ثبت نام بیش از 300 هزار نفر در مرحله دوم طرح تربیت حافظان قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم موسوی، رئیس کمیته طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه مهلت ثبت نام در مرحله دوم طرح تربیت حافظان قرآن کریم به پایان رسیده است، گفت: ثبت نام در این طرح از ماه مبارک رمضان آغاز شده بود که با پایان یافتن مهلت ثبت نام در این طرح طی هفته گذشته بیش از 300 هزار داوطلب حفظ یک جزء تا سه جزء قرآن کریم در این طرح ثبت نام کرده‌اند.


موسوی در ادامه با یادآوری اینکه ثبت نام در این طرح از طریق امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور انجام می‌شد، اظهار کرد: سهمیه در نظر گرفته شده برای دومین سال اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم 260 هزار نفر بود که برخی از استان‌ها بیش از سهمیه در نظر گرفته شده ثبت نام داشتند تا جایی که بیش از 40 هزار نفر از ثبت نام شدگان بیش از ظرفیت اعلام شده، هستند.


وی ادامه داد: هر چند که برنامه‌ریزی اولیه در مرحله دوم طرح تربیت حافظان قرآن برای 260 هزار نفر بوده است، اما تمامی ثبت نام شدگان در این طرح تحت پوشش قرار گرفته و در کلاس‌های حفظ که در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و در صورتی که زمان کافی برای حضور در کلاس‌های حفظ تا زمان آزمون پایانی نداشته باشند، می‌توانند اسامی خود را برای مرحله بعدی طرح که سال آینده خواهد بود، اعلام کنند.


معرفی ثبت نام شدگان بیش از سهمیه اعلام شده برای سال آینده


مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن کریم سازمان اوقاف در ادامه عنوان کرد: همچنین برخی از استان‌ها که بیش از سهمیه تعیین شده به جذب قرآن‌آموزان پرداخته‌اند، تعدادی از ثبت نام شدگان را برای سال آینده معرفی می‌کنند تا این قرآن‌آموزان زمان بیشتری برای حفظ داشته و بتوانند خود را برای آزمون حفظ آماده کنند، زیرا در صورتی که شخصی به تازگی شروع به حفظ قرآن کند، نمی‌تواند خود را برای آزمون پایانی که دو ماه آینده برگزار خواهد شد، آماده کند.


موسوی با یادآوری اینکه آزمون شفاهی طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه اسفندماه در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور برگزار خواهد شد، اظهار کرد: آزمون کتبی نیز اردیبهشت‌ماه سال 93 برگزار خواهد شد و حافظانی که حد نصاب نمرات را در این دو آزمون کسب کنند؛ گواهی حفظ یک جزء تا سه جزء قرآن را دریافت می‌کنند.


وی با اشاره به حفظ موضوعی آیات قرآن در طرح تربیت حافظان قرآن کریم، گفت: امسال برای نخستین بار حفظ موضوعی آیات را برای کسانی که فرصت کافی برای حفظ اجزاء قرآن را ندارند نیز در نظر گرفتیم که آزمون حفظ موضوعی نیز طی هفته گذشته به صورت مجازی برگزار شد و نتایج آن از طریق قرعه‌کشی اعلام خواهد شد.


برگزاری هفت تا هشت کلاس حفظ در هر یک از امامزادگان


رئیس کمیته طرح تربیت حافظان قرآن سازمان اوقاف در ادامه با اشاره به کلاس‌های حفظ که هم‌اکنون در امامزادگان و بقاع متبرکه در چند مقطع در حال برگزاری است، افزود: برای هر کلاس برنامه زمان‌بندی مشخصی در نظر گرفته شده و در مجموع ممکن است در امامزادگان کشور بیش از هفت تا هشت کلاس حفظ در مقاطع مختلف برگزار شود.


وی به آموزش‌های مجازی طرح تربیت حافظان قرآن اشاره کرد و افزود: حفظ مجازی نیز یک فرصت مضاعفی است که در این طرح ایجاد شده تا کسانی که امکان شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند، بتوانند از طریق آموزش‌های مجازی به حفظ قرآن بپردازند.


موسوی با یادآوری اینکه طرح مجازی قرآن به صورت رایگان در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها برگزار می‌شود، اظهار کرد: کارشناسان ما از ابتدای آغاز طرح مجازی به علاقه‌مندان مشاوره داده و یک برنامه مشخص روزانه به آنها می‌دهند تا براساس این برنامه مشخص پیش بروند و این طرح در مقایسه با سایر طرح‌هایی که در کشور اجرا می‌شود، به صورت رایگان بوده؛ البته مجموعه آماری ما در این طرح که در پایگاه اطلاع‌رسانی آموزش مجازی قرآن ثبت شده، بزرگترین مجموعه آماری در این زمینه است.


مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم از 10 تا 13 دی‌ماه تعطیل است


مسئول کمیته طرح تربیت حافظان قرآن در بخش پایانی سخنان خود با یادآوری اینکه کارشناسان قرآنی ما در همه روزه به ارائه مشاوره در زمینه حفظ مجازی قرآن می‌پردازند، اظهار کرد: مرکز آموزش مجازی حفظ قرآن کریم به مناسبت رحلت پیامبر اکرم(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) از سه‌شنبه، 10 دی‌ماه تا جمعه، 13 دی‌ماه تعطیل خواهد بود و امکان ارائه مشاوره و خدمات در این زما‌ن‌ها وجود ندارد.


: iqna

کانال های ما در شبکه های اجتماعی