ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بهره‌گیری از ترتیل قاریان غیرحافظ از نقاط ضعف در حوزه حفظ قرآن است

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا محمدی پرچوی، حافظ کل قرآن کریم، در ادامه بررسی و تحلیل قرائت‌‌های مشهور گفت: یکی از نقدهای جدی که می‌توان به قرائت ترتیل کشورمان وارد کرد این است که معمولاً در کشورهای مدعی و یپیشتاز در امر ترتیل، افرادی اقدام به اجرا و ضبط دوره ترتیل می‌کنند که حافظ قرآن کریم باشند ولی در کشور ایران بیشترین دوره‌های ترتیل از قاریان غیر حافظ ضبط شده است.


وی افزود: این یک خلأ بزرگ محسوب می‌شود و اغلب، قرائت این عزیزان، برای حافظان عزیز کاربرد چندانی نداشته و قابل استفاده و تقلید نیست، به‌ویژه فصاحت و روانی لازم را ندارند. و ای کاش این دوره‌ها از حافظان عزیز تهیه و ضبط می‌شده و قطعاً اگر برخی از این عزیزان حافظ می‌بودند، قرائت بهتری را از خود به یادگار می‌گذاشتند.


این حافظ کل قرآن تصریح کرد: ایران یکی از کشورهای صاحب اسلوب و تأثیرگذار در نشر و ترویج قرائت ترتیل است و در شرایطی که در ۲۸ سال قبل که روش ترتیل در کشورهایی مانند عربستان، کویت، اردن، یمن و … استحکام کافی را نیافته و جایگاه مطلوب را به‌دست نیاورده بود، استاد شهریار پرهیزگار و استاد سیدمرتضی سادات فاطمی اولین دوره‌های ترتیل را اجرا و به جهان اسلام معرفی کردند.


اسلوب ترتیل قاریان ایرانی به ۴ گروه تقسیم می‌شود


وی ادامه داد: این در حالی است که اولین دوره‌های ترتیل در کشورهایی مانند عربستان و کویت ۱۱ سال قبل تهیه و تدوین شده است. اما اسلوب ترتیل قاریان ایرانی به ۴ گروه عمده تقسیم می‌شود.


حجت‌الاسلام پرچوی ابراز کرد: در گروه اول  برخی از روش مصری‌ها به‌ویژه شیخ محمود خلیل الحصری الگو گرفته‌اند و در آن قالب تلاوت می‌کنند. مانند تلاوت استاد شهریار پرهیزگار، محمدحسین سبزعلی، عباس امام جمعه، قاسم رضیعی و محمد عباسی که البته تلاوت این اساتید نسبت به سایران فنی‌تر و قوی‌تر به نظر می‌رسد.


این حافظ کل قرآن کریم تأکید کرد: گروه دوم قاریانی مانند استاد محمدحسین سعیدیان‌، حسین کرمی‌، محمدرضا پورزرگری، معتز آقائی، مرتضی سادات فاطمی و … هستند که از روش شیخ محمد صدیق منشاوی تأثیر فراوانی گرفته‌اند.


وی اظهار کرد: گروه سوم شامل تلاوت استاد احمد دباغ و برخی از حافظان جوان ترکیبی از الگوی شیخ منشاوی، محمد جبریل و محمد ایوب است.


ضعیف‌ترین قرائت ترتیل


رئیس مرکز آموزش راهبری حفظ سازمان اوقاف بیان کرد: گروه چهارم مرتلینی هستند که از روش‌های سعودی و کشورهای حاشیه خلیج مانند شیخ العفاسی، سدیس، شاطری  و … بهره گرفته و آن را با آواهای ایرانی تلفیق کرده و در آن قالب به تلاوت می‌پردازند.


وی عنوان کرد: امروزه تعداد زیادی از مرتلین جوان به اینگونه سبک‌ها گرایش پیدا کرده‌اند به‌ویژه در محافل ترتیل ماه مبارک رمضان. دلیل آن اولاً استفاده صدا و سیمای کشورمان از اینگونه سبک‌هاست و ثانیاً می‌گویند چنین سبک‌هایی عامه‌پسند است و برخلاف سبک‌های مصری و اصیل عربی خشک و یک‌نواخت نیست و سبب جذب مردم می‌شود.


حجت‌الاسلام پرچوی در پایان گفت: لازم به ذکر است که ضعیف‌ترین قرائت ترتیل در کشورمان مخصوص به این دسته از عزیزان است. به‌ویژه از لحاظ فصاحت و تجوید و نیز وقف و ابتدا که در سطح پائینی قرار دارند.


: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید