ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

معرفی کتاب در زمینه مهدویت

کتابهای ارزنده ای در زمینه مهدویت و مسائل پیرامون آن به رشته تحریر در آمده است. بعضی به طور موضوعی و در قالب نگارش تخصصی و برخی به صورت عام و کلی به بحثهای مهدویت، آخرالزمان، زندگی حضرت ولیعصر (عج)، پاسخ به شبهات، مدعیان دروغین، معرفی تفکر شیعه و … پرداخته اند.


در ادامه تعدادی از کتب را با معرفی نام و نویسنده و موضوع آورده ایم. با هدف آنکه منابعی جامع و ژرف را به علاقمندان معرفی کنیم.


 


– حکومت جهانی مهدی (ع)


کتابی است از تألیفات آیت‏ الله مکارم شیرازی.


در این کتاب به سؤالات مطرح شده در زمینه حکومت امام مهدی(ع) اشاره‏ شده، سپس به دور از هرگونه تعصب و گرایش‏های افراطی و پیش‏داوریهای غیرمنطقی به پرسش‏های مطرح، پاسخ مناسب ارائه می شود. کتاب شامل دو بخش روش حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) و راه پیروزی امام عصر(ع) است و در این دو بخش به شبهات و سؤالات موجود پاسخ های روشن و منطقی داده شده، از جمله این که چرا آینده جهان روشن است ؟ چرا انسان با وجود بدبختی‏ها و مشکلات بسیار باز به آینده امیدوار است ؟


قسمت پایانی کتاب به بحث پیرامون مدعیان دروغین مهدویت اختصاص داده شده است.


 


– دادگستر جهان


اثر آیت الله ابراهیم امینی است.


به شیوه مناظره نوشتار شده است. ایشان علت تألیف را چنین می نویسد: اعتقاد به وجود مهدی موعود و امام زنده غایب یک عقیده اسلامی است … عقیده‏ای که به وسیله اخبار متواتر و قطعی‏الصدور به اثبات رسیده و قابل تشکیک نمی‏باشد، ولی بسیاری از مسائل مربوط به آن نیاز به تحقیق و بررسی دارد، از قبیل طول عمر، غیبت طولانی، علت غیبت و … در این باره اشکالات زیادی از سوی مخالفان به صورت کتبی و شفاهی در بین قشر جوان و تحصیل کرده القا می‏شد که نیاز به پاسخ‏گویی داشت.


در این کتاب مباحثی از جمله آغاز عقیده به مهدی، مهدی در ادیان، فلسفه غیبت، علائم ظهور، جهان در عصر مهدی و … مورد بحث و بررسی قرار می‏گیرد.


 


– پیچک انحراف


اثر جواد اسحاقیان است.


نویسنده کتاب، زمینه‌های گرایش برخی از مردم به انحرافات مربوط به مهدویت را ارائه می نماید. از ویژگی‌های این کتاب، معرفی برخی آسیب‌ها و انحرافات دهه‌های اخیر به صورت جزئی و مصداقی می‌باشد. همچنین بررسی و تحقیق میدانی از ویژگی های این کتاب است. در مجموع تلاش شده است که ریشه‌های اصلی ایجاد و انحراف در مدعیان و پیروان و گمراهان، معرفی گردد.


برخی از فصل
‌های کتاب عبارتند از: زمینه‌های گرایش عده‌ای از مردم به مدعیان شیخیه، بابیه و …، ویژگی‌های شخصی و شخصیتی مدعیان، نقشه‌های شرکت استعمار و دشمنان اسلام، دیدگاه متون دینی دربارة عوامل انحراف مدعیان و پیروان آنها.


 


– سیمای حضرت مهدی (ع) در قرآن


زبان اصلی کتاب عربی است که سید مهدی حائری قزوینی آنرا به فارسی برگردانده است.


کتاب درباره آیاتی از قرآن
مجید است که به استناد سخنان پیغمبر اکرم (ص) و جانشینان راستینش در مورد امام منجی و موعود(عج) تفسیر و تأویل وتطبیق گردیده است. طبق روشی که غالباً در این کتاب ها مشهود است، احادیث با ذکر سند در ذیل آیات آورده شده است.


سخنی از مؤلف (سید هاشم حسینی بحرانی): من این کتاب را از تفسیر خاندان عصمت (ع) تألیف کردم بسا که آیاتی در باره آن حضرت و پدران بزرگوارش نازل شده است (در این صورت) تنها به آوردن روایت درباره ی ایشان بسنده کردم.


 


– گفتمان مهدویت


از آثار آیت الله صافی گلپایگانی است.


پاسخ به شبهات و ارائه دلایل متقن برای رفع ابهام از ابعاد مختلف موضوع مهدویت، همواره یکی از کارهای مهمی بوده است که علمای بزرگ شیعه در برهه‏های مختلف تاریخی به آن اقدام کرده‏اند که ضمن پاسخ‏گویی به سؤالات و شبهات موجود، به مسئولیت خطیر خود نیز به نحو احسن عمل کرده‏اند. کتاب، تلاش بسیار ارزنده‏ای است که در آن به سؤالاتی در زمینه سه محور تشیّع، امامت و مهدویت در حد ضرورت و با استناد به آیات و روایات و براهین علمی و عقلی پاسخ داده می‏شود.


به جهت رعایت اختصار و کوتاه کردن کلام، علاقمندان به کنکاش بیشتر، می توانند به کتب زیر نیز مراجعه کنند:


 & lt;/P>

– نگاهی تحلیلی به زندگانی حضرت مهدی(ع)


اثر دبیرخانه دایمی اجلاس دوسالانه بررسی ابعاد وجودی حضرت مهدی(ع) است و مجموعه‏ای است درباره معارف اسلامی و بحثهای اعتقادی مربوط به مهدویت.


 


– ظهور نور


اثر علی سعادت‏پرور با ترجمه سیدمحمدجواد وزیر فرد است و مسائل مربوط به قبل از غیبت صغری، روایات دوره غیبت صغری و کبری، وقایع زمان ظهور تا رجعت و رجعت را مورد بررسی قرار می دهد.


 


– سیمای آفتاب


اثر دکتر حبیب‏الله طاهری است. موضوعاتی نظیر امامت خاصه که در این بخش عناوینی چون مصلح کل، مهدویت در اسلام، کلمات معصومین و حضرت مهدی، اوصاف حضرت مهدی، ن
سب حضرت مهدی، ولادت حضرت مهدی، غیبت و فلسفه آن، دلایل ولایت فقیه، وظایف شیعیان در زمان غیبت و انتظار فرج، نشانه‏های ظهور، حکومت واحد جهانی، رحلت و … را شامل می شود.


 


– صحیفة‏المهدی(ع)


اثر جواد قیّومی اصفهانی است. در مقدمه موضوعاتی مانند ولادت، امامت، غیبت امام زمان(ع) و وظیفه منتظران و … مورد بررسی قرار می‏گیرد؛ در فصل اوّل، مجموعه‏ای از نیایش‏ها و ادعیه آن حضرت ارائه می‏گردد در فصل دوم گزیده‏ای از پیام‏ها و سخنان آن حضرت به چشم می‏خورد، فصل سوم به اشعاری در زمینه مدح و منقبت امام مهدی(ع) اختصاص دارد.


 


– خورشید مغرب


اثر محمدرضا حکیمی است. مسأله تولد امام مهدی(ع) از طریق بررسی اقوال مختلف، شرایط دوران ولادت و کسانی که موفق به دیدار آن حضرت در روزهای نخستین تولد شدند و … تبیین سیرت و شمایل حضرت مهدی(ع) آن گونه که در روایات شیعه و سنی وارد شده است و امام مهدی(ع) در کتب پیشینیان، و نیز مسلمانان، به ویژه در قرآن کریم، مسأله طول عمر، انتظار، ضرورت حاکمیت احکام دینی و … مورد تحلیل قرار گرفته است.


 


– موعد نامه (فرهنگ الفبایی مهدویت)


اثر مجتبی تونه ای است. در این کتاب در مورد اغلب کلماتی که در مباحث امام زمان، آخرالزمان و ظهور وجود دارد (شامل اسامی اشخاص، مکان ها، رخداد های قبل از ظهور و …) به ترتیب حروف الفبا توضیحاتی جداگانه داده شده است.


 


– نشانه های شگفت آور در آخرالزمان


اثر محمد جواد مهری کرمانشاهی است. سلسله مباحثاتی پیرامون مهدویت، عصر غیبت و حکومت جهانی آن حضرت در این کتاب آورده شده است.


http://www.nasr.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید