ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

عارضه ای که زنان را مبتلا می کند

نویسنده: نیلوفر اسعدی بیگی


دفع ادرار یا کارکرد مثانه در زنان کمی متفاوت از مردان است. منابع علمی نشان می دهد، به علت موقعیت آناتومی یعنی ارتباط نزدیک مجرای ادراری با ناحیه زنانگی و همین طور ناحیه دفع مدفوع، احتمال ابتلای زنان به عفونت های ادراری بیشتر است.
به گفته پزشکان، شیوع بیماری التهابی یا عفونی مثانه در خانم ها بالاتر است و در دفعات بیشتری دیده می شود.
این امر ناشی از مدل آناتومیک بدن زنان است و در واقع روند طبیعی بدن تلقی شده و ابتلای یک یا دو بار در سال نگرانی خاصی به وجود نمی آورد، اما اگر عفونت مثانه در آقایان مشاهده شود، در مورد بیماری هایی از قبیل بزرگی پروستات، تنگی مجرا، سنگ ادراری و… نیاز به بررسی از سوی پزشک دارد.
دکتر سیدجلیل حسینی، متخصص جراحی کلیه در گفت وگو با «جام جم» می گوید: طول مجرای ادرار مردان چند سانت بیشتر از مجرای زنان است و به همین دلیل احتمال ابتلای مردان به عفونت ادراری کمتر است.
وی با بیان این که به طور طبیعی در هر دو جنس، تشکیل سنگ ادراری یکسان است، می گوید: مصرف مایعات مهم ترین عامل برای پیشگیری از عفونت ادراری و تشکیل سنگ های ادراری است. البته بستگی به عوامل مختلفی مثل آب و هوا، منطقه جغرافیایی و گاهی ژنتیک و مصرف موادی مثل گوشت قرمز و نمک دارد.


به طور منظم مایعات بنوشید< /B>


شواهد نشان می دهد به دلیل حساسیت های خاص، زنان متاسفانه در طول روز کمتر از سرویس های بهداشتی خارج از منزل استفاده می کنند و در نتیجه کمتر از دو یا سه بار مثانه را تخلیه می کنند.
دکتر حسینی در این باره می گوید: زنان معمولا دقت بیشتری در امر پاکیزگی سرویس های بهداشتی دارند، ولی تاخیر در تخلیه مثانه بعد از مدتی کارکرد طبیعی این عضو را تغییر می دهد، در برخی موارد عضلات مثانه به دلیل نگهداری حجم بالای ادرار به مدت طولانی، نازک تر از معمول می شود. نگهداری طولانی مدت ادرار در مثانه می تواند به عنوان منبع عفونت یا مولد عفونت نیز عمل کند. در بین دختر بچه ها و زنان جوان نیز اشکالات دفع مثانه ناشی از نگهداشتن ادرار و تخلیه های طولانی مدت در کشور ما بسیار دیده می شود. تخلیه مثانه هر سه ساعت یکبار و مصرف مایعات به طور منظم می تواند مثانه را به حالت طبیعی خود بازگرداند، همچنین به دلیل نزدیکی سه خروجی در بدن، زنان باید هنگام دفع بشدت طهارت و بهداشت ناحیه تناسلی را رعایت کنند.

بی اختیاری ادراری ناشی از استرس
یکی از موارد دیگری که در سنین بالاتر، زنان را مبتلا می کند، بی اختیاری ادراری به دلیل اضطراب است، این امر البته به دلیل تغییرات هورمونی نیز در سنین بالا و گاهی به دلیل زایمان بخصوص زایمان های طبیعی با دفعات زیاد روی می دهد.
این مسائل در زنان به صورت تکرر ادرار هم دیده می شود و مجموعه این دو عامل می تواند در سنین بالا، به صورت بی اختیاری های استرسی برای زنان خود را نشان دهد.
دکتر حسینی با اشاره به این موارد می گوید: فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار، با هر فشاری در داخل شکم مانند خنده یا سرفه دچار مشکل می شود که به نوعی هر کدام از این موارد به علت ضعیف شدن عضلات کنترل کننده اختیار ادرار، به وجود می آید. عمده علت بی اختیاری استرسی در زنان، شل شدن عضلات کف لگن است.
تقویت عضلات کف لگن با روش های توانبخشی می تواند در زمان افزایش فشار داخل شکم و استرس از خروج ادرار جلوگیری کند، در واقع آموختن ورزش های عضلانی از سنین جوانی به طور منظم از بی اختیاری استرسی در زنان جلوگیری می کند.

تخلیه نامناسب ادرار
این پزشک اورولوژی تاکید می کند: در برخی موارد زنان از احساس فشار مثانه شکایت می کنند، در حالی که اطمینان دارند، نیازی به تخلیه مثانه نیست. معمولا این موضوع در زنان جوان و در سنین پایین تر به دنبال ساعت های طولانی تخلیه نشدن مثانه دیده می شود.
در موارد دیگر، مثانه بدون این که فرد اراده کرده باشد با انقباض غیرارادی و غیرقابل کنترل برای تخلیه، دچار انقباض شده و چند قطره از مثانه، از مجرا خارج می شود که این امر ناشی از عفونت یا ضعف اعصاب مثانه است. نکته حائز اهمیت این است که این حالت نتیجه تخلیه نامناسب ادرار در زنان است.

زنان باردار و عفونت ادراری
به گفته این متخصص، سقط جنین در ماه های آخر و خطر زایمان زودرس از مواردی است که زنان باردار مبتلا به عفونت ادرار را تهدید می کند. زنان در طول بارداری با انجام آزمایش، از این نظر کنترل می شوند. در صورت روبه رو شدن با عفونت های ادراری، پزشک مصرف آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده را کمتر از دوز کامل تجویز می کند تا خطری جنین را تهدید نکند.
عفونت ادراری در زنان باردار ممکن است طولانی مدت و بی علامت باشد، اما همین مساله می تواند در بارداری خطرناک باشد که لازم است حتما تحت درمان قرار گیرد.

آموزش به کودکان؛ اولین گام
رییس انجمن اورولوژی با اشاره به این که یکی از گام های مهم برای پیشگیری از مبتلا شدن به عفونت های ادراری، آموزش است، توضیح می دهد: آموزش نحوه صحیح طهارت و چگونگی حفظ بهداشت مثانه به کودکان در سنین پایین به آنها می آموزد تا اختلاطی بین ناحیه مجاری ادرار و مجاری دفع مدفوع به وجود نیاید.
وی ادامه می دهد: رعایت بهداشت و در هر سنی مصرف مایعات و تخلیه مثانه سه ساعت یکبار باعث می شود تا افراد کمتر به عفونت های ادراری و اختلالات عصبی مثانه مبتلا شوند. در کنار این موارد فیزیوتراپی عضلات کف لگن با مشورت و مراجعه به پزشک زنان یا اورولوژیست در سنین جوانی ضروری است و
از ابتلا به بیماری های کلیوی نیز جلوگیری می کند.


منبع: روزنامه جام جم


http://bashgah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید