ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ایجاد انگیزه در میان دانشجویان از ثمرات برپایی رقابت‌های بین‌المللی قرآن است

از ثمرات برپايی رقابت‌های بين‌المللی قرآن

از ثمرات برپایی رقابت‌های بین‌المللی قرآن: «مهدی قره‌شیخلو» رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) ارزیابی کلی خود را از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در سطح دانشجویی چنین بیان کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در سطح دانشگاه‌ها به طور حتم در رشد قاریان و حفاظ دانشجو، مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد:

مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان، علاوه بر اثر فرهنگی در محیط دانشگاهی، دانشجویان علاقه‌مند به حضور دائمی و تخصصی در علوم و فنون قرآن را برای ارتقای کارشان تشویق می‌کند و در مجموع می‌توان ایجاد انگیزه و ارتقای کار را از ثمرات برپایی این رقابت بین‌المللی عنوان کرد.

این قاری بین‌المللی یکی از موارد ضعف در برپایی رقابت‌های قرآنی در سطح بین‌المللی را حضور ضعیف و بی‌کیفیت متسابقان سایر کشور‌ها دانست و افزود: چه در رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه و حتی در مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان این ضعف مشاهده می‌شود.

قره‌شیخلو اظهار کرد: در آزمون مرحله انتخابی که برای معرفی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رشته‌های حفظ و قرائت انجام شد، داوران با سخت‌گیری موشکافانه‌ای به ارزیابی تلاوت‌ها پرداختند تا بهترین گزینه برای این رقابت‌ها معرفی شود، اما در مقابل، چنین برنامه‌ای برای متسابقان دیگر کشورها صورت نمی‌گیرد.

مهدی قره‌شیخلو:
در بسیاری از کشورها فعالان، پیشکسوتان و نخبگان قرآنی را می‌شناسیم که به دفعات در مسابقات قرآن کشورمان حضور داشته‌اند و ارتباط گرفتن با این افراد می‌تواند ما را به برترین حفاظ و قراء جوان آن کشور برساند

وی ادامه داد:

برای افزایش کیفیت مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، حتماً باید مکانیسمی وجود داشته باشد تا برترین‌های هر کشور انتخاب شود تا این‌گونه جذابیت کار بالا رود. افرادی در این مسابقات حضور می‌یابند که از ضعیف‌ترین حافظان کشورمان ضعیف‌ترند، البته برخی کشورها هستند که واقعاً سرمایه‌هایشان همین میزان است، اما با دقت در انتخاب و تعیین مکانیسمی دقیق، می‌توان با ارتقای تلاوت‌ها، شکوه مسابقات را افزایش داد.

قره‌شیخلو اظهار کرد:

در بسیاری از کشورها فعالان، پیشکسوتان و نخبگان قرآنی را می‌شناسیم که به دفعات در مسابقات قرآن کشورمان حضور داشته‌اند و ارتباط گرفتن با این افراد می‌تواند ما را به برترین حفاظ و قراء جوان آن کشور برساند، یا رایزنی‌های فرهنگی ایران در دیگر کشورها که در جهت معرفی این افراد تلاش می‌کنند، کاملاً نسبت به نوع انتخابشان و شرایط افراد انتخابی توجیه شوند و در این زمینه جلساتی هم برگزار شود.

وی در ادامه از توجه سازمان دارالقرآن الکریم به فعالیت‌های قرآنی دانشجویان چنین گفت: امسال با هماهنگی و همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تبلیغات وسیعی برای حضور دانشجویان در آزمون تفسیر قرآن کریم «نورالهدی ۳» صورت گرفت و از سوی این نهاد سهمیه ویژه و جوایزی برای دانشجویان اختصاص یافت که نیمی از شرکت‌کنندگان در آزمون نورالهدی دانشجویان بودند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در پایان تأکید کرد: سازمان دارالقرآن الکریم برنامه‌های قرآنی خود را برای عموم مردم در نظر می‌گیرد و مأموریت این سازمان کشوری است و همه حتی دانشجویان می‌توانند در این برنامه‌ها حضور فعالی داشته باشند.

از ثمرات برپایی رقابت‌های بین‌المللی قرآن

الصفحه الرئیسیه – مؤسسه القرآن و نهج البلاغه

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید