ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مزوتراپی درمانی پیشرفته و کم عارضه

سلول های فیبروبلاست یکی از سلول های مهم بافت پوست هستند که عامل اصلی ساخت رشته های کلاژن است. این رشته های پروتئینی ساختمان اصلی ظاهر و نیز قوام پوست را تشکیل می دهند. با گذشت زمان از میزان تولید این رشته ها کاسته می شود و ظاهر جوان چهره از بین می رود.
به عنوان یک روش درمانی از گذشته تاکنون مواد مختلفی برای پرکردن چروک های صورت و جوش مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند. چنان که در قرن گذشته پارافین به عنوان یک پرکننده برای انجام این کار پیشنهاد شد که خیلی زود ناکارآمدی و عدم پذیرش این ماده از سوی بدن اثبات شد.
به طور کلی مواد پرکننده را می توان ب
ه سه دسته تقسیم کرد: مواد مصنوعی- مواد با منشا حیوانی و مواد با منشا انسانی.از مواد مصنوعی می توان به شکلی از سیلیکون مایع پالایش شده اشاره کرد که در سال 1960 معرفی شد و تا 30 سال پس از آن تاریخ مورد استفاده قرار گرفت. اما مشکلات متعدد از جمله بروز واکنش های حساسیتی باعث توقف استفاده از آن شد. در مورد مواد پرکننده با منشا انسانی می توان چربی، کلاژن خود فرد و در آخر تزریق فیبروبلاست کشت داده خویش سازگار را نام برد.
تزریق چربی مستلزم انجام جراحی و استخراج بافت چربی از بدن فرد است و دوام آن نیز چند ماه بیشتر نیست. کلاژن خویش سازگار نیز از پوست خود بیمار گرفته می شود. در این روش از پوستی که در جراحی های زیبایی برداشته می شود، کلاژن استخراج می گردد و برای به دست آوردن یک میلی لیتر محلول حاوی کلاژن 5 درصد وسعتی حدود 2اینچ مربع از پوست مورد نیاز است.
یک ماده مصنوعی دیگر اسید پلی لاکتیک است که یک پلیمر استریل زیست سازگار محسوب می شود. تزریق این ماده باعث می گردد پروسه سنتز کلاژن توسط میکروذرات این پلیمر تحریک شود. یک ماده پر استفاده دیگر اسید هیالورونیک است که یک ماده طبیعی است که توانایی ترمیم چروک ها و نقایص متوسط تا شدید را دارد. اسیدهیالورونیک در همه بافت های انسان و حیوان وجود دارد و زیست سازگار است. این اسید نقش مهمی در حجم دادن به پوست، شکل دادن به چشم ها و مفاصل بازی می کند.
با افزایش سن در انسان سلول ها به تدریج توانایی ساخت کلاژن را از دست می دهند. در مورد معایب این راهکار درمانی می توان به انتظار نسبتا طولانی برای بروز آثار درمانی اشاره کرد زیرا ظهور نتایج منوط به گذشت زمان و انجام کلاژن سازی در بافت است.

برگی نوین در علم پزشکی
اساس مزوتراپی در ایده های شکل دهنده آن به حدود 60 سال پیش باز می گردد که یک پزشک فرانسوی به نام پیستور این تئوری را مطرح کرد که تزریقات بسیار ریز در مکانهای مشخصی از بدن باعث ایجاد فرایندهای مشخص و تعریف شده ای می شود که می تواند نتایج درمانی سودمندی داشته باشد.
به عنوان مثال تزریقات بسیار ریز در پوست صورت باعث ایجاد آسیب میکروسکوپی بسیار ریز در ناحیه عمقی پوست (حدود 4 میلی متر) منجر به التهاب بسیار کم و کنترل شده؛ افزایش جریان خون موضعی؛ و در نهایت تلاش ذاتی بافت برای ترمیم آن قسمت می شود
که در حالت عادی در لایه های عمقی پوست با این قدرت و سرعت اتفاق نمی افتد.
به بیان ساده یعنی جوان سازی پوست و پیشگیری از افتادگی زودرس پوست و تاحدودی لیفت شدن پوست است. چنین اتفاقی در پوست سر به دنبال افزایش جریان خون و ساخت مویرگ های جدید اتفاق می افتد.
مزوتراپی در واقع یک تکنیک و روش استفاده از داروست که برای درمان موضعی ابداع شده و برای درمان بیماری های عمومی و کل بدن به کار نمی رود. با توجه به محل مورد درمان و داروی خاص موارد استفاده آن با توجه به نتایج موثر و عوارض ناچیز آن تاکنون کاربردهای متعددی برای این تکنیک شناخته شده و به کاربردهایش هم اضافه می شود.
بیشترین کاربرد مزوتراپی هم اکنون در شاخه زیبایی است در حالی که می تواند در همه شاخه ها مثل ارتوپدی (تزریق دارو به مفصل) یا در درمان بیماری سالک (در گذشته آنتی بیوتیک در محل سالک تزریق می شد) کاربرد داشته باشد ولی امروز بیشترین کاربرد آن در درمان ریزش مو، جوان سازی صورت و درمان چاقی موضعی و بیماری های عفونی است.
این روش درمانی مدرن برای برطرف کردن عوارض و ضایعات پوستی و تجمع اشکال مختلف چربی زیر پوست است که عوارض جراحی و کندی درمان با دارو را ندارد. ضایعاتی که توسط مزوتراپی برطرف می شود مشروط بر اینکه عامل ایجادکننده مجدد نداشته باشند غیرقابل برگشت اند و این نکته علاوه بر بدون عارضه بودن از مزایای بزرگ مزوتراپی است. از کارایی های مهم مزوتراپی می توان به عناوین زیر اشاره کرد:
چاقی های موضعی نتیجه جمع شدن سلولیت در بافت های بدن است که با ورزش و رژیم از بین نمی رود. این بافت ها به خاطر عدم خون رسانی توسط دارو، رژیم و ورزش از بین نمی روند و از طرفی لیپوساکشن هم روشی نسبتا خطرناک است که احتمال آمبولی چربی و سکته های قلبی و ریوی را در پی خواهد داشت.
بنابراین بهترین روش در این رابطه مزوتراپی است که چربی را وادار می کند داخل همان سلولی که تجمع کرده بسوزد و به راحتی و بدون عوارض کبدی دفع شوند .
جوانسازی و از بین بردن چین و چروک و کک و مک و آکنه و کنترل بسیاری از دردهای فیزیکی. جلوگیری از ریزش موها هم به لحاظ هورمونی و هم ژنتیکی و همچنین برگشت موها و ابروها از دیگر مزیت های این روش درمانی است .
مزوتراپی برای از بین بردن چین و چروک بسیار مناسب تر و با کارایی بیشتر از تزریق ژل و بوتاکس
است. در این روش حالات و حرکات طبیعی پوست صورت رفته رفته از بین می رود و هر چند ماه نیز باید تزریق تکرار شود اما در مزوتراپی صرفاً پوست به قدر لازم کشیده می شود و چین ها از بین می رود. همچنین افتادگی زیر چشم که تا به حال روش درمانی مناسبی نداشته توسط مزوتراپی به راحتی به شکل اولیه بازمی گردد.

تأثیر حالات احساسی چهره
یکی دیگر از عوامل مهم پیدایش چین و چروک صورت، حالات احساسی چهره است. گاهی افراد برای خندیدن به طور ناخودآگاه از عضلات دور چشم خود بیش از اندازه استفاده کرده و اصطلاحاً با چشم می خندند.
این امر موجب می شود که خطوطی در اطراف چشم ها ایجاد شوند یا نوع فک برخی افراد به گونه ای است که هنگام خندیدن، خط خنده عمیقی پیدا می کنند . خندیدن زیاد در این افراد به عمیق تر شدن این چین ها کمک می کند. چهره تزریق بوتاکس چین های صورت را به دو دسته دینامیک و استاتیک تقسیم می کنند.
انقباض عضلات صورت موجب پیدایش چین هایی عمود بر محور انقباض عضلات می شود؛ مثلاً وقتی پیشانی خود را بالا می اندازید، یک سری خطوط افقی به وجود می آید که پس از رهاسازی انقباض برطرف خواهد شد یا هنگام اخم کردن، خطوط عمودی بین ابروهایتان حادث می شود.
اینها چین های دینامیک هستند که با رفع انقباض عضلانی رفع خواهند شد. به تدریج و با تکرار این باز و بسته شدن ها، چین های دینامیک تبدیل به چین های پایدار و ثابت می شوند که به آنها چین های استاتیک می گویند. تزریق بوتاکس یا دیسپورت موجب فلج شدن عضلانی و بهبود چین های دینامیک برای مدت 4 تا 6 ماه می شوند.
ابروها در صورت تمایل فرد قابل بالا رفتن هستند. حتی با بوتاکس نوک بینی را هم می توان کمی بالا برد. اصولاً اگر این تزریق 3 تا 5 مرتبه هر 6 ماه تکرار شود اثراتش نسبتاً باقی خواهد ماند زیرا هم عضلات طی مدت چند ماه بی حرکتی آتروفیک ضعیف می شوند و ثانیاً عادت اخم کردن و پیشانی بالا انداختن به تدریج از بین خواهد رفت لذا پس از اتمام این تزریقات دیگر فرد دچار چین هایی به عمق چین های اولیه نخواهد شد.
از تزریق این دارو توسط افراد غیرمتخصص پوست و مو و به خصوص غیرپزشک جداً پرهیز کنید زیرا عوارض گاه جبران ناپذیری در کمین این تزریقات هستند. عوارضی مانند افتادگی پلک و دوبینی و رخداد آلرژی به بوتاکس های غیراستاندارد از این جمل
ه اند.
نوع پوست افراد که اغلب ریشه ژنتیکی هم دارد، از عوامل بسیار مؤثر در سرعت پیری پوست است. پوست های خشک اغلب شکننده تر از پوست های چرب بوده و زودتر دچار چین و چروک می شوند. افرادی که زمینه آلرژی پوست یا درماتیت آتوپیک دارند اغلب دچار خشکی پوست بوده و باید مراقب پیدایش چین وچروک های زودرس باشند.
چرب و مرطوب نگه داشتن پوست های خشک یکی از مؤثرترین اقدامات در پیشگیری از پیدایش چین و چروک زودرس است. پوست های چرب اغلب دیرتر دچار چین و چروک شده و نسبت به پیدایش سرطان های پوست نیز تا حدودی مقاومت شان بیشتر است.
مزوتراپی مواجهه یا مقابله ای با روش های درمانی دیگر ندارد و موازی با روش های دیگر سعی دارد با کم کردن عوارض درمانی نتایج بهتری بگیرد.

تکنیک های مزوتراپی
مزوتراپی دو تکنیک دارد: روش اول با تزریق و روش دوم بدون تزریق است.
اساساً نسبت به نوع بیماری هدف و متناسب با شرایط مریض هر یک از روش های ذکر شده قابل استفاده است که معمولاً پس از معاینه و مشاوره با بیمار تعیین می شود. اما معمولاً روش بدون سوزن برای درمان های پوستی و رفع چین و چروک و جوانسازی به کار می رود و روش با سوزن برای دفع سلولیت ها و از بین بردن چاقی های موضعی.
در دهه اخیر هر سه الی چهار سال یک راه حل جدید در مورد مشکلات و بیماری هایی که در گذشته با مزوتراپی درمان می شد از سوی محققان و دانشمندان این رشته ارایه شده و نشان دهنده این است که مزوتراپی می تواند به سرعت جای خود را به عنوان یک رشته مستقل و کار مستحکم کند.

درمانی بدون هیچ رژیم غذایی
در مورد از بین بردن سلولیت ها و چربی های موضعی مزوتراپی می تواند موثر باشد و کیفیت و سرعت این درمان نسبت به دیگر درمان ها بالاست و از نظر بیولوژیکی 97درصد افراد به درمان توسط مزوتراپی پاسخ مثبت می دهند. به سرعت درمان توسط مزوتراپی بدون دلیل مشخصی بستگی به پاسخ دهی بیولوژیکی خود بیمار دارد. شایان ذکر است هیچ گونه عارضه ای پس از درمان و استفاده از داروهای مزوتراپی گزارش نشده است مگر خطاهای پزشکی.
یکی از بهترین روش ها برای رفع چین و چروک و ترک های پوستی ناشی از چاقی لاغری های متناوب و جوانسازی درمان توسط مزوتراپی است. در قسمتی که مربوط به کل بدن است پس از گذشت ی
ک هفته بعد از تزریق هیچ نشانه ای از جای تزریق دیده نمی شود. در لیفتینگ صورت سعی می شود هیچ نشانه ای از ابتدا باقی نماند یا نهایتا پس از گذشت 2تا 4 روز به کلی محو می شود. در مورد جوانسازی پوست معمولا هیچ نشانه ای حتی بلافاصله بعد از هر جلسه درمان در صورت بیمار دیده نمی شود.
البته مزوتراپی درمانی برای چاقی عمومی نیست گرچه می شود برای چاقی عمومی نیز استفاده شود اما بطور تخصصی در رابطه با سلولیت و تناسب اندام و از بین بردن چربی هایی که مقاوم به رژیم غذایی و ورزش هستند طراحی شده است.
مزوتراپی اساسا رژیم غذایی خاصی ندارد چه بسا در برخی موارد به بیمار پیشنهاد می شود وعده های غذایی خود را افزایش بدهد همچنین نه تنها ورزش های سنگین پیشنهاد نمی شود بلکه باید بدون فشار به سیستم های قلبی و تنفسی از نرمش های متناسب با بدن استفاده کرد.
متاسفانه افراد زیادی به تناسب اندام اهمیت نمی دهند و آن را کاری صرفا تجملی و خودپسندانه می دانند در حالی که ثابت شده است.
چاقی های موضعی علاوه بر آنکه زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه پیش زمینه و ریسک فاکتور بسیاری از بیماری ها مانند دیابت و آسیب به مفاصل و بیماری های قلب و عروق را بسیار بیشتر می کند. پس باید به رفع چاقی های موضعی به عنوان یک موضوع درمانی نگریسته شود.

عوارض مزوتراپی
اما از سوی دیگر شواهدی هم وجود دارد که نتایج حاصل از مزوتراپی را به ضربه های متعدد وارد شده به لایه های پوستی نسبت می دهد و مصرف مواد مختلف را فاقد اثر های عملی می داند.
اولین تجربه هایی هم که در مورد این روش وجود دارد، بدون مواد دارویی موثر بوده است. این در حالی است که بیمار از لحاظ مالی در هر جلسه هزینه قابل توجهی را باید صرف داروهای لازم برای تزریق کند.
به نظر می رسد که این مواد به طور موضعی باعث تخریب جدار سلول های چربی و در نتیجه از بین رفتن تدریجی این سلول ها شده و طی چند جلسه باعث از بین رفتن حجم چربی ناحیه می شود.
هرچند تزریق این مواد در برخی بیماران با نتایج رضایت بخشی همراه است ولی گزارش ها به نتایج کوتاه مدت مربوط است. به عنوان مثال اثر درمانی بعد از چند سال از نظر پایداری به خوبی روزهای اول پس از درمان نیست.
بنابراین حتی اگر در مورد بی ضرر و موثر بودن این روش هم مطم
ئن باشیم، باز هم در مورد اثرهای درمانی طولانی مدت این روش نمی توانیم تضمینی داشته باشیم. مشکل دیگری هم که برای بیشتر بیماران وجود دارد، پرداخت هزینه های داروها و انجام کار طی جلسه های طولانی و متعدد است که برای برخی بیماران مشکل است.
تمام روش های درمانی در پزشکی دارای عوارض جانبی هستند. شایع ترین عارضه برای مزوتراپی، عارضه حساسیت نسبت به داروی مورد استفاده است.

عوارض ناشی از مزوتراپی به 2 دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شوند.
برخی عوارض بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود و معمولا پایدار نیستند و خطری جدی محسوب نمی شود. بعد از انجام مزوتراپی ممکن است این علائم در شما به وجود آید: ورم، قرمزی، خارش، کبودی، سرگیجه، احساس کسالت، درد و حتی عفونت در محل تزریق. البته عفونت در صورتی به وجود می آید که تزریق در محیطی کاملا استریل و با ابزار صحیح و ضدعفونی شده انجام نشده باشد.
ولی به طور کلی عوارض عمومی مزوتراپی نادر است، چون اساس درمان استفاده از دوزهای کم داروست.


منبع: روزنامه کیهان


< SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt" dir=ltr>http://bashgah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید