وقایع روز سوم محرم

1-       نجات یوسف علیه السلام از زندان


2-       نجات یوسف علیه السلام از چاه


3-       نامه امام حسین علیه السلام براى اهل کوفه


4-       ورود عمر بن سعد به کربلا جهت جنگ با امام حسین


5-       برکناری مستعین عباسی از خلافت


نامه امام حسین علیه السلام براى اهل کوفه


در سوم محرم سال 60 هجری امام حسین علیه‌السلام براى بزرگان کوفه نامه‌اى نوشتند و آن را به قیس بن مسهَر صیداوى دادند که به کوفه برساند. مأمورین در بین راه، قیس را گرفتند و پس از آن که او بر ضد یزید و ابن زیاد سخن گفت، او را به شهادت رساندند.


ورود عمر بن سعد به کربلا جهت جنگ با امام حسین


عمر بن سعد بن ابی‌وقاص که از معاریف کوفه و از هواداران بنی‌امیه بود، پیش از ماجرای خونین کربلا، حکم ولایت “ری” (شامل منطقه ری و بخش اعظمی از مناطق مرکزی و شمالی ایران) را از عبیدالله بن زیاد، عامل یزید بن معاویه در کوفه و بصره گرفته بود. ولی هنوز به این أمر اقدام نکرده بود که مخالفت امام حسین علیه‌السلام با یزید و حرکت وی به سوی کوفه پیش‌آمد کرد و همگان را به طریقی درگیر ماجرا نمود.


عبیدالله بن زیاد که از توانایی‌های عمر بن سعد در مبارزات و جنگ‌ها باخبر بود و وی را در میان هواداران بنی‌امیه، مناسب نبرد با امام حسین علیه‌السلام می‌دید به وی پیشنهاد فرماندهی سپاه رزمی خویش بر ضد امام حسین علیه‌السلام را داد و تنفیذ حکومت ری را مشروط به پایان بخشیدن ماجرای قیام امام حسین علیه‌السلام نمود.


عمر بن سعد در آغاز برای پذیرش این أمر مهم از خود تردید و دودلی نشان داد ولی در برابر تطمیع‌های شیطانی عبیدالله تسلیم و پیشنهادش را پذیرفت و فرماندهی سپاه یزید بن معاویه بر ضد امام حسین علیه‌السلام را بر عهده گرفت.


وی برای این منظور در رأس یک سپاه چهار هزار نفری از کوفه خارج شد و در سوم محرم سال 61 قمری یک روز پس از ورود امام حسین علیه‌السلام به کربلا، وارد این سرزمین شد و از آن پس سپاه یک هزار نفری حر بن یزید نیز به او پیوست و در تحت فرماندهی وی قرار گرفت.[۱]


پانویس


1.    نک: بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج 44، ص 384؛ مقاتل الطالبیین (ابوالفرج اصفهانی)، ص 74؛ منتهی الآمال (شیخ عباس قمی)، ج 1، ص 333؛ الفتوح (ابن اعثم کوفی)، ص 885.


منابع


عبدالحسین نیشابوری، تقویم شیعه، صفحه 17


موسسه تبیان، نرم‌افزار دایره‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام


منابع بیشتر:


وقایع الایام شیخ عباس قمی، 3 محرم.


http://wiki.ahlolbait.com

کانال های ما در شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی