ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

این بیماری ها را با موهایتان تشخیص دهید

اگر هر مشكلي از نظر سلامتي داريد يا هر كمبود غذايي را تحمل مي كنيد، موتان ممكن است توقف رشد يا آسيب را نشان دهد.


شما قبلا به این مطلب رای داده اید


پزشکان معتقدند که اختلالاتی همچون کم‌خونی، مشکلات غده تیروئید، عدم تعادل هورمونی و بیماری‌های مرتبط با سلامت عمومی بدن را می‌توان از طریق آزمایش روی تار مو تشخیص داد. بنابراین به دلیل ارتباط بین وضعیت سلامت مو با دیگر اعضا می‌توان آن را به عنوان شاخصی قوی برای کنترل سلامت کل بدن در نظر گرفت.


به گفته متخصصان، مشکلات و اختلالاتی چون ریزش یا رشد شدید مو، خشکی بیش از حد مو و از بین نرفتن پوسته و شوره سر اغلب افراد را وادار می‌کنند که هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.


بررسی‌ها نشان می‌دهد موهای شکننده و خشک از نشانه‌های Hypothyroidism یا کم‌کاری تیروئید است. کاهش عملکرد غده تیروئید در ترشح هورمون‌های کافی، منجر به کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می‌شود. البته افزایش ناگهانی وزن، بروز حس خستگی دور از انتظار و احساس سرما در اغلب اوقات روز نیز از سایر نشانه‌های کم‌کاری تیروئید است.


بسیاری از افراد دچار شوره سر هستند که به راحتی با کمک یک شامپوی ضدشوره برطرف می‌شود. اما در صورتی که بر اثر استفاده از شامپوی ضدشوره لکه‌های مشکوکی بر روی پوست‌تان ظاهر شود، شما مشکوک به پسوریازیس هستید. این بیماری، یک بیماری خودایمنی بدن است که در پوست بروز می‌کند و رنگ پوست به واسطه بروز آن در برخی نواحی به صورت لکه‌های درشت تغییر می‌کند.


در واقع این تغییر رن
گ، پروسه نوسازی پوست است که به واسطه این بیماری سرعت گرفته و قابل رویت می‌شود. در صورتی که شما دچار سایر بیماری‌های خودایمنی بدن مانند اسکلروز چندگانه یا کرون هستید، احتمال بروز پسوریازیس در شما بیشتر است و باید برای مراجعه به پزشک جهت رفع مشکل و درمان سریع بیماری جدیت بیشتری داشته باشید
.


 همچنین از دیگر عارضه‌ها و بیماری‌هایی که به ریزش مو منجر می‌شوند می‌توان به سرطان، مشکلات قلبی، مشکلات غده تیروئید، مشکلات غده پاراتیروئید، بیماری آدیسون، کم‌خونی و سندرم کوشینگ اشاره کرد.


کمبود دریافت مواد مغذی که منجر به اختلالات ناشی از کمبود مواد پروتئینی همچون کواشیورکور و ماراسموس می‌شود معمولا با خشکی و کم‌رنگ شدن تارهای مو خود را نشان می‌دهد. کمبود روی نیز به ری
زش مو، کمرنگ شدن آن و اگزما منجر می‌شود
.


 www.jamnews.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید