ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چرا دچار خونریزی گوارشی می شویم؟

هر کدام از ما ممکن است برای یک بار هم که شده در طول زندگی خونریزی داخلی را تجربه کنیم. اما مشکل اینجاست که گاهی اوقات خیلی از افراد یا متوجه این نوع خونریزی نمی شوند یا با دیدن علائم آن جدی اش نمی گیرند.به هر حال خونریزی داخلی از دید متخصصان بر دو نوع خونریزی ناشی از تصادفات و حوادث و خونریزی دستگاه گوارش است. البته از بین این دو نوع، متخصصان تاکید می کنند نوع دوم بسیار شایع تر است.


 در خونریزی دستگاه گوارش علائمی چون دل درد، تهوع، ضعف عمومی، تپش قلب، شوک، سردی دست و پا، رنگ پر
یدگی، کاهش فشار خون، پوست سرد و مرطوب، کاهش یا قطع ادرار و ازدیاد اوره خون دیده می شود.


 ● چرا دچار خونریزی می شویم؟


 دکتر ایرج خسرونیا رییس جامعه پزشکان داخلی ایران در پاسخ به علل ابتلا به خونریزی های داخلی دستگاه گوارش به جام جم توضیح می دهد: خونریزی داخلی بیشتر ناشی از مشکلات دستگاه گوارش است که یا به علت واریس دستگاه مری است یا به علت زخم معده، اثنی عشر یا ناشی از سرطان های گوارش است.


رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران می گوید: گاهی اوقات خونریزی به علت زخم روده بزرگ یا پلیپ روده بزرگ یا بواسیر اتفاق می افتد. همچنین خوردن بی جا و بیش از حد قرص های مسکن مثل آسپرین و بروفن هم به خونریزی منجر می شود. بنابراین باید از خوردن این داروها بدون تجویز پزشک خودداری کرد.


 اما نکته مهمی که دکتر خسرو نیا به آن اشاره می کند این است که احتمال این که این خونریزی وارد مغز شود، وجود دارد. پس در صورت پی بردن به خونریزی داخلی حتما باید به پزشک مراجعه کرد، بخصوص اگر در مدفوع و ادرار یا در استفراغ دیده شود.


 ● چطور بفهمیم خونریزی داخلی داریم؟


 نکته مهمی که از نظر خیلی از مبتلایان دور می شود، علائم و رنگ خونی است که از مدفوع یا ادرار و استفراغ خارج می شود. به طوری که به گفته دکتر خسرونیا، حتی ممکن است خیلی از مبتلایان به خونریزی داخلی در صورت بی توجهی به علائم، آنها را با کم خونی اشتباه بگیرند.


به گفته رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران، اگر خون روشن باشد، مربوط به پایین دستگاه گوارش یعنی زخم روده بزرگ است و اگر به صورت لخته باشد مربوط به قسمت های بالاتر دستگاه گوارش است و فرد به زخم معده و اثنی عشر مبتلا شده است. البته گاهی هم اسهال خونی رخ می دهد که علت آن وجود میکروب و انگل است.


 وی اشاره می کند در شرایطی که خونریزی تنها با کم خونی و علائمی همچون تنگی نفس و کمبود انرژی بروز کند، با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های لازم باید نوع کم خونی مشخص شده و در صورت نیاز بررسی دستگاه گوارش انجام شود.


 ● استفراغ خونی چه چیز را نشان می دهد؟


 ب
ه گفته دکتر خسرونیا، خون استفراغ شده نیز از علائمی است که مطرح کننده احتمال خونریزی از مری، معده یا قسمت فوقانی روده کوچک (دوازدهه) است. همچنین خونریزی بخش های تحتانی روده معمولا به معده باز مربوط نمی شود، بلکه وارد مدفوع می شود. استفراغ خونی با رنگ قرمز روشن نیز نشان می دهد که خونریزی تنها مدت کوتاهی قبل از بروز استفراغ آغاز شده است. خونی که مدت زمان طولانی تر در معده مانده باشد، معمولا قرمز تیره یا قهوه ای رنگ یا شبیه تفاله ته نشین شده قهوه است.


 ● خونریزی را چطور تشخیص دهیم؟


 در خونریزی قسمت فوقانی مجرای گوارش، پزشک از روشی به نام آندوسکوپی مجرای فوقانی استفاده می کند. در این روش یک لوله فیبر نوری کوچک از طریق مری پایین فرستاده شده و وارد معده می شود تا محل خونریزی را کشف کند.


دکتر خسرونیا با اشاره به این نکات، توضیح می دهد: در
خونریزی های مجرای گوارش تحتانی، پزشک ممکن است از کولونوسکوپی استفاده کند. کولونوسکوپی یعنی دیدن کلون یا روده بزرگ که در واقع همان اندوسکوپی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است، اما لوله آن از طریق مقعد وارد شده و در روده بزرگ به سمت بالا هدایت می شود. به عقیده وی در اغلب موارد تشخیص وجود خون در مدفوع فقط از طریق تست های آزمایشگاهی امکان پذیر است، زیرا مقدار خون، کمتر از مقداری است که قابل رویت باشد و به این حالت خون مخفی گفته می شود.


 ● درمان، بستگی به علت و شدت خونریزی دارد


وی با اشاره به این که در خونریزی واریس مری ممکن است از روش های گوناگونی برای توقف خونریزی استفاده شود، خاطرنشان می کند: گاهی تزریق مستقیم دارو به داخل سرخرگ خونریزی دهنده می تواند خونریزی را متوقف کند. در خونریزی ناشی از زخم، گاستریت (التهاب معده)، پولیپ ها یا بواسیر (هموروئید) درمان منشأ آن در اغلب موارد باعث توقف خونریزی می شود.


 گاهی نیز با استفاده از جریان الکتریکی یا نور لیزر که از طریق یک آندوسکوپ به محل منتقل می شود، می توان خونریزی معده و روده بزرگ را متوقف کرد. در مواردی که خونریزی به این درمان ها پاسخ نمی دهد هم عمل جراحی ضرورت می یابد.


همچنین افرادی که مبتلا به این زخم ها و خونریزی هستند، باید از خوردن غذاهای محرک، سوسیس و کالباس، سیر، قهوه، چای و فلفل خودداری کنند.


گردآوری و تنظیم: گروه سلامت پرشین پرشیا < SPAN dir=ltr> www.persianpersia.com


جام جم آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید