ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

چند داروی مفید طبیعی

منصور اشرفی


مجله مکتب اسلام، شماره 7


گوشت ماهی، لوبیای سویا، گوجه فرنگی، آب و مایعات (غیرگازدار) خواص داروئی و طبیعی شفابخشی دارد که برای حفظ سلامت بدن و پیش گیری از برخی بیماریها، نباید از مصرف آنها غفلت کرد.


&l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>ماهی


نتیجه پژوهش های 31 ساله دانشوران درباره خوردن ماهی که تقریبا روی 2000نفر مرد انجام گرفته است نشان می دهد کسانی که روزانه 35گرم یا بیشتر ماهی می خورند، احتمالا به حمله شدید قلبی (که در عرض 12 ساعت انسان را می کشد) 67% کمتر از کسانی که ماهی نمی خورند دچار می شوند (1).


پژوهش های بیشتری باید انجام گیرد تا معلوم شود چه چیز در ماهی است که قلب را این چنین محافظت می کند. گرچه مطالعه یادشده روی مردها انجام گرفته است، ولی در هر صورت بانوان نیز چنین نتیجه ای دارد. بنابراین توصیه دانشوران این است که تا حد امکان به جای گوشت قرمز، باید از گوشت ماهی استفاده کرد. از بین ماهیها، تیره ماهی های قزل آلا و آزاد (2) از دیگر ماهیها بهترند. همه ماهیها دارای نوعی چربی هستند به نام «امگا3» (3) ولی ماهیهای یادشده یکی از منابع مهم این روغن هستند. امگا3، نقش بسیار مهم در پیش گیری از ناراحتیهای قلبی و تورم به ویژه ورم مفاصل دارد. به شرح زیر:


1. قلب:


امگا3 ممکن است انسان را از حمله های قلبی (سکته قلبی) محافظت نماید. در یک مطالعه روی 44895 مرد در آمریکا به این نتیجه رسیده اند در کسانی که ماهی می خورند خطر مرگ بر اثر حمله قلبی 26% کمتر از دیگران است که ماهی نمی خورند. در یک مطالعه دیگر مشاهده شده کسانی که هفته ای فقط یکبار ماهی می خورند نصف افراد دیگر که ماهی نمی خورند دچار ایست قلبی می شوند.


چنین به نظر می رسد که این چربی خوب، کلسیم و سدیم و دیگر مواد لازم را به یاخته های قلب می رساند و باعث ضربان منظم و محکم قلب می گردد.


2. تورم:


در ایجاد تورم مفاصل نقش مؤثر دارد. دانشوران می گویند ماهی و یا روغن آن وقتی که به غذا افزوده می شود، ماده یادشده به طور »آ (4) چشم گیری کاهش می یابد. حتی روغن ماهی (منظور روغن گوشت یا تنه ماهی است که نه تنها روغن کبد ماهی که در داروخانه ها می فروشند)، چنگ شدگی عادت ماهانه بانوان را تخفیف می دهد گرچه در این مورد مطالعات زیادی انجام نگرفته است، ولی دست کم یکی از پژوهش ها به این مطلب اشاره می کند. برخی دیگر بر این باورند که در افسردگی نیز مؤثر است.


چه مقدار ماهی؟


خوردن صدگرم گوشت ماهی (البته پخته) در هفته، می تواند به قدر کافی سودمند باشد. بنابراین دست کم هفته ای یکبار باید ماهی خورد. پس به جای ماهی باید گفت هفته ای، نه ماهی!!. برای رفع چنگ شدگی عادت ماهانه باید بیشتر ماهی خورد یعنی در مدت درد هر روز صد گرم ماهی میل نمود. برای کم کردن درد مفاصل بهتر است هر روز ماهی خورده
شود و یا لااقل از کپسول های روغن ماهی استفاده کرد. نباید فراموش کرد که ماهی دودی و نمک سود دارای چنین خاصیتی نیست چه موقع دود دادن مقداری از روغن ماهی از بین می رود.


لوبیای سویا اقسام لوبیای سویا سودمند هستند، منتهی برخی از آنها بهداشتی تر و سالم تر هستند. لوبیای سویا در حفظ قلب مؤثر است و کلسترول خون را کم می کند. یکی از اقسام لوبیا به نام «توفو» (5) سرشار از «ایزوفلاوون ها» (6) است و گیاهی است که به سبب داشتن «ایزوفلاوون » دارای خواص شبیه به هورمون زنانگی «استروژن » (7) است و این خود در تخفیف عوارض یائسگی و جلوگیری از پوکی استخوان و خطر سرطان پستان مؤثر است.


«ایزوفلاوونها» محافظ کلیه نیز شناخته شده اند و شواهدی وجود دارد که سویا خطر سرطان پروستات و احتمالا سرطان کولون (روده بزرگ) را کاهش می دهد.


چقدر سویا؟


امروزه پژوهشگران که درباره سویا کار می کنند، روزانه مصرف 30 تا 50 میلی گرم «ایزو فلاوون » را توصیه می کنند. نصف فنجان سویا برای این منظور کافی است چه این مقدار سویا حدود 35 میلی گرم ایزوفلاوون دارد.


گوجه فرنگی و سس


گوجه فرنگی بر ضد سرطان پروستات عمل می کند و در عین حال نشانه هائی وجود دارند که در جلوگیری از سرطان کولون، مری و معده نیز مؤثر است.


ماده
ای که در این موارد بخصوص مؤثر است «لیکوپن » (8) نامیده می شود که ماده ای است ضد اکسیدکننده که در عده معدودی از میوه ها و سبزیها وجود دارد. این ماده ممکن است از رشد سرطان جلوگیری نماید.


ملکولهائی وجود دارند که «ریشه های آزاد» (9) نامیده می شوند. به نظر می رسد که آنها به یاخته های بی آزار حمله می کنند و آنها را ناگزیر می نمایند تا سرطانی شوند. احتمالا «لیکوبن » این ریشه های آزاد را پیش از آنکه بتوانند صدمه برسانند، از بین می برند. البته غذاهای سالم نیز به نوبه خود با این ریشه های آزاد مبارزه می کنند.


چقدر گوجه فرنگی یا سس؟


هرهفته چند بار خوردن گوجه فرنگی و یا سس آن کافی است ولی بهتر است با غذای پرچرب مانند «پیتزا» خورده نشود (اساسا چربی زیاد، زیان آور است). لازم است سس گوجه فرنگی در ظرفهای شیشه ای نگاهداری شود و طرز تهیه آن نیز با معیارهای
بهداشتی مطابق باشد.


آب


آب را می آشامیم. گاهی که تشنه هستیم آن را با ولع تمام می نوشیم. در داخل آب ورزش می کنیم و در وان حمام پر از آب گرم تمدد اعصاب می نمائیم. از همه بالاتر بخش اعظم بدن ما از آب تشکیل شده است. در واقع آب یک داروی شگفت آور و «اکسیری » است که هر تک تک یاخته های بدن، برای اینکه درست کار بکنند، به آن نیاز دارند. خوردن آب به مقدار کافی خستگی را رفع می کند و چنگ شدگی ماهیچه ها را اگر در اثر کمبود آب بدن عارض شود، رفع می نماید. دمای بدن را متعادل نگاه می دارد. از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. پوست بدن را شاداب می نماید و در نتیجه به زیبائی و تندرستی انسان می افزاید. در مطالعه ای درباره عده زیادی از بانوان با کلی شگفتی دریافتند کسانی که روزانه پنج لیوان آب بنوشند، به مقدار نصف کسانی که کمتر از دو لیوان آب در روز بخورند، دچار سرطان کولون (روده بزرگ) می گردند.


بدن ما به آب نیازمند است بدون آن ما مثل گلها و گیاهان تشنه، پژمرده می شویم. تعادل هر ماده شیمیائی، معدنی، مغذی و ویتامین های بدن بسته به تعادل درست مایعات بدن است.


چقدر آب؟


مقدار کلی آب لازم، اعم از چای، آبمیوه، خود آب، سوپ، شیر و غیره برای اشخاص بالغ روزانه 5/1 تا 2 لیتر است. بسته به عالیت بدنی و حرارت محیط، باید متناسب با آن مقدار مایعات را زیاد کرد. روشن است که این مقدار مایع باید در عرض روز به دفعات خورده شود. این نکته نیز قابل ذکر است که آب خنک (نه آب یخ) زودتر از آب ملایم جذب می شود.


سالمندان باید توجه بیشتری به کم آبی داشته باشند چه ممکن است از 50 سالگی به بعد، بدن دچار کم آبی مزمن گردد. بنابراین سالمندان بیش از آنچه که فکر می کنند کافی است، باید آب بخورند. بدین معنی اگر رفع تشنگی شد باز هم نصف لیوان ب
یشتر بخورند. به سبب کندی متابولیسم (سوخت و ساز بدن)، سالمندان مانند جوانان به عطش خود پی نمی برند و در نتیجه بسیاری از سالمندان آب از دست رفته را به ویژه در هوای گرم و در هواپیما و نیز موقع حرکات بدنی و ورزش جبران نمی کنند. افراد بسیار سالخورده را باید وادار کرد که علیرغم میل خود آب بنوشند چه در عین نیاز به آب، اصلا احساس تشنگی نمی کنند. از طرفی برخی از سالمندان به دلیل کاهش توانائی برای نگاهداری ادرار، میل چندانی به مصرف متعادل مایعات نشان نمی دهند که خود یکی از علل تشنگی محسوب می شود.


نیاز به آب موقع ورزش


موقع ورزش اگر احساس عطش کردید به قدر کافی آب بنوشید. اساسا پیش از آنکه احساس تشنگی بکنید بدن شما کم آب شده و به آب نیاز دارد به ویژه اگر هوا گرم باشد چه در این صورت کم آب شدن بدن بیش از مواقع دیگر است برای جلوگیری از این امر به نکات زیر توجه نمائید:


1. دو ساعت پیش از ورزش دست کم دو لیوان متوسط، آب بخورید.


2. یک ساعت پیش از ورزش نیز یک لیوان دیگر آب بنوشید.


3. در جریان ورزش نیز هر بیست دقیقه نصف لیوان آب بیاشامید.


4. پس از ورزش نیز دو لیوان دیگر آب بخورید.


به جای آب می توانید از آب میوه رقیق شده نیز استفاده نمائید اما از مایعات گازدار و کافئین دار صرفن
ظر نمائید. اگر مراقب وزنتان هستید به یاد داشته باشید که آب، خالی از کالری است و از این بابت نگران نباشید.


نشانه های کم آب شدن بدن


علائم کم آب شدن بدن عبارتند از: سرگیجه، گیجی، چنگ شدن ماهیچه ها، تهوع، سردرد، ادرار کدر، خستگی ناگهانی و دهان خشکیده. زائران مکه معظمه به ویژه در عرفات و منی باید به این علائم توجه نمایند و پیش از موقع به قدر کافی آب بنوشند چه کم شدن آب بدن در هوای گرم و آفتابی می تواند خطرآفرین باشد.


تدابیر طبیعی برای جلوگیری از بواسیر


احتمالا بواسیر در افرادی بیشتر بروز می کند که ضعف در سیاهرگهای ناحیه مقعد دارند. یبوست، زورزدن موقع اجابت مزاج نیز از علل مستعد کننده هستند. بهترین راه، پیش گیری از یبوست است. برای این کار به نکات زیر توجه نمائید:


1. روزانه یکی دوبار میوه و سبزی بخورید.


2. خوردن مواد دیگر فیبر (الیاف) دار مانند سپوس موقع صرف صبحانه.


3. نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در 24 ساعت. آب مدفوع را نرم می کند و موقع دفع، نیاز به زورزدن نخواهد بود.


4. ورزش مانند راه رفتن 5/1 تا 3 کیلومتر در روز که باعث تحریک روده ها می شود.


برخی از داروها که برای رفع یبوست خورده می شوند، خود به مرور زمان باعث یبوست می گردند. بنابراین نباید به خوردن داروهای ملین خو گرفت.


توجه


یبوست مزمن و یا هرگونه تغییر در اجابت مزاج باید با پزشک در میان گذاشته شود.


< B>پی نوشت:


1. New England, Journal of Medicine 1989. April, 10.


2. Salomon.


3. Omega3.


4. Leukotriene B4.


5. Tofu. &l t;/P>

6. Isoflavones.


7. Estrogen.


8. Lycopene&l t;/SPAN>.


9. Free radicals.


www.hawzah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید