موسسه قرآن و نهج البلاغه

ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قطره ای از دریای نهج البلاغه

حضرت امیرالمومنین(ع) در این خطبه برای تفهیم قسمتی از صفات خداوند مضمونهایی به کار می‏برد که جالب توجه است و این مضمونها در قرون بعد، خیلی مورد استفاده اندیشمندان و حکما، برای توصیف خداوند قرار گرفت و یکی از نکات مورد توجه این خطبه این است که حضرت می‏گوید که حتی قلب یک کافر که به زبان، منکر وجود خداوند، می‏باشد بر هستی او اقرار دارد و این حقیقتی است روشن؛ چون محال می‏باشد که یک انسان عاقل بتواند در ضمیر خود منکر وجود خداوند شود و عقلش به او می‏گوید که این جهان دارای آفریننده‏ایست که جهان را بعد از آفریدن اداره می‏نماید و به موجب این خطبه که حقیقتی است غیر قابل تردید، هیچ موجود بشری نمی‏تواند منکر وجود خداوند شود.


 


«خداوندی را سپاسگزار هستم که بر او جبری پوشیده نیست و از تمام خفیات امور آگاه است و هر چه در ظواهر اشیاء و احوال مشاهده می‏شود دلیل بر هستی او می‏باشد و با دیدگان بینا نمی‏توان او را دید ولی آن کس که نمی‏تواند او را ببیند هستی‏اش را انکار نمی‏نماید و قلب آن کس که ایمان به وجود خداوند دارد او را نمی‏بیند.


خداوند آن قدر در برتری از همه چیز پیشی گرفته که برتر و بالاتر از او نیست و در نزدیکی به همه چیز، آن قدر سبقت جسته که هیچ چیز از او نزدیکتر نمی‏باشد.


با این که برتر و بلندتر از او وجود ندارد آن برتری و بلندی وی را از هیچیک از آفریدگانش دور نمی‏کند و نه نزدیکی او به آفریدگانش سبب می‏شود که آنها از لحاظ مکان و منزلت برابر با خداوند باشند.


خدایی که به صاحبان عقول اجازه نمی‏دهد که بتوانند صفات او را مشخص و تحدید و مرزبندی کنند ولی مانع از این نمی‏شود که صاحبان عقول از راه خرد او را بشناسند.


او خداوندی است که نشانه‏های موجودیت وی چنان برجسته است که حتی قلب کسانی که منکر او هستند بر وجودش معترف می‏باشد.


خداوند آن قدر بزرگ و برتر است که هیچ آفریده‏ای را نمی‏توان به او شبیه نمود و هیچ کس توانایی ندارد که موجودیت او را انکار نماید»

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید