ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

لکه‌های قهوه‌ای پوست در پیری

برخی از ما از زمان کودکی در پوست خود لکه های رنگی داریم. اما در بیشتر موارد با افزایش سن است که افراد در پوست خود لکه هایی قهوه ای مشاهده می کنند. اما این لکه ها نشانه چیست؟


این لکه ها اسم های متفاوتی دارند، مثل لکه های پیری، لکه های خورشیدی و یا لکه های کبدی. البته این لکه ها تفاوت هایی نیز با هم دارند، مثلا لکه های کبدی معمولا از اختلال عملکرد کبد ناشی می شوند.


 زمانی که فرد دچار اختلالات کبدی می شود، این لکه ها در ابتدا به صورت تجمع رنگدانه های کوچک هستند. اگر این برای شما یک مشکل شده است، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا راه های درمانی مناسب را به شما توصیه کند.


 اما شایع ترین علت این تجمع رنگدانه ها، مواجهه زیاد با نور مستقیم خورش
ید
است که در سال های اول زندگی روی دهد. افرادی که به کارهای خارج از منزل و در فضای باز مشغول اند، یا تمایل بالایی به آفتاب گرفتن دارند، به احتمال بالاتری این لکه های قهوه ای را در پیری تجربه می کنند.


 ممکن است بپرسید که چرا این لکه ها فقط در سنین پیری ظاهر می شوند؟ دلیل آن است که با افزایش سن، ترکیبات پوستی فعالیت خود را از دست می دهند. بنابراین توانایی طبیعی بدن در محافظت از خود بر علیه عوامل پیرکننده و فرساینده پوست از بین می رود.


 این لکه ها معمولا مسطح و بدون برجستگی هستند و می تواند به مرور پس از خشکی پوست، چروکیدگی و خشن شدن پوست ایجاد شوند.


 اگرچه در برخی موارد می توان تظاهر زودتر لکه ها را به علل ژنتیکی ربط داد، اما همانطور که گفتیم علت اصلی این لکه ها مواجهه زیاد و طولانی مدت با اشعه ماورای بنفش نور خورشید یا UV  می باشد.


اشعه ماورای بنفش و لکه پوستی


بر اساس آمارهای انجمن پوست آمریکا، بیشتر تغییراتی که در پوست ایجاد می شود، نظیر لکه های پوستی، نتیجه مستقیم مواجهه با اشعه ماورای بنفش است.


 پرتو ماورای بنفش، تولید رنگدانه ملانین را تسریع  می کند. ملانین رنگدانه تیره ای است که در لایه بیرونی پوست و یا اپیدرم تجمع می یابد و باعث رنگ طبیعی پوست می شود. اما تجمع بیش از حد ملانین در پوست آن را تیره کرده و باعث لکه های قهوه ای و زرد می گردد.


  جالب است بدانید نوعی روباه کوهی وجود دارد که در تابستان موهای قهوه ای و در فصل زمستان موهای روشن مایل به سفید دارد. در فصل گرما تولید رنگدانه ملانین در پوست روباه به شدت افزایش می یابد، به طوری که در آخر تابستان موهای روباه کاملا قهوه ای می شود. اهمیت این تغییر رنگ در این حیوان آن است که با سفید شدن موها در روزهای برفی زمستان و نیز قهوه ای شدن موها در فصل گرم تابستان، از شکار شدن جان سالم به در می برد.


 سایر منابع پرتو ماورای بنفش کدامند؟


نور خورشید تنها راه تولید اشعه ماورای بنفش نیست. استفاده مکرر و طولانی مدت از لامپ های کم مصرف و مهتابی می تواند باعث تغییرات تولید ملانین در بدن و نهایتا ابتلا به لکه های پوستی شود.


 ژنتیک


ژنتیک در حساسیت افراد به نور ماورای بنفش و درنتیجه ابتلا به لکه های پوستی حائز اهمیت است. افرادی که پوست حساس تر و روشن تری دارند و نیز افرادی که چشم آبی هستند، نسبت به افراد تیره پوست، ب
رای ایجاد لکه های پوستی مستعد تر هستند و در صورت ابتلا به این لکه ها، قطعا با شدت بیشتری آن را تجربه خواهند کرد
.


 پیشگیری و درمان


درمان هایی نظیر لیزر درمانی و کرم های پوستی تجویز شده توسط پزشک متخصص نظیر ترتینوئین می تواند این لکه های پوستی را در فرد کاهش دهد.


 اما فراموش نکنید هیچ وقت برای حفظ سلامت پوست دیر نیست. شاید فقط لازم باشد از یک کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید تا در سالمندی به لکه های پوستی دچار نشوید.


 البته برخی از کرم ها و مواد آرایشی بهداشتی با مهار تولید ملانین، از تولید رنگدانه های پوستی جلوگیری می کنند.


  تاثیر این مواد در خصوص جلوگیری از تولید رنگدانه ملانین با اثرات آب لیمو و آب توت سفید، روغن آووکادو، قابل قیاس است.


آب این میوه ها به عنوان شف
اف کننده پوست و کاهنده تولید رنگدانه ها، بدون ایجاد هر گونه واکنش حساسیتی در نظر گرفته می شود. البته تقویت فعالیت کلاژن سازی و تامین پروتئین های لازم برای ترمیم پوست نیز از دیگر اثرات این مواد بر پوست است
.


 پس این مواد را هنگام انتخاب یک کرم مرطوب کننده خوب در خاطر داشته باشید و فراموش نکنید که همواره استفاده از ترکیبات طبیعی بهترین راه خواهد بود.


الهه گودرزی، بخش سلامت تبیان

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید