ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اهمیت اسلام به سلامت جسم/ 2

الف – شراب


از چيزهايى كه آشاميدن آن ممنوع اعلام شده شراب است كه در قرآن چنين مى خوانيم: (انما يريد الشيطان ان يوقعبينكم العدواة و البغضاء فى الخمر و الميسر و يصدكم عن ذكر الله و عن الصلوة فهل انتم منتهون)


شيطان خصومت و دشمنى را به وسيله شراب و قمار در ميان شما قرار مى دهد، و شما را از نماز و ياد خدا باز مى دارد.


رسول اكرم شراب را ريشه جنايات و زشتيها معرفى فرمودند.


قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم: الخمر ام الخبائب.


مردى به اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام گفت به نظر شما معصيت شراب خورى از زنا و دزدى بيشتر است؟ فرمود آرى زيرا زناكار ممكن است به همين گناه اكتفا كند، خود را به گناه ديگر آلوده نسازد ولى شراب خوار با آنكه به يك گناه آلوده شده به گناهان ديگرى نيز مانند زنا، دزدى، آدم كشى و ترك نماز آلوده خواهد شد.


قال لاميرالمؤمنين عليه‌السلام: انك تزعم ان شرب الخمر اشد من الزنا و السرقة؟ فقال عليه‌السلام نعم، ان صاحب الزنا لعله لا يعدوه الى غيره و ان شارب الخمر اذا شرب الخمر زنى و سرق و قتل النفس التى حرم الله عزوجل و ترك الصلوة.


زيانهاى شراب منحصر به جنبه هاى بهداشتى نيست بلكه از جنبه هاى معنوى و اجتماعى قابل توجه است.


مردى از امام پنجم عليه‌السلام علت حرام شدن شراب را سؤال مى‌كرد. آنحضرت اينطور فرمودند:


ان مدمن الخمر كعابد و ثن و يورثه الارتعاش، و يهدم مروءته، و تحمله على التجسر على المحارم، منسفك الدماء و ركوب الزنا، حتى لايومن اذا سكر ان يثبت على حرمه، وهو لا يعقل ذلك، و الخمر لا تزيد شاربها الا كل شر.


دائم الخمر مانند بت پرست است شراب برايش رعشه بدن پديد مى‌آورد، مردانگى و انصاف و مروتش را نابود مى‌كند تشراب است كه كه شراب خوار را وادار بر جسارت بر نزديكان و اقوام و خويشان و خون‌ريزى و زنا مي‌نمايد حتى از زناى با محارم ايمن نمى‌تواند بود او پس از مستى اين كار را بى توجه انجام مى‌دهد و خلاصه شراب وادار كننده به هر نوع شر و اعمال ضد انسانى است.


در اين روايت به يك قسمت از ضررهاى الك از نظر جنبه هاى جسمانى، اخلاقى، و اجتماعى تصريح شده است دانشمندان تعداد امراضى را كه عامل اصلى آنها شراب و عرق است تقريبا 11 نوع شمرده اند.


1 – امراض معدى:


الف – (گاستريت) ساده و مزمن كه بالاخره به ضعف و نابودى قوا منجر مى شود.


ب – (فلگمن معده)


ج – (انتتريت) سخت و اغلب (اسفلگيت) دل دردهاى مختلف و درد معده كه بيشتر در وقت اعتياد به وقوع مى رسد و درد دل‌هاى دايمى اثر ديگر آن در معده اتساع معدى است كه گاهى چنان اين عضو را بزرگ مى كند كه مانند كيسه اى شده و پنج برابر موقع عادى گنجايش پيدا مي‌كند يعنى ممكن است 10 تا 12 ليتر آب بيشتر جا بگيرد.


بطور كلى الكل باعث التهاب جهاز هاضمه مى شود، در روده ها نيز تأثير سخت نمود، باعث خراشيدگى جدار آنها، و دفع خون، و ضعيف ساختن قوا ميشود، و بالاخره اسهال سخت توليد مى كند، و گاهى نيز يبوست مى‌آورد در اثر استعمال نوشابه (قولون) (روده بزرگ) لطمه ديده، يبوست و لينت پشت سر هم به وجود مى‌آورد.&lt ;/SPAN>


الكل زبان را ضخيم و سخت مى كند و سلولهاى مخصوص ذائقه را ضعيف و بالاخره محو مى‌نمايد، بطوريكه شخص دائم الخمر ديگر طعم غذاها را درست حس نمى‌كند، و اين خود يكى از علل بى اشتهايى در شخص الكى مى‌باشد و بيشتر از همه باعث خرابى دستگاه هاضمه مى شود.


الكل شيره‌هاى دهان (بزاق) و شيره‌هاى معده و ساير شيره هاى بدن را كم كرده از بين مى‌برد، بدن به مقدار نياز خود الكل توليد مي‌كند با خوردن الكل اين غدد ترشح الكل از بين مي‌رود.


2 – امراض دستگاه تنفس


الكل از بزرگترين علل ابتلاى به مرض سل، مى باشد ريه ها در اثر الكل تورم يافته؛ لكه هاى بنفش يا سفيدى روى آنها ظاهر مى گردد، و لخته هاى خون در خلط شرابخوار ظاهر ميشود كه نتيجه خرابى ريه است، شرابخوار هر صبح در رختخواب مدتى سرفه مى كند خود مى‌اندازد و گاهى لخته هاى خون يا صفراء به حال تهوع از دهانش بيرون مى آيد و بدون استثنا در اشخاص الكلى عمل تنفس سخت و پر زحمت است.


3 – گردش خون


در اثر شراب مواد اصلى خون از جمله فيبرين و گلبولهاى قرمز و غيره خيلى كم شده و از دست رفته، مايع خون، آهكى و خراب شده است، چون خون فاسد شود كليه بدن دچار اختلال و كم غذايى و ضعف مى‌گردد، گلبولهاى سرخ و سفيد را از بين برده شخص را آماده براى سكته مى‌نمايد.


هر نوع نوشابه الكلى؛ از جمله آبجون، رگها را سخت و شكننده مى كند و مرونت يا ارتجاع آنها را از دست مى دهد و موجب مى شود در در اثر جزئى فشار مانند عصبانيت، كار زياد، سرما، يا گرماى فوق العاده پاره شده و سكته ناقص يا كامل بوجود آورد؛ عروق در اثر الكل، تصلب و شريان، تكلس پيدا مى كند.


4 – امراض قلب


در نتيجه خرابى خون، عمل قلب مختل شده كم كم چربى و پيه دور آنرا مى گيرد، و آن را سنگين و بزرگ مى كند، و چون قلب در حين ضربان، با قوت حركت مى كند سنگينى مزبور موجب كندى حركت و نامرتبى مى گردد، و روى اين اصل نبض اشخاص الكلى، آهسته و نامرتب مى‌زند.


5 – بيماريهاى عصبى


الكل وضع اعصاب را فلج مى سازد اعصاب آخذ، و محركه ضعيف شده، فلج و رعشه پيدا مى كند، در تمام بدن حالت خارشى به وجود مى‌آيد و الكل بدون سبب احساس حرارت مى كند، بدن مخصوصا دستها و سر، مى لرزد سخنش نامفهوم و بى معنى مى شود، و علائم روحى، عصبانيت، حالت قيافه حيوانى، ترس و سردرد، در او به وجود مى‌آيد.


در اثر ضعيف شدن اعصاب، در معرض برخى امراض عصبى، واقع مى شود، و راه براى سكته و خونريزى باز مى‌گردد.


الكل در اثر داخل كردن (اسيد اوريك) در خون توليد درد اعصاب و رماتيسم مى كند.


6 – بيماريهاى مغز


الكل در مغز اثر كرده و موجب خونريزى مى شود به اين معنى كه شريان پاره شده، خون در مغز مى ريزد و شخص سكته ناقص يا كامل مى كند مريض يا فورى مى‌ميرد يا آنكه خونهاى ريخته، لخته شده و جلو جريان خون را مى‌گيرد، و قسمتى از مغز بدون خون و نرم شده يا اعضاى مربوط به آن قسمت در بدن فلج مى شود يا اينكه موجب تشنج و صرع مى گردد.


الكل موجب آماس مغز، و فشار خون در سر مى‌شود، و گاهى نيز مغز را لاغر كرده، توليد جنون وبله، و ياكم عقلى مى نمايد.


7 – بيماريهاى كبد


بعد از معده اولين اثر شوم الكل بر كبد ظاهر مى‌شود، ساده ترين بيمارى كبد از اين جهت آن است كه سلولهايش كشته مى شوند و در اثر اجتماع سلولهاى مرده از حد معمولى بزرگتر مى گردد و گاه چنان رشد غير طبيعى پيدا مى كند كه شخص را مى‌كشد.


كبد چون مركز تصفيه بدن است، سعى مى كند هر نوع سمى كه وارد بدن شود دفع نمايد الكل را هم كه نوعى سم است هر وقت وارد خون شود خارج مى كند ولى وقتى اين عمل زياد ادامه يابد؛ متورم شده و از حد معمول بزرگتر مى شود، صلابتى خارج از حد عادى پيدا مى كند.


در اين هنگام شخص الكلى در پهلوى راست خود احساس درد و تورم مى كند، در اي
ن موقع ممكن است كه يرقان يعنى زردى «هپاتيت» به شخص دست بدهد و تمام بدن حتى سفيدى چشمش مانند زرد چوبه، زرد شود كبد تمام اشخاص دائم الخمر آغشته به نوعى چربى و مواد كثيف است، و اين نوع مرض به نام سيروز كبد مشهور است.


8 – امراض كليه


نوعى مرض كليه بنام (سيستيت مزمن) در اثر استعمال الكل تشديد مى شود خفقان بولى در كليه‌ها نيز نتيجه الكل است.


9 – امراض جلدى


گاهى الكل در بدن قرمزى غير طبيعى و زشتى به وجود مى آورد، و مخصوصا بينى و گونه ها را به شكل نامطلوبى سرخ مى‌كند.


امراض جلدى، مانند خارش هاى بى جهت، اگزما، جوش صورت و چاقى بى مورد و خطرناك نيز از عوارض الكل است.


10 – حنجره و دستگاه صوت


حنجره التهاب پيدا مى كند، و صدا درشت و گرفته مى شود گاهى صداى گرفته و شبيه آن كه از
دهان الكلى شنيده ميشود علامت خرابى ريه است.


11 – امراض مثانه


شرب الكل مثانه را تحريك مى كند و علت آن بيشتر به واسطه افزايش ادرار و ماده سمى الكل است، كه مخاط عضله مزبور را مى سايد و ضعيف مى سازد، الكل توليد سنگ مثانه مى‌نمايد و گاهى سبب بروز قند در ادرار مى شود.


يك جرعه يا چند بطرى


بعضى خيال مى‌كنند اگر مشروبات الكلى كم مصرف شود، مضر كه نيست بلكه به حال اعصاب هم مفيد است.


ولى اسلام با توجه به فسادها و مضرات همه جانبه آن يك جرعه بلكه كمتر از يك جرعه آن را حرام و نجس دانسته است و راه سوء استفاده را به روى همه بسته است.


امام هشتم عليه‌السلام از قول پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم نقل مى‌فرمايد:


هر نوع آشاميدنى كه باعث تغيير عقل شود، كم و زيادش حرام است:


عن رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم قال: كل شراب يتغير منه العقل كثيره و قليله حرام.


دانشمندن و غذاشناسانى كه تحقيقات و مطالعات بيشتر درباره شراب داشته اند، الكل را مطلقاً سمى مهلك دانسته اند.


(براى قضاوت در اين زمينه بايد خاصيت الكل را در بدن بررسى نمود الكل در بدن هيچگونه تغيير شكل پيدا نمى كند، و تمام الكلى كه نوشيده مى شود از راه تنفس و تعريق و ادرار دفع مى گردد، و تا زمانيكه الكل در بدن است، دهان نوشنده بوى الكل مى دهد.


ثانيا خاصيت اصلى الكل آن است كه جريان خون را سريع مى كند، و چربيهاى بدن را از حد معمولى بيشتر تحريك مى نمايد، و در نتيجه سوخت بيشترى مصرف مى گردد، و اين سوخت از اصل بعد از خوردن الكل، اشخاص علاقه زيادى بخوردن مواد خوراكى تحت عنوان مزه دارند.

&#x0D ;

تأثير شراب در نسلها


زيانهاى الكل تنها گريبانگير نوشنده آن نمى شود، بلكه در نسلهاى الكليسم، و فرزندان او نيز اثرات بد مى گذارد. به همين مناسبت دين مقدس اسلام، براى نگهدارى و حفظ جامعه از مواليد معلول و ناقص الخلقه به پيروان خود كاملا توصيه كرده است كه با شارب الخمر ازدواج نكنند، و دختران پاك خود را به همسرى افراد الكلي در نياورند.


امام ششم عليه‌السلام مى فرمايد: هر كس دختر خود را به شراب خوار بدهد، ارتباط او را با خويش قطع كرده است.


(من زوج كريمته من شارب خمر فقد قطع رحمها)


دكتر كارل مى‌گويد: مستى زن يا شوهر در موقع آميز جنايت واقعى است؛ زيرا كودكانى كه در اين شرايط به وجود مى آيند، اغلب از عوارض عصبى يا روانى درمان ناپذير رنج مى برند.


اطفاليكه از پدران الكلي بوجود آمده و زنده بمانند؛ غالبا ضعيف، عليل، و مبتلا به تشنجات شديد بوده، و قدرت دفاعى آنان در مبارزه با مشكلات حيات ناچيز و در برابر عفونتهاى مختلف بسيار حساس خواهند بود؛ نقص بدنى مانند عدم تقارت صورت، انحراف ستون فقرات، كر و لالى، كودك نمائى، و عوارض ناشى از نارسائى قوه تيروئيد و همچنين ضايعات دماغى، مانند عقب ماندگى بلاهت؛ عدم رشد، تصلب مغزى، داء الرقص، ماليخوليا؛ ديوانگى هاى حاد، هيسترى و غيره در آنان فراوان ديده مى شود.


اعتراف ديگران


چيزهائى را كه اسلام ممنوع شمرده مانند، شراب، خوك و مردار سبب جلب توجه نظر دانشمندان غير مسلمان گشته است، زيرا آنان نيز اعتراف مى نمايند كه اسلام در 14 قرن قبل با ديد عميق خود سلامت جسم و روان ملتها را در نظر گرفته و امثال مسكرات را حرام نموده است «بتنام» انگليسى در كتاب اصول شرايع مى گويد: (از محاسن دين محمد صلي الله عليه و آله و سلم اين است كه تمام مسكرات را حرام كرده است.


ادوارد ويليام لين مى گويد:


برخى حرامها در قرآن نامبرده شده كه چون بشدت در اخلاق و شرائط اجتماعى تأثير نكيو داشته، بايد اينجا نام برده شود، شراب و هر گونه مسكرى ممنوع گرديده به اين معنى كه ضررهاى آن خيلى بيش از منافعش مى باشد…)


«ارنست رنان» مورخ فرانسوى مى گويد:


دين اسلام پيروان خويش را از بلاهاى چندى از جمله شراب، خوك و لعاب دهان سك نجات داده است.
ادامه دارد…


منبع: اسلام پزشك بدون دارو


www.taha-teb.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید