ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اضافه شدن حفظ موضوعی به طرح تربیت حفاظ قرآن سازمان اوقاف

مراسم تجلیل از برگزیدگان طرح تربیت حفاظ قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه شب گذشته ۱۲ خرداد ماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.


در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه به بیان سخنانی در مورد این طرح پرداخت و گفت: در طلیعه ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۰ و در دیدار جامعه قرآنی با مقام معظم رهبری، ایشان تدابیر و مطالباتی را در مورد تربیت حفاظ قرآن مطرح کردند.


وی در ادامه افزود: بر اساس این دستور معظم‌له سازمان اوقاف و امور خیریه خود را مؤظف دانست که لبیک گوی این دستور مقام معظم رهبری شود و فعالیت‌های خود را در این زمینه آغاز کرد که یکی از آنها طرح تربیت حفاظ قرآنی در بیش از ۲۸۰۰ پایگاه که شامل مساجد و بقاع متبرکه بود، شروع کرد.


حجت‌الاسلام شرفخانی در ادامه تصریح کرد: استقبال از این طرح بالغ بر ۲۳۸ هزار نفر بود که این تعداد افراد به صورت حضوری در کلاس‌های مربوط به آموزش حفظ قرآن حضور یافتند، با تلاش همکاران ما در سازمان اوقاف و امور خیریه شاهد برگزاری دو آزمون شفاهی و کتبی بودیم که آزمون شفاهی در اسفندماه و آزمون کتبی در اردیبهشت‌ماه برگزار شد.


معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: نتیجه این بود که در این طرح نزدیک به ۶۷ هزار نفر موفق به حفظ یک جزء، ۷۶ هزار نفر موفق به حفظ دو جزء و نزدیک به ۹۳ هزار نفر نیز موفق به حفظ سه جزء قرآن کریم شدند.


وی خاطرنشان کرد: پس از ارزیابی‌ها شاهد این بودیم که در نهایت ۱۸۷ برگزیده ملی در کل کشور انتخاب شدند و از این تعداد ۱۴ نفر بر اساس قرعه انتخاب شدند که این مراسم برای تجلیل از این عزیزان برگزار شده است.


حجت‌الاسلام شرفخانی در ادامه به راه‌اندازی مرکز تربیت مربی قرآن در سازمان اوقاف و امور خیریه اشاره کرد و گفت: در این مرکز تا کنون بیش از ۱۰۰۰ مربی قرآن در ۳۰ دوره‌ای که برگزار شده است تربیت شده‌اند.


معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: به جهت اینکه بتوانیم تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی را در مورد تربیت حفاظ قرآنی اجرایی کنیم فعالیت‌هایی را در فضای مجازی آغاز کرده‌ایم و فضایی طراحی شده است و این امکان وجود خواهد داشت که شرکت کنندگان به صورت غیر حضوری در دوره‌های آموزش حفظ قرآن کریم شرکت کنند.


وی در ادامه با اشاره به اینکه تا کنون ۱۲ هزار سؤال در این محیط قرار گرفته است، تصریح کرد: امسال برنامه‌ریزی شده است تا بیش از ۲۸۰ هزار نفر در طرح تربیت حفاظ قرآن کریم حضور داشته باشند و امیدواریم به این عدد و رقم و حتی بالاتر از آن هم دست یابیم.


حجت‌الاسلام شرفخانی در پایان سخنان خود اظهار کرد: امسال علاوه بر حفظ ترتیبی قرآن کریم حفظ موضوعی قرآن نیز به این طرح اضافه خواهد شد و کتابچه‌ای برای همین منظور با بیش از ۳۰۰ موضوع اخلاقی، اجتماعی و …تهیه شده است که در این مراسم رونمایی خواهد شد.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید