسابقات از دیگر برنامه هایی است که حجت الاسلام محمدی به آنها اشاره کرد.


 رییس ستادعالی مسابقات بین المللی قرآن کریم در رابطه با مسائل کمی و کیفی مسابقات نیز گفت: تاکنون ۷۵ کشور برای حضور در این مسابقات پذیرش قطعی شده اند و ۱۱۱ قاری و حافظ قرآن کریم از ۴ قاره دنیا در این مسابقات با هم به رقابت می پردازند که از این تعداد ۴۷ نفر از ۲۷ کشور در قاره آسیا، ۴۳ نفر از ۲۷ کشور از قاره آفریقا، ۱۸ نفر از ۱۶ کشور در قاره اروپا و ۵ نفر از ۵ کشور از قاره امریکا به همراه ۲ شرکت کننده به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این رقابت ها حضور دارند.


حجت الاسلام محمدی تعداد داوران این مسابقات را ۱۷ نفر عنوان کرد: که ۹ داور خارجی از کشورهای عراق، تونس، مصر، مالزی، اندونزی، سوریه، لبنان و الجزایر ۸ داور ایرانی این مسابقات را داوری می کنند که از جمله آنها ستوده نیا، دغاغله، لطفی نیا، مستفید، آقایی، میرموسایی هستند. همچنین حجت الاسلام حاج ابوالقاسم، هدایت حفاظت و کریم دولتی نظارت فنی شرکت کنندگان مسابقات را عهده دار هستند.


: shabestan

بازدیدها: 0

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی