ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آيه 56 سوره «ذاريات» عبادت را كمال بهداشت روانی می‌داند

56 سوره «ذاريات» _ عبادت

فهرست مطالب

56 سوره «ذاريات» _ عبادت: «معصومه خليلی» فعال علوم قرآنی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خوزستان، اظهار كرد: توكل يعنی تكيه و اعتقاد بر خداوند به طوری كه قلب انسان با ياد او آرام گيرد و بر اساس و علل طبيعی تكبر نكند. قرآن‌كريم در آيات فراوانی اهل ايمان را به توكل سفارش كرده است. به عنوان مثال در آيه 23 سوره «مائده» و يا آيه 159 سوره «آل‌عمران».

وی ادامه داد:

خداوند متعال قدرتمند است و كسانی كه بر او تكيه می‌كنند، می‌توانند امور بندگان را به بهترين صورت تطبيق كنند. توكل باعث طمأنينه و آرامش روحی و روانی می‌شود. زيرا شخصی كه اهل توكل باشد، همه امور را به خود خداوند می‌سپارد. آيه 3 سوره «طلاق»، «وَمَن یَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا»،« و هركس بر خدا اعتماد كند او براى وى بس است‏ خدا فرمانش را به انجام ‏رساننده است به راستى خدا براى هر چيزى اندازه‏اى مقرر كرده است» مؤيد اين مدعا است. در مورد مسئوليت‌پذيری، نيز بايد گفت كه اسلام دينی تكليف‌گرا است و دينداری بدون مسئوليت‌پذيری تعهد معنايی ندارد.

فعال علوم قرآنی استان خوزستان اظهار كرد: قرآن‌كريم انسان را موجودی با سرشتی اجتماعی می‌داند. لذا برای مسلمانان و جامعه اسلامی وظايف و مسئوليت‌هايی را قائل شده است. وظايفی برای فرد در قبال خانواده، همسر، جامعه و خويشان را معرفی می‌كند؛ مثلاً يكی از وظايف در قبال همسر اين است كه با مدارا با خانواده رفتار كند. «بايد با همسران خود با انصاف و خوش‌رويی رفتار كنند»؛ آيه 19 سوره «نساء».

خليلی گفت: مرد به عنوان سرپرست معرفی شده است. در مورد وظيفه فرزندان در قبال پدر و مادر می‌گويد با احسان با آن‌ها رفتار كنيد. امام‌جعفر صادق(ع) درباره احسان می‌فرمايد: «با آن‌ها با نيكی رفتار كنيد و حتی اگر بی‌نياز باشند منتظر نمايند آن چيزی كه نياز دارند را از تو تقاضا كنند.»

وی افزود: آيه 56 سوره «ذاريات»، «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون»، «و جن و انس را نيافريدم جز براى آنكه مرا بپرستند» به خوبی اين مدعا را تأييد می‌كند. ديگر اين‌كه كمال انسان با عبادت و قرب به دست می‌آيد و اين‌ها همگی بيانگر بهداشت روان است.

فعال علوم قرآنی استان خوزستان، تصريح كرد:

پديدآورنده قرآن، پديدآورنده روح و روان آدمی است، لذا به همه نيازها و لوازم انسان، كاملاً آگاهی دارد. در حالی كه علم روانشناسی بر آزمون و خطا استوار است و هر روز نسخه‌ای می‌پيچيد، پديده‌آورنده روان انسان، با توجه به اين‌كه روح و روان آدمی را خلق كرده است چيزی برای او پوشيده نيست و احاطه كاملی در اين‌باره دارد و توجه كاملی بر روان انسان دارد.

خليلی افزود: كسانی كه تكيه بر آموزه‌های قرآنی دارند، كمتر بيماری روانی به سراغ آن‌ها می‌آيد و اگر هم حوادثی برخلاف ميل آن‌ها حادث شود، با استفاده از آموزه‌های قرآن می‌توانند به راحتی با آن‌ها برخورد كنند. با توجه به اين‌كه قرآن كريم انسان را به صبر و توكل سفارش می‌كند، كسی كه به حكمت خداوند يقين دارد، باور دارد كه همه چيز از سر حكمت است و برای رشد و تكامل بشری است و اين مرحله‌ای از مراحل دستيابی به سعادت است و تحمل شدائد برايش سخت نيست.

56 سوره «ذاريات» _ عبادت

home – Nahj al-Balaghah Quran Institute

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید