ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

طلاق و سرنوشت ابهام آمیز کودکان

فهرست مطالب

انسان پس از طي دوران
طفوليت و نوجواني به مرحله اي سرشار از احساس، كه همان جواني است پا مي گذارد. دوراني كه يك جوان توانائيهاي مختلفي را در خود مي بيند و صلاحيت انجام امور مهم را نيز، در خود حس مي كند. طبيعتاً هر انساني بنابر شرايط و موقعيت هاي متفاوت، از تربيت متفاوتي هم برخوردار بوده است. لذا بسته به اين تفاوتها، خواسته ها و نيازهاي افراد هم مختلف است.
چنانچه والدين فرزندان خود را به گونه اي تربيت كنند كه به طور معمول از كمبودي برخوردار نباشند، معمولاً در دوران حساس جواني، كمتر دچار انحرافات مختلف اخلاقي مي شوند. اما گاهي محبت هاي افراطي والدين و در اختيار داشتن امكانات رفاهي بسيار و يا از طرفي كمبود محبت والدين نسبت به فرزندان و عدم توجه به آموزش هنجارها و رفتارهاي اجتماعي مهم، مانند مسئوليت پذيري يا مسئله مشاركت در انجام امور فردي و اجتماعي، ممكن است فرزندان را به افرادي ناتوان در جامعه تبديل كند.
يكي از مهم ترين و حساس ترين خصوصيات دوران جواني، تصميم گيري افراد براي تشكيل زندگي مشترك و مسئله ازدواج است. اگر جوانان ما در دوران كودكي و نوجواني با آموزش صحيح و باورهاي مناسب پرورش يابند، با شناخت معيارهاي درست و متعادلي به امر ازدواج مي نگرند و كمتر دچار مشكل مي شوند. حال آنكه عدم وجود يك باور معقول و متعادل نسبت به ملاك هاي ازدواج مي تواند آفت هاي يك زندگي مشترك را بسازد كه تداوم و لحاظ نمودن چنين مواردي  مي تواند موجب لرزش پايه هاي يك زندگي باشد و نهايتاً منجر به طلاق شود.
 
از طرفي اگر يكسري باورهاي لازم در زمينه تعهد و مسئوليت پذيري براي افراد دروني شده باشد عليرغم مشكلات گوناگون، مي توان به تداوم يك همزيستي اميدوار بود. اما هميشه مسئله به همين جا ختم نمي شود بلكه در بسياري موارد تفاوتهاي ارزشي ميان دو نفر موجب بروز تنش   مي شود اينكه دو طرف قادر به تعريف مباني ارزشي يكديگر نيستند، بنابراين ممكن است آنها را ناديده بگيرند و يا نسبت به آن بي اهميت باشند و همين مسئله ميتواند به مرور زمان به مشكلي لاينحل بدل شود كه نهايتاً قدرت صبر و تحمل دو طرف را به سر بياورد. چرا كه هر دو طرف مدافع متعلقات و
ارزش ها و هنجارهاي خود هستند و البته در اين ميان مواردي استثنايي هم وجود دارند كه با داشتن گذشت و فداكاري، چنين مشكلاتي را ناديده مي گيرند و به زندگي خود ادامه ميدهند.
 
مسئله طلاق به خودي خود يك آسيب اجتماعي است كه، پيامدهاي منفي پس از آن هم، ممكن است به معضلاتي بزرگ تبديل شود. از جمله اين پيامدها، سرنوشت «بچه هاي طلاق» است.
طلاق ذاتاً تلخ و زجر آور است اما در شرايطي،گريزناپذير است و ما چه بخواهيم و چه نخواهيم ممكن است اتفاق بيفتد. اما فرزندان چه گناهي دارند كه بايستي تاوان نداشتن خانواده را پس دهند؟
آنچه مسلم است بعد از طلاق والدين، حضانت فرزندان به صورت توافقي و يا طبق مفاد قانوني به يكي از طرفين داده مي شود و همين مسئله به تنهايي آغازي است براي بروز مشكلات روحي و رواني فرزندان و در نتيجه آسيب پذير بودن آنها در برابر انواع مختلف مسائل فردي و اجتماعي. طبيعتاً تامين نياز رواني فرزندان به والدين بعد از بروز طلاق حداقل به نصف تقليل پيدا مي كند.
 
آنچه مسلم است در اين مسير تلاش هر يك از والدين در جهت جايگزيني پدر يا مادر براي فرزند، در اكثر موارد نتايج مثبتي به دنبال نداشته است. چرا كه اين يك نياز طبيعي و به نوعي حق طبيعي فرزند است كه به دليل وجود مشكلات خاص ميان پدر و مادر، از او گرفته شده است و خلأ عاطفي حتي يكي از والدين، چيزي نيست كه به راحتي بتوان آنرا جايگزين نمود.
و چه بهتر كه اين مسئله را باور داشته باشيم كه براي تطابق و بوجود آوردن سازش در فرزندان، براي زندگي در شرايط پس از طلاق، مي توانيم راههاي صحيح تربيتي را همراه با ايجاد نگرش روشن در فرزندان تقويت كنيم تا آنكه به دنبال اين باشيم تا با ارائه تصويري تيره از يكي از والدين كه هم اكنون در كنار فرزند نيست، بخواهيم با ايجاد كينه و نفرت سعي در پاك كردن تصور ذهني آنهاداشته باشيم.
بديهي است فرزندان پس از طي دوران كودكي و نوجواني به سنيني مي رسند كه خود قدرت تشخيص حق و باطل را پيدا مي كنند و آن زمان ديگر نمي توان واقعيت ها را از ديد آنها پنهان كرد. چرا كه خود به دنبال درك واقعيات مي روند و طبق اين مسئله اين قدرت را پيدا مي كنند كه صداقت والدين خود را تشخيص دهند. پس بهتر آنست كه براي بهبود وضعيت و شرايط «فرزندان طلاق» با ارائه راه حل ها و ديدگاههاي صحيح
و به كار بردن صداقت، به آنها خوب ديدن و خوب فكر كردن را بياموزيم. 


www.sibtayn.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید