ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

من نغمه سرای کودکانم

بسمه تعالی


عباس یمینی شریف


                     


من نغمه سرای کودکانم             شادست ز مهرشان روانم


عباس یمینی شریفم                   گیرید ز کودکان نشانم


 


عباس یمینی شریف از نخستین شاعران و نویسندگان کودکان کشورمان است. او در خرداد سال 1298 در محله پامنار تهران به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی او در دربند گذشت. علاقه یمینی به شعر کودک با ورود او به دانش‌سرای عالی(دانشگاه) افزایش پیدا کرد. در سال 1321 اولین شعرش برای کودکان در مجله «نونهالان» منتشر شد. در سال 1322 اشعار او در کتاب‌های درسی دوره ابتدائی ایران وارد شد.


یمینی شریف برای تحصیلات عالی تر به خارج از ایران سفر کرد و به تحصیل دوره تخصصی در آموزش کودکان پرداخت.


همچنین از کارهای مهمی که او بعد از بازگشت به ایران انجام داد، این بود که دبستان روش نو را پایه گذاشت که بعدها با گسترش فعالیت به مجموعه آموزشی از کودکستان تا پایان دوره راهنمائی تبدیل شد.


اولین شماره مجله کیهان بچه‌ها از طرف مؤسسه کیهان انتشار یافت.که یمینی به عنوان مدیر مجله در آنجا مشغول بود.


کتاب کلاس اول ابتدائی نوشته ی او به کتاب «دارا و آذر» معروف است و سال‌ها اولین کتاب آموزشی کودکان ایران بود. همچنین او به نگارش کتاب سواد آموزی به بزرگسالان برای کلاس‌های مبارزه با بیسوادی نیز پرداخت.


عباس یمینی شریف از بنیانگذاران شورای کتاب کودک نیز بود. بیش از سی اثر شعر و داستان او در دوران حیاتش به انتشار رسید و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودکان شد.


یمینی شریف زمانی در زمینه ی شعر کودک فعالیت می کرد که کسی به نام شاعر کودک در ایران شناخته نمی‌شد. او خود در این باره می‌گوید:” پنجاه سال پیش که به سرودن شعر برای کودکان و نوجوانان پرداختم، کس دیگری به نام شاعر کودکان وجود نداشت. تنها چند شاعر مانند ایرج میرزا، یحیی دولت‌آبادی، مهدی قلی خان هدایت، ملک‌الشعرای بهار، حبیب یغمایی، پروین اعتصامی، گل گلاب و یکی دو تن دیگر چند شعری برای کودکان سروده بودند.


بنا
براین، باید گفت
یمینی شریف نخستین کسی است که از همان آغاز تمام سعی خود را در مورد شعر کودک صرف کرد و جز شعر کودکانه نسروده و جز به کودک فکر نکرد. به این دلیل، باید او را نخستین شاعر کودک در ایران بدانیم؛ 


 علاوه بر این‌ها،او  نه تنها شعرهای کودکانه بسیاری سرود، بلکه اشعارش از نظر فضای کودکانه‌ای که داشت، از اشعار پیشین ممتاز بود.


به هر حال، یمینی شریف تنها شاعری است که بیش‌ترین تعداد از اشعار او طی بیش از پنجاه و پنج سال به طور مرتب در کتاب‌های دبستانی آمده است؛ تا جایی که هم اکنون نیز تنها در کتاب‌های فارسی دبستان شعر او وجود دارد.


عباس یمینی شریف، این نغمه‌سرای کودکان، عمری دراز نیافت و پس از طی ۶۹ بهار، که به قول خودش ” نیم قرن” آن به گشت و گذار ” در باغ شعر کودکان” سپری شده بود،  سرانجام در ۲۸ آذر سال ۱۳۶۷ جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. رحمت خداوند بر او باد.


یمینی شریف در طول فعالیت‌های ادبی خود علاوه بر سرودن شعر به کارهای متنوعی در این زمینه دست زد از جمله : نوشتن قصه‌های منظوم، نمایش‌نامه‌‌های کودکانه، ترجمه اشعار کودکانه خارجی به فارسی،‌قصه‌ها و نمایش‌نامه‌های منثور، ترجمه‌ی داستان،‌مطالب علمی و مطالب اجتماعی، و نوشتن کتاب اول ابتدایی برای دبستان‌ها. اولین کتاب او با نام آواز فرشتگان در سال ۱۳۲۵ منتشر شد و بیست و هفتمین و آخرین کتاب او نیز سیاهک و سفیدک بود که با نقاشی پرویز کلانتری در سال ۱۳۶۳ انتشار یافت.


یکی از شعر های یمینی که در کتاب های دبستان منتشر شده است را با هم می خوانیم:


 


کتاب” 


من یار مهربانم


دانا و خوش زبانم


گویم سخن فراوان


با آن که بی زبانم


پندت دهم فراوان


من یار پند دانم


من دوستی هنرمند


با
سود و بی زیانم


از من مباش غافل


من یار مهربانم” 


 


تهیه و تنظیم: مهدیه زمردکار


سایت تبیان

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید