ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حضرت فاطمه سلام الله علیها و آیه تطهیر

«انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیا و یطهرکم تطهیرا»


«خدا چنین مى خواهد که رحبس(هر آلایش) را از شما خاندان نبوت ببرد و شما را پاک و منزه گرداند»


برخى را عقیده بر این است که چون این آیه شریفه بین دو آیه واقع شده که آن آیات درباره زوجات پیغمبر(ص) نازل گردیده است، بنابراین به همان نسق، این آیه هم باید درشان زوجات آن حضرت باشد، و ما لازم مى دانیم که از پنج طریق به این آیه نظر کنیم:


1 – اول بررسى اینکه بعد از نزول این آیه، از رسول اکرم صلى الله علیه و آله درباره آن نصى (کلام صریحى) هست که آیه تطهیر در شأن چه کسى نازل شده است ؟


2 – دوم اینکه در این موضوع، از خود زنهاى پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله کلام معتبر و صریحى وجود دارد که دلالت کند این آیه درباره کیست ؟، آیا یکى از آنان ادعا کرده است که آیه تطیر درشان ما زنان پیامبر نازل شده است ؟ و یا اینکه عکس این مطلب را اظهار نموده است ؟


3 – سوم اینکه آیا على سلام الله علیه و یا اولاد امیرالمؤ منین(ع) با این آیه احتجاج و مشاهده کرده اند؟ آیا ادعا کرده اند که این آیه درشأن ما اهل بیت است و در غیر ما نیست ؟ و آیا در مقام احتجاج از صحابه چه شنیده اند؟


4 – چهارم اینکه آیا از خود صحابه کلام معتبر و صریحى در این باره موجود است که آیه تطهیر درباره چه کسى نازل شده است ؟
۵ – پنجم اینکه رجال تفسیر و حدیث در این مورد چه مى گویند؟ ای
ا با نظر آن کسانیکه مى گویند آیه تطهیر (مانند دو آیه قبل و بعد آن) مربوط به زوجات پیغمبر است همراى و موافق هستند؟ یا اینکه مى گویند نه خیر، چون درباره شان نزول این آیه، نص (کلام معتبر و صریحى) وجود دارد، لذا باید تابع آن نص شد.


بنابراین آنچه درباره تطهیرشان مى شود از این پنج طریق که گفته شد، بیرون نیست.


آیه تطهیر گفتار پیامبر(ص)


اما آنچه نفس قضیه است: درشان نزول این آیه روایات متواترى در دست است که حاکى است آیه تطهیر در خانه ام سلمه نازل شده است و در آن هنگام رسول اکرم(ص)، حضرت صدیقه، امیرالمؤ منین، و حسنین صلوات الله علیهم حضور داشته اند، جناب ام سلمه خودش از رسول اکرم صلى الله علیه و آله تقاضا مى کند که من نیز به جمع شما داخل بشوم و تحت کسا نزد شما خاندان رسالت قرار گیرم ؟ حضرت او را نهى کرد و فرمود: نه، تو داخل نشو (وانت فى خیر) چون این آیه مخصوص است به ما پنج تن.


نام جماعتى از صحابه که شان نزول این آیه را به همین ترتیب نقل کرده اند و روایات آنها متواتر است به این شرح مى باشد:
سعدبن ابى وقاص – انس بن مالک – ابن عباس – ابوسعید خدرى – عمر بن ابوسلمه – واصله بن اسقع – عبدالله بن جعفر – ابوحمرا هلال – عایشه – ام سلمه – ابوهریره – معقل بن یسار – ابوطفیل – جعفربن حبان – حبیره – ابوبرزه اسلمى – مقداد بن اسود.
روایاتى که صحابه مذکور نقل کرده اند، در این موضوع هم راى و هم سخن هستند که آیه شریه تطهیر در خانه «ام سمله » نازل شده، و فقط درشان پنج تن بوده است و هیچیک از زنان پیغمبر(ص) داخل این قضیه نیست، و این مطلب از مسلمات است. غیر از حضرات صحابه، تقریبا ۳۰۰ نفر دیگر نیز این روایت را به همان ترتیب و با ذکر اینکه محل نزول آیه خانه «ام سمله » بوده است، نقل کرده اند. و ما مشخصات این ۳۰۰ نفر را که در قرون مختلفه مى زیسته اند بطور تقصیل در کتاب «الغدیر» شرح داده ایم.


تمام این ۳۰۰ نفر نصوصى از پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله نقل کرده اند، که بعد از نزول آیه تطهیر از حضرت پرسیده شد که این آیه شریفه در شان کیست ؟ حضرت فرمود: منم، على، فاطمه، حسنین(علیهم السلام).


پس با توجه به مطالب فوق، جاى هیچگونه تردیدى نیست که حضرت صدیقه زهراء سلام الله علیها نیز مشمول آیه تطهیر است و در کلمه «اهل البیت» او نیز مراد مى باشد. گذشته از اینها، پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله، براى اثبات و روشن شدن حقیقت امر کار بسیار جالبى کرده است که ۹ نفر از صحابه آنرا نقل کرده اند، به این شرح که بعد از نزول این آیه، حضرت رسول(ص)، هر روز (تا زمان وفاتش تقریبا)، هنگام خروج از منزل که براى اقامه نماز صبح به مسجد تشریف مى برد، قبل از نماز به در خانه حضرت صدیقه سلام الله علیها مى آمد و مى فرمود:


«السلام علیکم یا اهل البیت، انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا»


«</B&g t;سلام بر شما اى اهل البیت، بدرستیکه خدا اراده فرموده است که هر ناپاکى را از شما خاندان نبوت دور گرداند و شما را پاک و منزه نماید».


راوى دیگرى مى گوید: من شش ماه در مدینه بودم و این جریان را هر روز مشاهده کردم، راوى دیگر نقل مى کند: من نه ماه در مدینه توقف کردم و هر روز ناظر این صحنه بودم. راوى دیگر اظهار مى دارد: من ۱۲ ماه در مدینه ساکن بودم و هر روز شاهد این روش پیامبر(ص) بودم و این جریان تا آخرین روز زندگانى رسول اکرم صلى الله علیه و آله ادامه داشته است.


پس با توجه به مطالب مذکور کاملا روشن است که آیه تطهیر مخصوص بوده است به خانه صدیقه سلام الله علیها، و آن اشخاصى که در آنجا ساکن بوده اند.


حضرت رسول اکرم(ص) که به این روش، به این استمرار، به این استقرار و در این مدت متوالى، هر روز
بر در خانه زهرا سلام الله علیها مى آمد، منظورش این بوده است که اگر کسى سخنان آموزنده و تعیین کننده او را دیروز نشنیده است امروز بشنود، و اگر امروز نشد فردا، و اگر فردا نشد، روزهاى دیگر……


همه صحابه، چه آنانکه در مدینه حضور داشتند، و چه مسافرینى که وارد شهر مى شدند، از این روش رسول اکرم صلى الله علیه و آله، آگاه شدند که آیه تطهیر فقط و فقط درشان خاندان پیغمبر(ص) (پنج تن) نازل شده است.


آیه تطهیر و گفتار زنان پیامبر اکرم(ص)


اینک بررسى اینکه آیا از همسران پیغمبر(ص) در مورد آیه تطهیر ادعائى کرده است یا نه ؟ در این مورد شیعیان روایاتى از زنان پیغمبر(ص)، از جمله «ام سلمه » نقل کرده اند که آن احادیث را حضرت عامه نیز صحیح و معتبر شمرده اند.


یکى از آن روایات که مورد قبول فریقین(شیعه و سنى) مى باشد، این است که جناب «ام سلمه » مى فرماید: من از پیغمبر(ص) پرسیدم که این آیه تطهیر درشان کیست ؟ حضرت فرمود: درباره من، على، فاطمه، حسنین است و تهم مشمول این آیه نیستى. مشمول این آیه نیستم، ما همسران نبى، مورد خطاب این قضیه نیستیم، و کاملا واضح است که اگر آیه شریفه تطهیر درباره زنان پیغمیر(ص) بود، جناب «عایشه » آنرا بر پیشانى جمل مى نوشد و غوغائى بر پا مى کرد، در صورتیکه هیچیک از همسران رسول اکرم(ص) هرگز چنین ادعائى نکرده اند که این آیه درشأن آنان بوده است.


آیه تطهیر و گفتار ائمه اطهار(ع) و حضرت زهراء(ع)


امیرالمؤ منین(ع)، حضرت صدیقه سلام الله علیها، حسن بن على(ع)، حسین بن على(ع)، حضرت سجاد، حضرت باقر، و حضرت صادق علیهم السلام همگى در هنگام منقبت شمارى به این آیه استناد و احتجاج کرده و برهان سخن خویش قرار داده اند.
امیرالمؤ منین(ع) در «یوم الدار» براى اثبات گفتار خود به این آیه احتجاج و استنشاد نموده است که آیا آیه تطهیر در مورد ما نیست ؟ و تمامى صحابه و تابعین، ضمن قبول ا
ظهارات آن حضرت عرض کرده اند: بلى، این آیه درشان شماست، و این مطلب از مسلمات است.


آیه تطهیر و گفتار صحابه


همانطوریکه در قسمت اول این بخش اشاره شد، تمام صحابه و تابعین در این مطلب هم راى و هم سخن هستند که آیه تطهیر درشان پنج تن است و از آنان کسى که مخالف این عقیده است، فقط و فقط «عکرمه » است که داستان «سیاق» از او نقل شده است.


آیه تطهیر و رجال تفسیر و حدیث


علماء و رجال تفسیر و حدیث پس از بررس
ى روایات مذکور، همگى، متفق القول و هم عقیده اند که سند «عکرمه » اعتبار ندارد، و این استدلال «سیاق» و برهان صحیحى نیست.


به ملاحظه این که ضمائر آیه شریفه تطهیر همه مذکر است و ضمائر دو آیه قبل و بعد آن مؤنث مى باشد. بنابراین سیاق آیه تطهیر که در وسط آن دو آیه است عوض شده، و تغییر کرده است در نتیجه نمى شود که مربوط به همسران پیغمبر(ص) بوده باشد، و اگر جز آیه تطهیر منقبت دیگرى درشان زهراى اطهر(ع) نبود، همین یک آیه برهانى است کافى و نشانگر اینکه حضرت صدیقه سلام الله علیها معصومه است، و عصمت از جمله شئون و مناصب ولایت است، و ما، غیر ولى که معصوم باشد سراغ نداریم. از ابتداى خلقت، آدم تا آخر، هر کسى که معصوم است ولى است، یا پیغمبر است، یا امام است، و یا صدیق است که حضرت صدیقه سلام الله علیها نیز یکى از آنان است.


علامه امینى رحمه الله علیه


www.emamhossein.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید