ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

درد شانه

مفصل شانه از مفصل های دورانی(کروی) و مانند مفصل ران است این مفصل برخلاف مفصل ران ثبات زیادی ندارد ولی دامنه حرکات آن به مراتب بیشتر است. به علت این ناپایداری است که دررفتگی شانه از سایر دررفتگی ها بیشتر اتفاق می افتد. عضلاتی که در اطراف این مفصل قرار دارند نقش مهمی در پایداری آن ایفا می کنند.


شایعترین ناهنجاری مادرزادی شانه بالا بودن مادرزادی استخوان ترقوه که نادر است، می باشد.


& lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-language: FA” lang=FA>بیماری های مربوط به تاندون عضلات چرخاننده بازو یا کلاهک چرخاننده که موجب درد و کاهش محدوده حرکت شانه می گردند (کلاهک چرخاننده عضلاتی هستند که موجب چرخش شانه در زوایای مختلف میشود).


o     رسوب کلیسم و ورم حاد کلاهک چرخاننده:


رسوب کلسیم در این ناحیه باعث و
اکنش شدید بافت می شود و آنها را متورم ساخته و در نتیجه فشار درون بافت افزایش می یابد. بالاخره بافت زیر فشار به درون کیسه سینوویال زیر استخوان آکرومیون سر باز می کند و از فشار درون آن کاسته می شود و علائم بالینی تخفیف پیدا می کند.


شروع بیماری گاه بصورت درد خفیف است که به تدریج شدت می یابد ولی بعضی اوقات بیماری بطور ناگهانی و با شدت بروز پیدا می کند. درد شانه فوق العاده شدید و دل زننده است به طوری که بیمار شانه دردناک را با دست دیگر بی حرکت نگه می دارد. بر خلاف ناراحتی های دیگر شانه که بی حرکتی موجب تسکین درد می شود در این بیماری معمولاً  درد به قدری شدید است که بی حرکتی در تسکین آن اثری ندارد و شب و روز بیمار را ناراحت می کند.


o     ورم مزمن کلاهک چرخاننده:


نام دیگر این بیماری سندرم قوس دردناک(Painful arch syndrome) است. تخریب و یا پارگی های مختصر کلاهک چرخاننده باعث التهاب خفیف آن می شود و حرکات شانه را دردناک می کند. این بیماری بیشتر نزد افراد 40  تا 60  ساله دیده می شود. شروع بیماری تدریجی است و غالباً سابقه وارد آمدن ضربه به شانه مبتلا وجود دارد. بیمار از درد خفیف و محدودیت حرکات شانه شکایت دارد. در معاینه حساسیت در زیر زائده آکرومیون وجود دارد. حرکات چرخشی شانه دردناک است و دور کردن شانه تا حدود 45 درجه بدون درد و از 45 تا 90 درجه با درد همراه است. ولی وقتی از 90 درجه بگذرد درد از بین می رود.


دکتر بیژن زواره ای


http://omidclinic.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید