ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آینده عمره چه خواهد شد؟

فهرست مطالب

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به سؤال‌های مطرح در خصوص آینده حضور زائران ایرانی در عمره مفرده پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی شما از آینده عمره چیست؟ گفت: مسئله عمره امری مستحبی است و مسائل مربوط به وجوب حج بر آن مترتب نیست. پس از اتفاقی که در فرودگاه جده رخ داد، مسئولان عربستانی خودشان به ما اعلام کردند که ما «اشد مجازات» را برای این مأموران در نظر خواهند گرفت.

وزیر خارجه وقت عربستان: به حیثیت کشور ما لطمه وارد شد

حجت الاسلام قاضی عسکر با اشاره به اینکه مسئولان عربستانی رسماً به معاون بین المللی بعثه مقام معظم رهبری که برای صحبت با مسئولان عربستانی به این کشور سفر کرده بود، اظهار تأسف شدید کرده و گفته بودند که حتماً برخورد می کنیم و تعبیر آنها اشد مجازات بوده است، گفت: در دیدار سفیر ایران با محمد بن نایف ولیعهد اول عربستان و همچنین دیدار با سعود الفیصل (وزیر خارجه وقت عربستان) در هر دو ملاقات مسئولان عربستانی اعلام کرده بودند که برخورد این دو مأمور باعث وارد شدن لطمه به حیثیت کشور ما شده و در حال انجام مأموریت این کار را انجام داده اند پس ما آنها را به اشد مجازات خواهیم رساند.

عربستان به قول خود عمل کند

وی به گذشت ماه ها از این اتفاق اشاره و اظهار کرد: طبیعی است که اکنون ماه ها از این حادثه گذشته و مسئولان عربستانی باید آنچه که خود قول داده و انتظار مردم ما هم بود را انجام می دادند که متأسفانه تاکنون رخ نداده است. البته آنها بحثی را در خصوص استقلال قوه قضائیه عربستان مطرح می کنند؛ مسئله استقلال قوه قضائیه در کشور ما هم وجود دارد اما پرونده های خاص همیشه به صورت خارج نوبت رسیدگی می شود و این منافاتی با استقلال قوه قضائیه ندارد. این پرونده باید خارج از نوبت رسیدگی و حکم صادر می شد و وقتی حکم صادر می شد راه برای رفتن به عمره فراهم می شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: تا همین امروز این اتفاق نیفتاده است (حکم صادر نشده) و تا این اتفاق نیفتد ما اقدامی برای آغاز عمره نخواهیم داشت.

افرادی با خنجر وارد مسجدالنبی(ص) شده و قصد حمله به زائران را داشتند

وی به مشکلاتی که قبل از تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده برای زائران ایرانی به وجود می آمد نیز اشاره و اظهار کرد: مسئله دیگری که وجود دارد این است که قبل از این اتفاق نیز رفتارهایی در فرودگاه، کوچه و خیابان و اطراف حرم برای زائران ایرانی به وجود آمده و آزار و اذیت هایی صورت می گرفت. از جمله گاهی ضرب و جرح هایی با روحانیان صورت می گرفت و نمونه هایی داشتیم که مثلاً افرادی با خنجر وارد مسجد النبی شده و قصد داشتند حمله کنند که خوشبختانه این اتفاق رخ نداد و برخی دستگیری ها که با بهانه های واهی صورت می گرفت که این مسائل هم حائز اهمیت بود.

حجت الاسلام قاضی عسکر تصریح کرد: وقتی کسی در کشوری به عنوان گردشگر یا زائر حضور دارد باید در مرحله اول جان و مال او در امنیت قرار داشته باشد و اگر فردی به وی تعریض کرد باید با او برخورد شود. توقع ما این است که مشکل حل شود تا ایرانی ها بتوانند در فضایی آرام، عزتمندانه و محترمانه وارد عربستان شده به وظایف دینی و شرعی خود عمل کنند و بازگردند.

عدم حضور ایران به عنوان مطرح‌ترین کشور شیعه در مکه و مدینه آیا سودی برای جهان اسلام دارد؟

وی در پاسخ به این سؤال که عدم حضور ایران به عنوان مطرح ترین کشور شیعه جهان، در مکه و مدینه آیا سودی برای جهان تشیع و جهان اسلام دارد؟ گفت: برای حضورمان در عمره و حج و همچنین عتبات ارزش والایی قائل هستیم و مردم ما هم اشتیاق بالایی برای این سفرها نشان می دهند اما این سفرها باید با عزتمندی ایران اسلامی و رعایت عزت زائران ایرانی همراه باشد و اگر بخواهد به عزت زائران لطمه وارد شود نرفتن به عمره بهتر است.

حجت الاسلام قاضی عسکر افزود: البته اکنون راه های ارتباط با مردم جهان از روش‌‌های مختلف نیز فراهم است. ضمن اینکه در عربستان هم گاهی برای ایجاد ارتباط با اقوام و ملل دیگر مشکل داشتیم و حتی با دوربین های داخل حرم ها زائران ما را تحت نظارت داشته و در صورتی که زائر ایرانی با زائر سایر کشورها صحبت می کرد مأموران به سراغ آنها رفته و می گفتند که اینجا محل نماز است و باید به عبادت بپردازید.

وی ادامه داد: درست است که ممکن است نرفتن ما خلأیی ایجاد کند اما به مصلحت کشور ما این است که در چنین شرایطی عمره که امری مستحبی است را متوقف کنیم.

2 مأمور خاطی فرودگاه جده اکنون کجا هستند؟

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به این سؤال که اکنون از سرنوشت دو مأمور خاطی عربستان اطلاع دارید؟ عنوان کرد: این مأموران بازداشت هستند و تاکنون اعلام نشده است که آزاد شده اند. البته در مرحله ای اعلام شد که به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده‌اند اما این مسئله به صورت رسمی به ما اعلام نشد و از آنجایی که مطلب دیگری در این خصوص به ما منعکس نشده است، لذا ما منتظر هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید