ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

دختر خوشبخت

دختری در کمال عقل و درایت، که از زیبایی و جمال نیز برخوردار بود، با رییس قبیله «کنده» ازدواج کرد. مراسم ازدواج با خوشی و موفقیت پایان یافت. داماد، رییس قبیله کنده بود و عروس نیز، دوشیزه ای به نام: «ام ایاس»، دختر عوف بن محلم شیبانی.

 

قبیله داماد، خود را برای پذیرایی از عروس آماده می کردند. جشن مفصلی ترتیب داده، گوسفندها قربانی کرده و شترها ذبح نموده بودند. بیشتر افراد دو قبیله از مرد و زن، در مراسم جشن و شادمانی شرکت داشتند.

 

عده ای از زنان قبیله کنده برای بردن عروس، به خانه او رفته بودند. زنان خانواده عروس نیز، او را برای فرستادن به خانه شوهر آماده می کردند
. در این موقعیت حساس و فراموش نشدنی، «امامه»، مادر عروس- که از سخنوران زمان خود به شمار می رفت و دارای عقل و فکری متین بود – دختر را بدرقه نمود و در آخرین لحظات، پندهای سودمند برای دخترش بیان کرد:

 

دخترم! اگر زنی از داشتن همسر بی نیاز بود، قبل از او پدرو مادرش، بایستی بی نیاز از یکدیگر می بودند و اگر چنین بود، او به وجود نمی آمد.

 

آری، مردان برای زنان و زنان به خاطر مردان آفریده شده اند. قانون زوجیت را بر جهان حاکم است و سرپیچی از قانون آفرینش، ستیزه با هستی و حیات خویشتن است. بنابراین، دخترم! تو نیز به پیروی از همین قانون باید ازدواج کنی و کردی. و اکنون، از خانه پدر به خانه شوهر می روی.

 

آری، خانه ای که تو را پرورش داده و آشیانه ای را که در آن خو گرفته بودی، ترک می کنی و خانه ای که تا کنون نمی شناسی و یار و همدم تازه ای اختیار می نمایی .اکنون اگر خواهان سعادت و رستگاری خویش هستی، به نصایح مادرانه من گوش فراده، تا در خانه شوهر نیز همچون خانه پدر، عزیز و محترم باشی.</P&g t;

دخترم! برای شوهر بهترین یار و مونس باش، تا او نیز برای تو صمیمیترین یار و فداکار باشد. نصایح ده گانه مرا بپذیر، که برای تو بهترین جهیزیه است. جهیزیه ای که تمام نمی شود و فایده اش در همه عمر به تو می رسد و خوشبختی تو و فرزندان و شوهرت را تامین می کند:

 

1-در زندگی قناعت را پیشه کن و از هوسهای بیجا که شوهرت را خسته می کند و احیاناً، از عهده انجام آن بر نمی آیدو زندگی شیرین را در کام هر دو تلخ می گرداند، بپرهیز. قانع باش و در آمد شوهر را در نظر بگیر، بعد برایش خرج بتراش. توقعات بیجا را در کنار بگذار و پا را از گلیم خویش فراتر منه!

 

2-معاشرت و همزیستی با توافق کامل، شیرین است. این در صورتی امکان پذیر است که لااقل یکی از طرفین، گوش شنوا داشته باشد و احیاناً، ناسازگاریهای همنشین خود را تحمل کند. بنابراین، سعی کن همه جا و همه وقت در کلیه مسائل مشترک، با هم یکدل و یکزبان باشید و اگر گاهی اختلاف سلیقه ای پیش آمد، چه مانعی دارد که تو از حق خویش بگذری و از تمایلات خود چشم بپوشی و سخن همسرت را بشنوی؟!

 

3 و۴-  چشم برای دیدن و شامه، برای بوییدن است. انسان از دیدن مناظر زیبای طبیعت لذت می برد و از تماشی مناظر زشت و زننده، نفرت دارد.

بینی نیز، از بوییدن انواع عطر های دلپسند و بوهای خوش، بهره می برد و به عکس، از بوییدنی های بد، سخت ناراحت می شود.

بنابراین، به تو سفارش می کنم که مواظب باش چشم همسرت که در خانه بر صورت و اندام تو می افتد، یا خانه و اثاث آن را تماشا می کند، در جایی از آن زشتی نبیند و منظره زننده ای را مشاهده ننماید.

دخترم! همیشه در آرایش خود و خانه ات دقت کن! همه چیز و همه جا خوب و منظم باشد، تا مورد نفرت شوهرت قرار نگیری. ممکن است گاهی لوازم آرایش نداشته باشی،

ولی در هر حال آب پاک در دسترس تو هست، نظافت صورت و اندامت را رعایت کن، که بهترین زیباییها، همان جمال و زیبایی خداداد است. نگذار که چرک و کثافت به زیبایی تو لطمه وارد سازد.

 

گاهی ممکن است عطر در دسترس تو نباشد، تا خود را خوشبو سازی. اما در هر حال می توانی خود و خانه ات را از بوهای بد و زننده بر کنار نگه داری ونگذاریبوی زننده­ایی  شوهرت را ناراحت کند.

 

5 و۶-  اوقات غذا
و خواب شوهر و فرزندانت را منظم کن. غذا را به وقت آماده ساز که گرسنگی او را ناراحت می کند و چه بسا در حال ناراحتی، خویشتن داری نکند،

عصبانی گردد و موجبات ناراحتی تو را فراهم سازد.

آن وقت است که به خاطر یک غفلت کوچک، صلح و صفا از خانه شما رخت بر می بندد.

بی خوابی نیز کسالت می آورد و اگر شوهر در خانه آسایش نداشته باشد و خواب و استراحتش تامین نشود از خانه می گریزد و پناهگاه دیگری می جوید.

 

7- کد بانو باش. مال و ثروت، خانه و اثاث آن را محافظت کن و از تباهی آن بپرهیز، که هر چه با زحمت به دست می آید، به آسانی نباید از دست برود.

 

8- حق سایر نان خورهای شوهر را رعایت کن، اعم از خویشاوندان و کارکنان و کارگران. زیرا نشانه حسن و تدبیر و زیرکی بانوی خانه در آن است که خویشاوندان را به جای خود بشناسد و حقوق آنان را رعایت نماید و کارکنان را نیز خشنود سازد و نگذارد در خانه او به حق کسی ستم شود.

 

9- در حفظ اسرار خانواده و شوهرت بکوش و رازی را که با تو در نهاده، به دیگری مگو. زیرا فاش کردن اسرار، نوعی خیانت تلقی می گردد. از ای
ن گونه خیانت بر حذر باش، که با آبروی تو تماس دارد.

 

10- با شوهرت همدردی و حسن معاشرت داشته باش. اگر روزی برای شوهرت گرفتاری پیش آمد و او را ناراحت دیدی،

دلجویی کن احساس شادی وسرور مکن، که این خود نوعی تقصیر در ادای حقوق دوستی شمرده می شود. بر عکس، هر گاه او را شادمان و خوشحال یافتی،

روی در هم مکش و خود را غمگین جلوه مده، که این صفت حاکی از کدورت و دلسردی است.

 

افزون بر اینها، در بزرگداشت شوهر کوتاهی مکن تا او نیز از اکرام تو فرو گذار نکند. این را نیز بدان که هر اندازه خود را در مقابل او ذلیل نمایی، به همان نسبت در نزد او عزیز خواهی شد و اگر می خواهی در زندگی زناشویی کامیاب باشی، رضایت همسر را بر رضایت خویش مقدم بدار.

 

اکنون که پندهای مادرت را شنیدی و آماده به کار بستن شدی، برو که خدای نگهدار تو!

 

« ام ایاس»، دختر تازه عروس در حالی که اشک شوق در چشمانش حلقه زده، از شرم و حیا گونه هایش گل انداخته بود و صدایش می لرزید، لب به سخن گشود و مادرش را مخاطب ساخت و گفت:

 

ای مادر! آنچه از خیر و نیکی که برایم گفتی، از جان و دل پذیرفتم، آنها را به کار خواهم گرفت و از بدی ها، آنچه را که بدان اشاره کردی و مرا بر حذر داشتی، دوری خواهم کرد و آن گونه همسری برای شوهرم خواهم بود که تو آرزو می کنی!

 

آری، این دختر خوشبخت با چنین جهیزیه ی گرانبهایی به خانه ی شوهر رفت و در نزد همسرش مقام و منزلت والایی یافت، تا آنجا که دارای هفت پسر شد و هر کدام بر قسمتی از سرزمین یمن سلطنت و حکومت یافتند و نامهای نیکی از خود به یادگار گذاشتند.

 

(دنیای دختران صص ۱۶۸-۱۷۲، به نقل از اسرار البلاغه ص ۳۲۹، الحلقات الذهبیه ج ۱ ص ۶۰)

 

www.fatehnet.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت. دختر خوشبخت
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید