معاونت قرآن مقدمات همفکری میان جامعه قرآنی را فراهم کند

حسن ربیعیان، قاری بین‌المللی قرآن کریم، با اشاره به تغییر و تحولات ایجاد شده در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، اظهار کرد: با توجه به اهمیت جایگاه معاونت قرآن در توسعه فعالیت‌های قرآنی کشور، نیاز است که برنامه‌ریزی بهتری از سوی این معاونت صورت گیرد و این معاونت با تخصیص بودجه و اعتبارات بیشتر و همچنین بهره‌گیری از کارشناسان و اساتید قرآنی سطح برنامه‌های قرآنی در کشور را ارتقاء دهد.


این قاری بین‌المللی با تأکید بر اینکه معاونت قرآن و عترت باید یک افقی را برای آینده فعالیت‌های قرآنی کشور پیش‌بینی کند، افزود: معاونت قرآن می‌تواند با اختصاص بودجه‌های مورد نیاز طرح‌هایی را تصویب کند و همه کارشناسان و اعضای جامعه قرآنی را درگیر کند تا در نهایت شاهد یکپارچگی و تشکیلاتی شدن فضای قرآنی که نیاز جامعه ما است، باشیم.


لزوم ایجاد یک وحدت رویه در جامعه قرآنی از سوی معاونت قرآن و عترت


وی ادامه داد: معاونت قرآن و عترت که بالاترین جایگاه قرآنی در کشور به شمار می‌آید، باید بتواند با همت مسئولان سازمان‌ها و نهادهای مختلف یک وحدت رویه ایجاد کرده و از پراکندگی فعالیت‌ها در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف جلوگیری کند تا جامعه رنگ و بوی قرآنی که مد نظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است را به خود بگیرد.


ربیعیان با تأکید بر لزوم همفکری و هم‌افزایی بیشتر در جامعه قرآنی، عنوان کرد: معاونت قرآن و عترت مقدمات اولیه برای همفکری میان جامعه قرآنی را فراهم کند و با بی توجهی به گذشته و مشکلاتی که پیش از این در معاونت قرآن وجود داشته، به ایجاد همدلی بیشتر و هم‌افزایی در جامعه قرآنی کمک کند.


وی در ادامه گفت: برای اینکه یک برنامه منسجم با همفکری در فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم، باید همایش و جلسات هم‌اندیشی قرآنی را با حضور مسئولان قرآنی و اعضای جامعه قرآنی داشته باشیم و همچنین به این نکته نیز باید توجه شود که برای ثمربخش بودن فعالیت‌های قرآنی باید هزینه کنیم.


کار فرهنگی و قرآنی نیازمند صرف هزینه و بودجه است


این قاری بین‌المللی با یادآوری اینکه کار فرهنگی و قرآنی هزینه دارد و باید هزینه‌های لازم و کافی برای آن صرف شود، افزود: اختصاص هزینه و اعتبارات برای فعالیت‌های قرآنی باید به موقع باشد تا صرف هزینه و اجرای برنامه‌ها نیز به موقع انجام شود.


وی با اشاره به برخی کاستی‌ها و کمبودهای موجود در حوزه فعالیت‌های قرآنی، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی به چشم می‌خورد این است که تعریف مشخصی از بحث آموزش‌، سیستم آموزشی، نوع آموزشی‌های عمومی و تخصصی و … در اختیار نیست و باید یک تعریف مشخص برای این فعالیت‌ها وجود داشته باشد تا در ادامه آن بتوانیم کار قرآنی را انجام دهیم.


ربیعیان با تأکید بر لزوم یکپارچه‌سازی جلسات سنتی قرآن، گفت: جلسات سنتی قرآن که از گذشته وجود داشته، بسیار تأثیرگذار بوده و این جلسات نباید هیچگاه متوقف شوند، زیرا ما هر چه داریم از همین جلسات سنتی است و لازم است که این جلسات به یکپارچگی و انسجام برسند و همچنین تعداد این جلسات نیز در سطح کشور افزایش پیدا کند.


مسئولان قرآنی به وعده‌های قرآنی خود عمل کنند


وی ادامه داد: یکی از انتظاراتی که جامعه قرآنی از مدیران و مسئولان قرآنی کشور دارند، این است که به قول‌هایی که در زمینه فعالیت‌های قرآنی می‌دهند عمل کنند و تمامی وعده‌های خود را اجرایی کنند تا بتوانیم به نتیجه مطلوب در حوزه فعالیت‌های قرآنی کشور برسیم.


ربیعیان با اشاره به لزوم توجه به آموزش‌های تخصصی قرآن در کنار آموزش‌های عمومی، گفت: برای اجرایی شدن آموزش‌های تخصصی در کشور، کسانی که تاکنون موفقیت‌های خوبی به دست آورده و خود را نشان داده‌اند، باید ساماندهی شوند و تحت عنوان تشکیلات و مدرسه‌ای که پشتوانه دولتی دارد باید کار کنند و بدانند که فعالیت آنها در این تشکیلات یا مدرسه برای آنها سودمند و هدفمند بوده است.


وی در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: ما چند گروه تصمیم‌گیرنده قرآنی در کشور داریم، اما آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است، بحث همدلی و از خود گذشتن برای تحقق امور است و گاهی مشاهده می‌کنیم که این روند به کندی پیش می‌رود؛ البته علت آن باید از سوی مسئولان این حوزه بیان شود.


: iqna

کانال های ما در شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان کلاسهای مجازی