ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آثار و فضايل عجيب تلاوت قرآن

آثار و فضايل عجيب تلاوت قرآن

آثار و فضايل عجيب تلاوت قرآن

يک بررسي مقدماتي در جامعه ما به عنوان يک جامعه مسلمان نشان مي دهد آنچنان که شايسته است قرآن مجيد در زندگي ما حضور ندارد

و اين در حالي است که حتي در تلاوت ساده قرآن آثار و فوايد ارزشمندي است که ما کمتر بدان آگاه هستيم.


بدون شک سبک زندگي ديني مشخصات و شرايط ويژه خود را دارد. شايد يکي از مواردي که در زندگي ما به عنوان يک مسلمان کمتر بدان توجه مي شود

تلاوت قرآن به عنوان کتاب ديني ما و تعمق در آيات آن است. به همين دليل است که کمتر اين کتاب آسماني در زندگي ما جا دارد. در حالي که خداوند حكيم در اين مورد مي فرمايد:

اي مردم، از سوي پروردگارتان موعظه و اندرزي براي شما آمد، كلامي و قرآني كه مايه شفاي بيماري دل ها و روان ها است و چيزي كه مايه هدايت و راهنمايي است و رحمت براي مومنان است.

اين پيامبر به مردم بگو به فضل پروردگار و به رحمت بي پايان او و اين كتاب بزرگ آسماني كه جامع همه نعمت ها است بايد خشنود بشوند نه به ثروت اندوزي و پست و مقام دنيا و فزوني قوم و قبيله. (سوره يونس آيات 58-57)


گذشته از بحث اساسي تر تعمق در قرآن در خود خواندان و تلاوت اين کتاب الهي، فضائل، آثار و فوايد دنيايي و آخرتي فراواني وجود دارد؛ باروري ايمان، تخفيف گناهان، درمان بيماري هاي روحي و رواني، عمر با بركت، استجابت دعا، صفاي خانه، رفع غم و اندوه، پيمودن درجات كمال و ترقي از جمله پاداش هاي تلاوت قرآن است.

كفاره گناهان
انسان در زندگي گاه دچار گناه و لغزش هاي كوچك و بزرگ مي شود كه برخي از آنان كفاره دارد، تلاوت قرآن كفاره گناهان است. قرآن بخوان كه خواندن قرآن كفاره گناهان، سپر آتش و امان از عذاب الهي است. (وسايل الشيعه، ج4، ص 839)

بارور شدن ايمان
اميرالمومنين (ع) فرموده: تلاوت قرآن، مايه باروري ايمان است (غررالحكم و دررالكلم ص 263)؛ يكي از راه هاي موثر در رشد و باروري ايمان در هر فرد قرائت قرآن است.

گفتگو با خداوند
براي انسان مومن و با ايمان چه چيزي مي تواند زيباتر از سخن گفتن با خداوند باشد و چه واسطه اي و همكلامي بهتر، كه آن قرائت قرآن است. پيامبر گرامي اسلام(ص) فرمود: هر كه دوست دارد با خدايش سخن بگويد قرآن بخواند. (كنزالعمال، ج 21 ص510، ح 2257)

منور شدن منازل

خانه هاي خود را با تلاوت قرآن نوراني كند؛ خانه اي كه زياد در آن قرآن تلاوت شود خير و بركتش فزوني يابد به اهلش فراخي رسد و نورش به اهل آسمان روشنايي دهد؛ بدان سان كه ستاره هاي آسمان به اهل زمين، روشنايي دهند (اصول كافي، ج 2، ص 610)
چه بسيار افرادي هستند كه در زندگي خود نورانيت آشكاري با تلاوت قرآن احساس كرده اند و روزي و بركت خود را مديون قرآن هستند.

زدودن زنگار از قلب

پيامبر گرامي اسلام(ص) فرمود: قلوب شما همانند آهن، زنگار مي گيرد. پرسيدند جلا دهنده آن چيست؟ فرمود: تلاوت قرآن (كنز العمال، ج 2، ص 241، ح 3924). قلب انسان در مراحل مختلف زندگي دچار زنگارهايي مي شود و اگر براي جلا دادن آن انديشه اي نداشته باشيم هلاكت حتي به سراغ مان مي آيد كه يكي از بهترين اين راه ها براي پاك كردن زنگارها قرائت قرآن است.

قرار گرفتن در شعاع نور نبوت
كسي كه قرآن بخواند شعاع نور نبوت او را فرا مي گيرد با اين تفاوت كه به او وحي نمي شود. (اصول كافي، ج 2، ص 610)
انسان هايي كه قلب پاك و رستگاري دارند و خود را از هر گونه گناه و آلودي دور مي دارند در هنگام قرائت قرآن پاداش هاي فراواني نصيب شان مي شود.

قدرت عظيم
قرآن قدرت و نيروي عظيمي است براي كسي كه آن را دوست بدارد و بنا و ساختمان محكمي است كه پايه هاي آن منهدم نمي گردد و قرآن قدرتي است كه پيروان و يارانش شكست ناپذيرند و دريايي است كه اعماقش را نمي توان درك نمود.

قرآن تنها سنگر و پناهگاه

رسول خدا(ص) فرمود: زماني كه فتنه ها به پا خاست به طوري كه نتوانستيد اسلام ناب و خالص را تشخيص دهيد، (مانند شب تاريكي كه نمي توان راه را تشخيص داد) بر شما لازم است كه به قرآن مراجعه كنيد. (بحارالانوار، ج 92، ص17)

http://mohaimen.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید