ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تنها نایب ایرانی امام زمان عج

تنها نایب ایرانی امام زمان عج

تنها نایب ایرانی امام زمان عج

محمد بن عثمان، دومین نایب امام زمان (ع)، در شهر بغداد، ده نماینده داشت که به او کمک می کردند.

حسین بن روح یکی از آن ها بود. با این که نماینده های دیگر به محمد بن عثمان نزدیک تر بودند، ولی او حسین بن روح را جانشین خود کرد. حسین بن روح، در زمان امام یازدهم هم از یاران ویژه بود.

می گویند در اولین نامه که امام زمان (عج) نوشت، درباره او چنین نظری داشت: «ما او را می شناسیم. خداوند خوبی ها و رضای خود را به او بشناساند و او را با توفیقات خود سعادت مند گرداند.

از نامه او اطلاع یافتیم و به وثوق او اطمینان داریم. او نزد ما جایگاهی دارد که او را مسرور می گرداند. خداوند احسان و نیکی خود را درباره او افزون کند. انه ولی قدیر و الحمدلله لا شریک له و صلی الله علی رسوله محمد و آله و سلم تسلیما.»

 

ابوالقاسم حسین بن روح، از خاندان بزرگ شیعه ایرانی، به نام نوبختی بود. این خاندان در بغداد، مرکز خلافت بنی عباس می زیستند

و به یاری دانش مندان و دولت مردان، از شیعیان حمایت می کردند. حسین بن روح، به دانش و خرد معروف بود و حتی اهل تسنن به او احترام می گذاشتند،

ولی او مجبور بود تقیه کند. شیعیان در این که او نماینده امام است، تردیدی نداشتند. با این همه، چند نفر بودند که از روی حسادت، مقابل او ایستادند.

یکی از آن ها، شلمغانی بود. او از نمایندگان محمد بن عثمان بود. حسین بن روح، مدتی که مخفیانه زندگی می کرد، به یاری شلمغانی با شیعیان ارتباط داشت، ولی بعدها شلمغانی ادعای پیغمبری و خدایی کرد و سرانجام به دار آویخته شد.

 

نایبان امام می کوشیدند توجه مخالفان را جلب نکنند، ولی شهرت حسین بن روح و رسیدگی او به کارهای شیعیان، سبب شد پنج سال در زندان باشد.

البته می گفتند به دلیل پولی که به دیوان حکومتی بدهکار بوده، او را به زندان انداختند.

پس از آزادی او، چون چند نفر از خاندان نوبخت به مقام رسیده بودند، دیگر کسی مزاحمش نمی شد و او جایگاه و احترام خود را بازیافت و تا پایان عمر، سرپرست شیعیان بود.

 

حسین بن روح نوبختی، ۱۸ شعبان ۳۲۶ هـ . ق در سرداب سامرا درگذشت، جایی که آخرین بار امام را دیدند.

 

منبع: حوزه

 

http://karballa.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

تنها نایب ایرانی امام زمان عج. تنها نایب ایرانی امام زمان عج. تنها نایب ایرانی امام زمان عج. تنها نایب ایرانی امام زمان عج. تنها نایب ایرانی امام زمان عج. تنها نایب ایرانی امام زمان عج
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید