چهارمین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

چهارمین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی، روز گذشته، ۱۲ خردادماه، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، دبیر ستاد اقامه نماز کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، معصومه فرزانه، مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه، مشاوران امور بانوان سازمان‌ها و نهادهای مختلف و جمعی از بانوان و فعالان قرآنی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.


بر اساس این گزارش، در آغاز این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، دبیر ستاد اقامه نماز کشور با بیان مطالبی در باب اهمیت قرآن، اظهار کرد: برخی‌ قرآن را تنها برای مهریه عروس در نظر می‌گیرند که البته این هم خوب است، اما عروس و داماد باید در آغاز زندگی مشترک خود بگویند که ما می‌خواهیم زندگی قرآنی داشته باشیم.


وی در ادامه با اشاره به سبک زندگی اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته است، افزود: سبک زندگی اسلامی که از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته به معنی زندگی قرآنی است و اگر زندگی خود را بر مبنای قرآن قرار داده و تلاش کنیم که یک زندگی قرآنی داشته باشیم، می‌توانیم به سبک زندگی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، دست پیدا کنیم.


حجت‌الاسلام قرائتی در این بخش از سخنان خود با عنوان این مطلب که تمام قرآن و روایات و همچنین نهج‌البلاغه، سبک زندگی هستند، ادامه داد: مقام معظم رهبری که فرمودند باید به سبک زندگی توجه داشته باشید، چیز خاصی نگفته‌اند که برای ما قابل درک نباشد، بلکه منظور اصلی ایشان از سبک زندگی همان سبک زندگی قرآنی و بهره‌گیری از قرآن در زندگی روزمره بوده است.


دبیر ستاد اقامه نماز کشور در ادامه عنوان کرد: بحث عدالت اجتماعی که از سوی رئیس جمهور یا کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می‌شود نیز در قرآن آمده است و عدالت اجتماعی علاوه بر انسان‌ها در حیوانات نیز وجود دارد و به عبارت دیگر همه چیز در قرآن آمده است و هیچ کس نمی‌تواند ادعای آن را داشته باشد که حرف جدیدی زده که در قرآن نیامده است.


حجت‌الاسلام قرائتی با بیان این که ما طعم قرآن را نچشیدیم و به کسی نچشاندیم، گفت: هر یک از کلمات قرآن یک دانشگاهی است که جا دارد از تک تک این کلمات استفاده شود و این در حالی است که علاوه بر خود قرآن که هنوز در مهجوریت است، بسیاری از پایان نامه‌های قرآنی هم‌اکنون در دانشگاه‌ها وجود دارند که خاک می خورد و کسی از آنها استفاده نمی‌کند.

بنابر این گزارش، در ادامه این مراسم، معصومه فرزانه، مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: نخستین همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی چهار سال پیش زمانی که مقام معظم رهبری طی سخنرانی خود برای جامعه قرآنی بانوان نکات عمیقی را درباره فعالیت‌های قرآنی بانوان فرمودند، مطالبات ایشان را در دستور کار خود قرار داده و به دستاوردهای خوبی در این خصوص رسیدیم که البته از همان زمان استارت همایش بانوان فعال قرآنی زده شد.


وی در ادامه با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه، عنوان کرد: با توجه به برگزاری این مسابقات در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، این فرصت را غنیمت شمرده و اجرای همایش بانوان فعال قرآنی را آغاز کردیم که این دوره از همایش نیز چهارمین دوره آن به شمار می‌آید.


مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به تجلیل از بانوان قرآنی طی سال‌های گذشته در قالب همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی، افزود: امسال طی هماهنگی که با موسسات و نهادهای قرآنی داشتیم از هر موسسه و نهادی سه نفر از بانوان فعال قرآنی به دبیرخانه این همایش معرفی شدند که در مجموع تعداد معرفی‌شدگان از سوی نهادها و موسسات قرآنی ۲۵۰ نفر بودند.


وی در ادامه یادآور شد: برای برخی از بانوان فعال قرآنی که هیچ ارتباطی با موسسات و نهادهای قرآنی نداشته و به صورت فردی به انجام فعالیت‌های قرآنی می‌پرداختند نیز فراخوانی اعلام کردیم تا با در نظر گرفتن شرایط فراخوان، همایش در این همایش ثبت نام کرده و فعالیت‌های خود را با ارائه سند و مدرک معتبر به ما معرفی کنند تا بتوانیم از این طریق نیز بانوان فعال قرآنی ناشناخته را معرفی و از آنان تجلیل کنیم.


فرزانه با بیان این که ۵۰ نفر از بانوان قرآنی که به صورت فردی به انجام فعالیت‌های قرآنی پرداخته و هیچ ارتباطی با موسسات و نهادهای قرآنی ندارند، از طریق سایت مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ثبت نام کردند که بر این اساس، در مجموع ۳۰۰ نفر از بانوان فعال قرآنی در این همایش ثبت نام کردند.


دبیر چهارمین همایش بانوان فعال قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث داوری و انتخاب بانوان فعال قرآنی برای تجلیل در این مراسم اشاره کرد و گفت: داوری این همایش در سه مرحله انجام شده که مرحله اول در سطح سازمان اوقاف، مرحله دوم در سطح جامعه قرآنی و مرحله سوم نیز با کمک بانوان شاخص قرآنی و فرهنگی کشور صورت گرفته است.


این گزارش حاکی است، در ادامه حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیر در این مراسم با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با بانوان که بر ارزش خانواده و بانوان تأکید داشتند، گفت: غربی‌ها به این دلیل که توجه به نقش خانواده و بانوان با ارزش های آنان مغایرت دارد با آن مخالفت کرده و آن را نادیده می‌گیرند و البته انتظاری که در این مراسم با مدیران موسسات قرآنی بانوان داریم این است که یک برنامه‌ریزی دقیق‌تری در این حوزه داشته و در جهت توسعه فعالیت‌های قرآنی بانوان تلاش کنند.


حجت‌الاسلام محمدی با تأکید بر مطالعه مسائل و معضلات مربوط به بانوان، عنوان کرد: موسسات قرآنی و پژوهشگران باید در این عرصه وارد شده و به مطالعه پیرامون مسائل و معضلات مربوط به بانوان بپردازند تا نتیجه این مطالعات و پژ‍وهش‌ها را سال آینده در همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی درنظر گرفته شود.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جمع‌بندی که از موقوفات کشور در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد، اظهار کرد: در جمع‌بندی که از اطلاعات موقوفات داریم، موقوفات قرآنی نسبت به سایر موقوفات کم بوده و برای حفظ قرآن، تلاوت و تدبر در قرآن و تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنی، موقوفات بسیار کمی داریم که البته بانوان باید به این نکته توجه داشته باشند.


همچنین، در بخش پایانی همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی از ۱۵ نفر از بانوان فعال قرآنی در عرصه‌های مختلف تجلیل به عمل آمد.


: iqna

بازدیدها: 0

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی