ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ازدواج با فامیل یا غریبه؟ مسئله این است

فهرست مطالب

يکي از مقوله هاي بسيار مهم و اساسي در امر ازدواج شناخت طرفين نسبت به هم ديگر است؛ زيرا اگر دو نفر نسبت به هم شناختي نداشته باشند، ازدواج آنها با جهل و ناداني صورت گرفته و تبعات منفي را به دنبال دارد و منجر به طلاق و جدايي مي شود.


اين در حالي که است که ازدواج فاميلي در ميان برخي از خانواده‌ها بدون هيچ <SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; COLOR: black; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-themecolor: text1" lang=AR-SA&g t;شناختي در زمينه ازدواج بشدت طرفدار دارد و اما برخي ديگر خانواده‌ها فرزندان خود را از اين نوع ازدواج منع مي‌کنند.


در گذشته به دليل اينکه ارتباطات بين قبيله، قوم و خويش محدود بود و افراد با خانواده و فاميل رابطه بيشتري داشتند و معمولا همه جزئيات و کليات رفتار دختر را مورد نظر را مي‌سنجيدند و او را به عنوان همسر مناسب براي فرزند خود انتخاب مي‌کردند در حالي که اين ازدواج‌ها معمولا تحميلي بود و براساس شناخت پدر و يا مادر صورت مي‌گرفت.


اين در حالي است که درمورد انتخاب همسر بايد به صورت مجموعه‌اي از ملاک‌ها، معيار و پارامترها توجه کرد و هر فردي با توجه به روحيات خود همسر خود را با توجه به شناخت از او انتخاب کند.


تجربه‌ها نشان داده است برخي مواقع زماني که ازدواج فاميلي صورت مي‌گيرد زوجين زندگي خوب و خوشي ندارند زيرا شناختي از قبل از هم نداشته و براساس فاميل بودن با هم ازدواج کردند و در اين موارد اقدام بسيار جاهلانه و اشتباهي انجام داده‌اند.


اما در بعضي اوقات
ازدواج فاميلي صورت نمي‌گيرد و دو نفر هيچ نسبت فاميلي با
هم ندارند ولي چون قبل از ازدواج همديگر را شناخته اند، زندگي موفقي دارند.


به همين دليل ازدواج‌هاي فاميلي و يا غير فاميلي بايد همه بر مبناي شناخت صورت بگيرد. </P& gt;

يکي از آفت و آسيب هاي ازدواج فاميلي دخالت خانواده و فاميل‌ها است زيرا بستگان و فاميل‌ها به خودشان اين حق را مي‌دهند که در زندگي زوجين دخالت و مالکيت کنند و بستگان دو طرف حق انتخاب و اختيار را از زن و مرد گرفته و اجازه زندگي مستقل و پايدار را به آنها نمي‌دهند و آنها دچار سرگرداني مي‌شوند.


موارد زيادي مشاهده شده است که زن و شوهري که ازدواج فاميلي داشته اند و دردادگاه‌ها خواهان طلاق هستند، عامل اصلي طلاقشان دخالت خانواده ها و يا بستگان است. </SPAN& gt;


هرچه نسبت فاميلي نزديکتر باشد، طرفين و خانواده‌ها به خودشان بيشتر اجازه و حق دخالت را مي‌دهند و به تدريج زندگي آنها دچار سرگرداني شده و از هم پاشيده مي شود؛ زيرا خود زوجين هم نمي توانند تشخيص بدهند که خانواده کدام طرف دلسوز آنها بوده وتصميم درست را مي‌گيرد.


شناخت عميق در زندگي زن وشوهر بسيار مهم و اين شناخت را در فاميل نمي توان پيدا کرد. بارها اتفاق افتاده زن و شوهري که هيچ نسبت فاميلي نداشته، ساليان سال در کمال آرامش باهم زندگي مي‌کنند، زيرا همه زواياي همديگر را مي دانند وبا صداقت و معيار همسر آينده شان را انتخاب کرده‌اند و براساس احساس تصميم نگرفته‌اند.


در قرآن، آيات و روايت بيشتر بر دليل شناخت تاکيد شده است. زماني که در قرآن آمده که ما شما را در کنار همديگر آفريديم تا جفت و عشق خود را پيدا کنيد و در کنار هم به آرامش برسيد نتيجه مي گيريم که عشق عميق و شناخت بعد از ازدواج مهم است نه قبل از ازدواج. در نتيجه فاميل بودن به معناي شناخت نيست و کليت ندارد.


نمره شما در كنكور وفاداري چند است


نكته مهمي كه اغلب زوج‌ها از آن غافلند اين است كه احساسات جنسي مدام در حال نوسان هستند. مثل جزر و مد دريا. اين جزر و مد هم دلايل فيزيولوژيك دارد هم دلايل رواني.


اين بار موضوع بحث، شباهت عشق به درياست. «وجه شبه» هم تا دل‌تان بخواهد هست:


1– عشق، همانند دريا گاهي در نهايت آرام بخشي و گاهي در نهايت سهمناكي است.


2– درياي آبي آرام، وقتي از كنارش رد مي‌شوي، موجودي زيبا و دل انگيز به‌نظر مي‌رسد. وقتي واردش مي‌شوي، مي‌فهمي چقدر ترسناك است!


3– براي آن‌كه از غوطه ور شدن در دريا لذت ببري و سالم بيرون بيايي، بايد آموزش ديده باشي. بي‌محابا به دريا زدن گاهي مساوي است با مرگ. عشق هم همين است.


4– گاهي مي‌خواهي پا به آب بزني و فكر مي‌كني فقط چند متر از ساحل دور شده‌اي ولي ناگهان چشم باز مي‌كني و مي‌بيني كه ديگر ا
ختيارت دست خودت نيست
...


5– دريا كه توفاني مي‌شود، چيزي جلودارش نيست اما فقط چند ساعت بعد، همان موج‌هاي ترسناك، جاي‌شان را به امواج آرام
آبي مي‌دهند. انگار نه انگار كه همين چند
ساعت قبل...


به اين فهرست، شما هم مواردي را مي‌توانيد اضافه كنيد اما وجه تشابهي كه به</SPAN&gt ; فهم آن پرسش هميشگي «آيا مي‌توان تا آخر عمر عاشق يك نفر ماند؟» كمك مي‌كند اين است: جزر و مد.


جزر ومد هورموني را جدي بگيريد


نكته مهمي كه اغلب زوج‌ها از آن غافلند اين است كه احساسات جنسي مدام در حال نوسان هستند. مثل جزر و مد دريا. اين جزر و مد هم دلايل فيزيولوژيك دارد هم دلايل رواني.


نوسانات هورموني يكي از مهم‌ترين دلايل اين جزر‌ومد هستند. از نوسانات هورموني كه صحبت مي‌شود، لابد به قاعدگي خانم‌ها فكر مي‌كنيد اما شك نكنيد كه مردان هم نوسانات هورموني دارند. نوساناتي كه روي خلق و خو و حتي خصوصيات غريزي آن‌ها از قبيل گرسنگي، خواب و احساسات جنسي اثر مي‌گذارند. هنوز فيزيولوژي اين «پريود» مردانه، با دقت توصيف نشده اما علائمش را آقايان محترم تجربه كرده‌اند و مي‌كنند.


جزر و مد احساسات جنسي به عوامل تغذيه‌اي هم بستگي دارد (اين را ديگر همه مي‌دانند!) كه آن هم توجيه فيزيولوژيك دارد.


روان ما اما حكايت ديگري است. شنيده‌ايد كه مي‌گويند 90 درصد رابطه جنسي به مغز ربط دارد؟ از آرامش رواني براي برانگيخته شدن احساسات، تا شدت و كيفيت محرك‌هاي خارجي، همه و همه بر جزر و مد درياي احساسات جنسي ما تاثير دارند.


دقيقا به همين دليل است كه رابطه جنسي، نمي‌تواند هميشه قابل برنامه‌ريزي باشد. نمي‌شود از يك سال قبل روي تقويم علامت گذاشت. اين دريا، برعكس همه درياها، جزرومدش قابل پيش‌بيني نيست


آنچه همه زوج‌ها نمي‌دانند<SPAN dir=ltr&gt ;


تا اينجا، درباره چيزهايي صحبت كرديم كه خيلي از زوج‌ها مي‌دانستند. آنچه بيشتر مردان و زنان نمي‌دانند اين است كه با اين جزر و مد چه بايد كرد.


وقتي احساسات فروكش مي‌كنند، حساسيت‌ها، دلخوري‌ها، بگومگوها، عصبانيت‌ها و از همه مهم‌تر وسوسه‌ها بيشتر مي‌شود.


دقيقا در همين وضعيت است كه مردان و زنان، به اين فكر مي‌كنند كه آيا مي‌توانند هميشه در كنار همسرشان باقي بمانند؟ نكند همسرشان ديگر دوست‌شان ندارد؟<SPAN dir=ltr&gt ; از آن بدتر، نكند آن‌ها ديگر همسرشان را دوست ندارند؟!


نكند خورشيد عشق آن‌ها غروب كرده و بايد دنبال خورشيد جديدي در زندگي‌شان بگردند؟ (اين جمله احمقانه بود؟ كاملا موافقم!) آن‌ها فراموش مي‌كنند كه اين خورشيد فقط براي چند ساعت غروب كرده و كافي است صبر كنند تا دوباره از طلوع زيبايش لذت ببرند.


مردان و گاهي زنان، وقتي نسبت به بازگشت عشق بي‌اطمينان باشند، در آن دوره‌هاي جزر دريا، آسيب پذيرند.


گاهي در خيال‌پردازي‌هاي‌شان غرق مي‌شوند. گاهي به وسوسه‌هايي كه هميشه هست و هيچ وقت نمي‌شود از زندگي حذف‌شان كرد، پاسخ مي‌دهند و در هر دو صورت، شروع مي‌كنند به خرج كردن بي‌مورد از حساب بانكي عواطف‌شان؛ حسابي كه بايد براي همسرشان خرج كنند؛ حسابي كه مثل همه حساب‌هاي ديگر، مبلغي در آن پس انداز شده و اگر جاي ديگري هزينه شود، براي مخارج ضروري، دست‌شان خالي مي‌ماند.


مراقب پيچ‌هاي خطرناك باشيد


زندگي مشترك، مثل رانندگي در يك جاده پرپيچ و خم كوهستاني است. جاده‌اي كه براي نخستين بار در آن رانندگي مي‌كنيد.


نمي‌دانيد پشت هر پيچ آن‌چه خبر است. هر لحظه اگر حواس‌تان نباشد، ماشين‌تان ممكن است ته دره باشد. نترسيد، شما حتما يك راننده ماهر هستيد كه پا به چنين جاده‌اي گذاشته ايد. پس مي‌توانيد با احتياط و منطقي برانيد و از زيبايي‌هاي جاده لذت ببريد. نبايد به آن‌ها كه هنوز راه نيفتاده‌اند حسادت كنيد. شماييد كه داريد پيش مي‌رويد اما حتما بايد حواس‌تان به خطرهاي جاده هم بايد باشد.


همه مردان، گاهي نسبت به زنان ديگر تحريك مي‌شوند. اين معنايش پايان عشق نيست. معنايش اين نيست كه آنان ديگر همسرشان را دوست ندارند. معنايش فقط اين است كه موقتا، رشته كشش ميان آن‌ها و همسرشان سست شده است.


گرهي كه سست شده را بايد از 2 طرف كشيد تا سفت شود. همه ما بايد درك كنيم كه چنين موقعيت‌هايي، آزمون‌هاي وفاداري است. كنكوري كه تا پايان عمر، ممكن است بارها و بارها با برگه‌اي از سوالات آن روبه‌رو شويم. حس تعهد اخلاقي، وفاداري و مسئوليت پذيري ما، كمك مي‌كند تا در اين كنكور نمره قبولي بگيريم. براي همين هم يكي از مهم‌ترين ملاك‌ها براي انتخاب همسر، بايد ميزان پايبندي فرد به اصول اخلاقي باشد.


نكته جالب اين است كه در اغلب موارد، حتي همسران ما از اين كنكور بي‌خبرند. ما در اين آزمون‌ها تنهاييم و تنها كسي هم كه از نمره ما باخبر مي‌شود، خود ما هستيم. هيجان انگيز نيست؟


منبع:gtalk.ir


www.al-shia.org

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید