ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چرا تازگی ها همه احساس خستگی می کنند؟

فهرست مطالب

< SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt" lang=AR-SA> علت خستگی: عدم خواب کافی


کاملا واضح است که اگر خواب کم داشته باشیم می تواند علت بی خوابی ها در ما باشد وتاثیر منفی در تموجه وتمرکز ما داشته باشد.افراد بزرگسال باید در طول شبانه روز روز حداقل 8-7 ساعت بخوابند.


بهتر است یک برنامه منظم برای خوب خود داشته باشید وبهداشت خواب را رعایت کنید واگر با رعایت این ها هنوز هم دچار مشکلات خواب هستید بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کنیدممکن است دچار اختلال خواب باشید.


علت خستگی: آپنه خواب


بعضی افراد فکر می کنند که خواب
کافی داشته اند اما غافل از اینکه دچار وقفه های تنفسی در حین خواب میشوند وهمین مسئله باعث بیدار شدن های مکرر در طول شب میشود.


برای رفع این مشکل، اگر دارای اضافه وزن هستید بهتر است از وزن خود بکاهید، سیگار نکشید ودر موقع خواب شب راهی برای عبور ومرور هوا در اتاق داشته باشید.


علت خستگی: عدم تغذیه کافی ومناسب


خوردن غذای کم می تواند منجر به خستگی مزمن شود اما خوردن غذاهای نامناسب می تواند باعث مشکلاتی شود، داشتن یک رژیم غذایی مناسب کمک می کند تا قند خون در یک رنج نرمال قرار بگیرد، زمانی که دچار افت قند خون میشوید باعث میشود تا احساس خستگی و رخوت کنید.


برای رفع این مشکل بهتر است وعده های غذایی منظم مخصوصا صبحانه داشته باشید واز پروتئین و کربوهیدرات ها استفاده کنید مانند تخم مرغ


البته لازم است برای داشتن انرژی از میان وعده در طول روز استفاده کنند.


علت خستگی: کم خونی


کم خونی در زنان یکی از دلایل اصلی خستگی وبی حالی است، از دست دادن خون ناشی از عادت ماهیانه باعث از دست دادن آهن در آنها شده که می تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد.


اگر علت کم خونی فقر آهن است می توان با دارو ویا غذاهایی سرشار از آهن مانند: صدف، جگر، حبوبات، گوشت، لوبیا سبز استفاده کنید.


علت خستگی: افسردگی


اگر فکر می کنید که علائم افسردگی دارید وهیجانات سابق را ندارید واز جمله علائم فیزیکی که دارید مانند سردرد، خستگی، کم اشتهایی است که اگر این علائم بیشتر از دو هفته در شما وجود داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.


افسردگی به دارو درمانی ورواندرمانی خیلی خوب پاسخ می دهد و افراد با افسردگی می توانند از این روش ها برای درمان استفاده کنند.


علت خستگی: تیروئید


تیروئید غده کوچکی است که در زیر گردن وجود دارد وکار متابولیسم بر عهده این غده می باشد.


اگر فعالیت این غده کاهش یابد و یا سرعت عملکرد متابولیسم کم شود منجر به افزایش وزن واحساس خستگی میشود.


علت خستگی: مصرف زیاد کافئین


کافئین اگر به اندازه مصرف شود منجر به بالا بردن توجه وتمرکز و گوش به زنگی میشود اما زیاد از حد مصرف کردن آن منجر به بالارفتن فشار خون، کج خلقی وتپش قلب میشود البته در یکسری تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد قهوه در بعضی افراد منجر به خستگی مزمن هم میشود.


بهتر است که مصرف آن را به حداقل برسانید البته قطع یکدفعه قهوه نیز می تواند خستگی زیادی را به دنبال داشته باشد.


 


علت خستگی: عفونت ادراری پنهان


گاهی اوقات بعضی از دردها مشخص وهمراه با درد وسوزش همراه هستند اما در بعضی موارد مانند عفونت مجاری ادراری ممکن است علائم مشخص وواضحی نداشته باشد.


در بعضی افراد خستگی ممکن است یکی از نشانه های عفونت ادراری باشد وبا یک آزمایش ادرار خیلی سریع مشخص می شود.


انتی بیوتیک ها برای عفونت ادراری درمان مناسبی هستند ومعمولا خستگی ناشی از عفونت ادراری با استفاده از آنها به مدت یک هفته سریع ناپدید می شود.


علت خستگی: دیابت


در افرادی که سطح قند خون به جای اینکه درون سول های بدن (جایی که تبدیل به انرژی میشود) باشد، در جریان خون به طور غیر طبیعی بالاست ودر نتیجه باعث خوردن بیش از اندازه در فرد میشود وبه مرور منجر به خستگی میشود.


درمان برای افراد دیابتی می تواند شامل تغییر شرایط زندگی از جمله: رژیم غذایی، ورزش، درمان با انسولین، دارو درمانی برای کمک به تنظیم فرآیند قند در بدن می باشد.


علت خستگی: کم شدن آب بدن


یکی از علت های خستگی در شما ممکن است به علت کم شدن آب بدن باشد .


اگر شما در خارج از منزل ویا پشت میز کار می کنید بدن شما برای خنک نگه داشتن خود و خوب کار کردن به آب نیاز دارد، اگر زیاد تشنه میشوید یعنی بدن شما آمادگی برای از دست دادن آب را دارد.


برای این کار بهتر است آب زیاد بنوشید مخصوصا زمانی که فعالیتهای فیزیکی انجام می دهید سعی کنید قبل از انجام کارهای فیزیکی دو فنجان آب بنوشید و بعد از اتمام کار دو فنجان دیگر بنوشید.< o:p>


علت خستگی: بیماری قلبی


زمانی که در انجام فعالیتهای روزانه، مانند تمیز کردن خانه یا حیاط هر روز خیلی خسته میشوید وبه سختی می توانید آن را به اتمام برسانید می تواند یکی از نشانه های بیماری قلبی باشد .


در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد و با تغییر روند زندگی، دارو درمانی وکسب انرژی به خودتان می توانید کمک کنید.


علت خستگی: غذاهای آلرژی زا


تعدادی از پزشکان قبول دارند که برخی از مواد غذایی حساسیت زا هستند ومی
تواند منجر به خواب آلودگی در ما شود.


بعضی از غذاها باعث خارش وعطسه میشوند وبعضی دیگر منجر به خستگی میشوند.شما می توانید از پزشک درخواست آزمایش مخصوص در زمینه غذاهای آلرژی زا بکنید.


علت خستگی: فیبرومیالژی یا خستگی مزمن


اگر بعد از گذشت 6 ماه شما هنوز احساس خستگی می کنید ویا اینکه نمی توانید فعالیتهای روزانه خود را مدیریت کنید ممکن است فیبرومیالژی یا خستگی مزمن داشته باشید که نشانه های متنوعی دارد که خستگی یکی از مهم ترین آنهاست .


بهترین روش درمان، تغییر برنامه روزانه آنها است، باید عادتهای درست خوابیدن وبهداشت خواب را یاد بگیرند ویک برنامه منظم ورزشی را داشته باشند.


3 بار ورزش کردن در هفته نوعی مقابله با خستگی، بیایید از همین امروز شروع کنیمتهیه و تنظیم: مریم عبداللهی (روانشناس، مشاور و درمانگر)


دپارتمان تحقیقات مرکز نوروفیدبک و بیوفیدبک آلومینا


www.irmind.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید