بهره‌گیری از ترتیل قاریان غیرحافظ از نقاط ضعف در حوزه حفظ قرآن است

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا محمدی پرچوی، حافظ کل قرآن کریم، در ادامه بررسی و تحلیل قرائت‌‌های مشهور گفت: یکی از نقدهای جدی که می‌توان به قرائت ترتیل کشورمان وارد کرد این است که معمولاً در کشورهای مدعی و یپیشتاز در امر ترتیل، افرادی اقدام به اجرا و ضبط دوره ترتیل می‌کنند که حافظ قرآن کریم باشند ولی در کشور ایران بیشترین دوره‌های ترتیل از قاریان غیر حافظ ضبط شده است.


وی افزود: این یک خلأ بزرگ محسوب می‌شود و اغلب، قرائت این عزیزان، برای حافظان عزیز کاربرد چندانی نداشته و قابل استفاده و تقلید نیست، به‌ویژه فصاحت و روانی لازم را ندارند. و ای کاش این دوره‌ها از حافظان عزیز تهیه و ضبط می‌شده و قطعاً اگر برخی از این عزیزان حافظ می‌بودند، قرائت بهتری را از خود به یادگار می‌گذاشتند.


این حافظ کل قرآن تصریح کرد: ایران یکی از کشورهای صاحب اسلوب و تأثیرگذار در نشر و ترویج قرائت ترتیل است و در شرایطی که در 28 سال قبل که روش ترتیل در کشورهایی مانند عربستان، کویت، اردن، یمن و … استحکام کافی را نیافته و جایگاه مطلوب را به‌دست نیاورده بود، استاد شهریار پرهیزگار و استاد سیدمرتضی سادات فاطمی اولین دوره‌های ترتیل را اجرا و به جهان اسلام معرفی کردند.


اسلوب ترتیل قاریان ایرانی به 4 گروه تقسیم می‌شود


وی ادامه داد: این در حالی است که اولین دوره‌های ترتیل در کشورهایی مانند عربستان و کویت 11 سال قبل تهیه و تدوین شده است. اما اسلوب ترتیل قاریان ایرانی به 4 گروه عمده تقسیم می‌شود.


حجت‌الاسلام پرچوی ابراز کرد: در گروه اول  برخی از روش مصری‌ها به‌ویژه شیخ محمود خلیل الحصری الگو گرفته‌اند و در آن قالب تلاوت می‌کنند. مانند تلاوت استاد شهریار پرهیزگار، محمدحسین سبزعلی، عباس امام جمعه، قاسم رضیعی و محمد عباسی که البته تلاوت این اساتید نسبت به سایران فنی‌تر و قوی‌تر به نظر می‌رسد.


این حافظ کل قرآن کریم تأکید کرد: گروه دوم قاریانی مانند استاد محمدحسین سعیدیان‌، حسین کرمی‌، محمدرضا پورزرگری، معتز آقائی، مرتضی سادات فاطمی و … هستند که از روش شیخ محمد صدیق منشاوی تأثیر فراوانی گرفته‌اند.


وی اظهار کرد: گروه سوم شامل تلاوت استاد احمد دباغ و برخی از حافظان جوان ترکیبی از الگوی شیخ منشاوی، محمد جبریل و محمد ایوب است.


ضعیف‌ترین قرائت ترتیل


رئیس مرکز آموزش راهبری حفظ سازمان اوقاف بیان کرد: گروه چهارم مرتلینی هستند که از روش‌های سعودی و کشورهای حاشیه خلیج مانند شیخ العفاسی، سدیس، شاطری  و … بهره گرفته و آن را با آواهای ایرانی تلفیق کرده و در آن قالب به تلاوت می‌پردازند.


وی عنوان کرد: امروزه تعداد زیادی از مرتلین جوان به اینگونه سبک‌ها گرایش پیدا کرده‌اند به‌ویژه در محافل ترتیل ماه مبارک رمضان. دلیل آن اولاً استفاده صدا و سیمای کشورمان از اینگونه سبک‌هاست و ثانیاً می‌گویند چنین سبک‌هایی عامه‌پسند است و برخلاف سبک‌های مصری و اصیل عربی خشک و یک‌نواخت نیست و سبب جذب مردم می‌شود.


حجت‌الاسلام پرچوی در پایان گفت: لازم به ذکر است که ضعیف‌ترین قرائت ترتیل در کشورمان مخصوص به این دسته از عزیزان است. به‌ویژه از لحاظ فصاحت و تجوید و نیز وقف و ابتدا که در سطح پائینی قرار دارند.


: iqna

کانال های ما در شبکه های اجتماعی