تلاوت‌های قاریان متأخر عربستانی دارای استاندارد لازم نیست

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا محمدی پرچوی، کارشناس قرائت و حافظ کل قرآن کریم، ضمن تحلیل مکتب قرائت سعودی‌ها ابراز کرد: اولین دوره قرائت ترتیل در عربستان سعودی در سال ۱۴۱۷هجری قمری به روایت حفص از عاصم از قاریانی چون شیخ علی بن عبدالرحمن الحذیفی، شیخ عبدالله بن علی بصفر و شیخ ابراهیم الأخضر علی القیّم ضبط شده است.


وی با اشاره به اسلوب شیخ حذیفی افزود: شیخ حذیفی به دو روایت قالون و ورش از نافع مدنی نیز قرائت کرده و بسیاری از قاریان کشور عربستان از شیوه وی تقلید و تبعیت کرده‌اند مانند شیخ عبدالرحمن السدیس، احمد بن علی الحذیفی، عادل بن سالم الکلبانی، علی بن عبدالله بن علی جابر و… که چارچوب تلاوت همه آنها بر مقام رست است، با این فرق که شیخ حذیفی در پرده‌های بم صدا تلاوت می‌کند اما دیگر قاریان در پرده‌های توسط صدا اجرا می‌کنند، همچنین شیخ حذیفی از لحاظ تجوید نسبت به سایر قاریان سعودی قوی‌تر است.


تأثیرگذارترین سبک در عربستان


رئیس مرکز آموزش راهبردی حفظ سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اسلوب شیخ بصفر بیان کرد: این سبک یکی از تأثیرگذارترین سبک‌های ترتیل در عربستان است که بیشترین طرفدار را داشته و شاگردانی چون شیخ شاطری، ابراهیم الجبرین، احمد بن عبدالله اللحدان، عبد العزیز الزهرانی، عبدالله مطرود، ناصر القطامی و…را به خود جذب کرده است.


وی ادامه داد:  هر چند افراد فوق در تلاوت خود از چارچوب ترتیل خارج می‌شوند و متمایل به روش «حدر» تلاوت می‌کنند و تلاوتی روان و بیشتر با سبک بیات  را آغاز می کنند، آن هم با ریتمی تند و روان، سپس وارد نغمه حجاز می‌شوند اما یکی از اشکالات عمده آنها عدم رعایت قواعد تجوید و وقف و ابتداء است.


حجت‌الاسلام پرچوی با اشاره به اسلوب شیخ الاخضر نیز گفت: شاید بتوان گفت از لحاظ صوت چندان ایده‌آل نیست، همچنین از لحاظ تجوید به تکلف می‌خواند و فصاحت لازم را ندارد. اما در بخش لحن بسیار خلاق و قوی به اجرا می‌پردازد  و تنوع بسیار خوب ایشان در اتیان مقامات از ویژگی‌های مثبت قرائت ایشان به شمار می‌رود و همچنین از اوج‌های خوبی نیز برخوردار بوده و قاریان زیادی چون عبد الواحد بن رجاء المغربی و محمد بن عبد العزیز الخضیری از شیوه‌های وی تقلید کرده‌اند.


وی اسلوب شیخ محمد ایوب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این روش هم یکی دیگر از تأثیرگذارترین روش‌ها در بین قاریان عربستان و دیگر کشورهاست و از لحاظ تجوید و وقف و ابتداء مثل شیخ حذیفی از قرائت قابل قبولی برخوردار است و الحان مورد استفاده ایشان، بیشتر به سبک و سیاق اصیل حجازی متمایل است و از صلابت و اتقان خوبی برخوردار است و دو نغمه رست و بیات را زیبا اجرا نموده و تحریرهای خاص ایشان در کشش آخر آیات بسیار بدیع و زیباست.


تلاوت چند قاری در چارچوب واحد


وی ادامه داد: در واقع شیخ زکی داغستانی، شیخ عبد المجید الارکانی و شیخ محمد ایوب در چارچوب واحد تلاوت می‌کنند از جمله مقلدین شیخ ایوب در عربستان شیخ سجاد مصطفی کمال، عبدالله محمد الرفاعی و ناصر بن علی الغامدی هستند.


رئیس مرکز آموزش راهبردی حفظ سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان تأکید کرد: در یک جمع‌بندی کلی می‌توان ادعا کرد چهار قرائتی که اولین بار در عربستان اجرا و ضبط گردیده از یک استاندارد تقریبا قابل قبولی، خصوصا در بخش تجوید و وقف و ابتداء برخوردار است، اما دوره‌هایی که پس از آن اجرا و ضبط شده است، دارای اشکالات فراوانی هستند؛ خصوصا اینکه تمامی آنها به شیوه «حدر» اجرا شده است نه ترتیل، آن هم  بدون نظارت کارشناسان و اغلب آنها از نمازهای جماعت و تراویح و یا به سبک و سیاق آنها خوانده و ضبط شده است.


: iqna

بازدیدها: 54

کانالهای ما را درشبکه های اجتماعی