موسسه قرآن و نهج البلاغه

ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

برگزاری همایش «پژوهش های قرآنی» با سه رویکرد جدید/ارتقای جایزه به ۱۰۰ میلیون ریال

نشست خبری همایش «پژوهش های قرآنی»،‌ عصر امروز،‌ یکشنبه، ‌۱۲ خردادماه در سالن اجلاس سران،‌ محل برگزاری سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد اکبری،‌ معاون پ‍ژوهش و فن آوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.


در این نشست دبیر هفتمین دوره این همایش اظهار کرد: ‌هیچ کتابی به اندازه قرآن کریم به مقوله تدبر و تعقل بها نداده است. از نظر قرآن قرائت و حفظ قرآن کریم مقدمه تدبر و خود تدبر هم مقدمه عمل به دستورات و فرامین الهی است. پژوهش و تدبر در آیات نقش تعیین کننده در رشد و شکوفایی زندگی عقلانی،‌ اخلاقی و عبادی انسان دارد.


وی ادامه داد:‌ علت تاکید دین اسلام به موضوع تدبر در آیات و تعقل به این خاطر است که هویت و فرق اصلی انسان با سایر موجوادات در قوه عاقله و عقل او است. هدف از نزول قرآن، ‌شکوفایی و بارور کردن عقل انسان در آیات الهی است و امید است با فعالیت اصحاب رسانه سبک زندگی دینی و قرآنی نهادینه شود.


حجت الاسلام اکبری خاطرنشان کرد: موضوع این دوره از همایش سبک زندگی دینی است و از پنج قاره جهان و ۱۵ کشور مقالات علمی به دبیرخانه ارسال شد که به ۳۰ مقاله برتر جوایز نفیسی اهدا می شود. این همایش روز پنجشنبه، ‌۱۶ خردادماه ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳ برگزار می شود.


معاون پ‍ژوهش و فن آوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: در این همایش سه نوآوری عمده به نسبت ادوار گذشته به چشم می خورد که نکته اول آن و مهمترین این نوآوری ها این است که پنج مقاله برتر در نشریات علمی تخصصی کشور در تابستان امسال به چاپ می رسد.


وی بیان کرد: ۱۶ مقاله برتر نیز در روز همایش از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱ در چهار سالن مجزا و به صورت هم زمان ارائه می شود و بلافاصله مراسم تجلیل از نفرات برتر، ‌با سخنرانی دبیر همایش،‌ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، آیت الله احمد خاتمی، ‌امام جمعه موقت تهران برگزار می شود.


حجت الاسلام اکبری خاطرنشان کرد: جایزه پنج نفر اول در روز اختتامیه نهایی مسابقات قرآن در روز جمعه، ۱۷ خرداد اهدا می شود، اما جایزه صاحبان ۲۵ مقاله دیگر در همان روز اختتامیه همایش «پژوهش های قرآنی» اهدا می شود. دومین تغییر در این دوره از همایش،‌ افزایش جایزه نفر اول از ۳۰ میلیون ریال به ۱۰۰ میلیون ریال است.


وی ادامه داد:‌ در تلاش هستیم تا بتوانیم پنج مقاله دوم را هم در نشریات معتبر کشور به چاپ برسانیم و در این راستا درخواست مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری برای یک نشریه ویژه این همایش کرده ایم. همچنین برای تمامی مربیان قرآنی که در همایش شرکت می کنند، گواهینامه معتبر شرکت در همایش ۱۶ خردادماه صادر می شود که امتیاز خوبی در رتبه های علمی دارد.


معاون پ‍ژوهش و فن آوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یادآور شد: در روز همایش از کتاب مقالات دوره گذشته نیز رونمایی خواهد شد و از پنج نفر از فعالان قرآنی نیز با اهدای جوایزی تجلیل به عمل می آید که اسامی آنها هنوز مشخص نشده است.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید