ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آیه ۵۶ سوره «ذاریات» عبادت را کمال بهداشت روانی می‌داند

56 سوره «ذاريات» _ عبادت

۵۶ سوره «ذاریات» _ عبادت: «معصومه خلیلی» فعال علوم قرآنی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) شعبه خوزستان، اظهار کرد: توکل یعنی تکیه و اعتقاد بر خداوند به طوری که قلب انسان با یاد او آرام گیرد و بر اساس و علل طبیعی تکبر نکند. قرآن‌کریم در آیات فراوانی اهل ایمان را به توکل سفارش کرده است. به عنوان مثال در آیه ۲۳ سوره «مائده» و یا آیه ۱۵۹ سوره «آل‌عمران».

وی ادامه داد:

خداوند متعال قدرتمند است و کسانی که بر او تکیه می‌کنند، می‌توانند امور بندگان را به بهترین صورت تطبیق کنند. توکل باعث طمأنینه و آرامش روحی و روانی می‌شود. زیرا شخصی که اهل توکل باشد، همه امور را به خود خداوند می‌سپارد. آیه ۳ سوره «طلاق»، «وَمَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا»،« و هرکس بر خدا اعتماد کند او براى وى بس است‏ خدا فرمانش را به انجام ‏رساننده است به راستى خدا براى هر چیزى اندازه‏اى مقرر کرده است» مؤید این مدعا است. در مورد مسئولیت‌پذیری، نیز باید گفت که اسلام دینی تکلیف‌گرا است و دینداری بدون مسئولیت‌پذیری تعهد معنایی ندارد.

فعال علوم قرآنی استان خوزستان اظهار کرد: قرآن‌کریم انسان را موجودی با سرشتی اجتماعی می‌داند. لذا برای مسلمانان و جامعه اسلامی وظایف و مسئولیت‌هایی را قائل شده است. وظایفی برای فرد در قبال خانواده، همسر، جامعه و خویشان را معرفی می‌کند؛ مثلاً یکی از وظایف در قبال همسر این است که با مدارا با خانواده رفتار کند. «باید با همسران خود با انصاف و خوش‌رویی رفتار کنند»؛ آیه ۱۹ سوره «نساء».

خلیلی گفت: مرد به عنوان سرپرست معرفی شده است. در مورد وظیفه فرزندان در قبال پدر و مادر می‌گوید با احسان با آن‌ها رفتار کنید. امام‌جعفر صادق(ع) درباره احسان می‌فرماید: «با آن‌ها با نیکی رفتار کنید و حتی اگر بی‌نیاز باشند منتظر نمایند آن چیزی که نیاز دارند را از تو تقاضا کنند.»

وی افزود: آیه ۵۶ سوره «ذاریات»، «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُون»، «و جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند» به خوبی این مدعا را تأیید می‌کند. دیگر این‌که کمال انسان با عبادت و قرب به دست می‌آید و این‌ها همگی بیانگر بهداشت روان است.

فعال علوم قرآنی استان خوزستان، تصریح کرد:

پدیدآورنده قرآن، پدیدآورنده روح و روان آدمی است، لذا به همه نیازها و لوازم انسان، کاملاً آگاهی دارد. در حالی که علم روانشناسی بر آزمون و خطا استوار است و هر روز نسخه‌ای می‌پیچید، پدیده‌آورنده روان انسان، با توجه به این‌که روح و روان آدمی را خلق کرده است چیزی برای او پوشیده نیست و احاطه کاملی در این‌باره دارد و توجه کاملی بر روان انسان دارد.

خلیلی افزود: کسانی که تکیه بر آموزه‌های قرآنی دارند، کمتر بیماری روانی به سراغ آن‌ها می‌آید و اگر هم حوادثی برخلاف میل آن‌ها حادث شود، با استفاده از آموزه‌های قرآن می‌توانند به راحتی با آن‌ها برخورد کنند. با توجه به این‌که قرآن کریم انسان را به صبر و توکل سفارش می‌کند، کسی که به حکمت خداوند یقین دارد، باور دارد که همه چیز از سر حکمت است و برای رشد و تکامل بشری است و این مرحله‌ای از مراحل دستیابی به سعادت است و تحمل شدائد برایش سخت نیست.

۵۶ سوره «ذاریات» _ عبادت

home – Nahj al-Balaghah Quran Institute

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید