ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

عشق مجازی را چطور خدایی کنیم؟

فهرست مطالب

چگونه می شود برای خداوند دوست داشت؟میخواهم همسر و فرزندانم را برای خداوند دوست داشته باشم ولی نمیدانم چگونه؟


مؤمنین شدید ترین محبتشان برای خداست.


)وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً یُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ وَ الَّذینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏… ) (البقره 165) نخست مى ‏گوید: ” بعضى از مردم معبودهایى غیر خدا براى خود انتخاب مى ‏كنند” (وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً(1)). نه فقط بتها را معبود خود انتخاب كرده ‏اند بلكه” آن چنان به آنها عشق مى ‏ورزند كه گویى به خدا عشق مى ‏ورزند” (یُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ(.


اما كسانى كه ایمان به خدا آورده‏ اند عشق و علاقه بیشترى به او دارند” (وَ الَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ). چرا كه آنها مردمى اندیشمند و دانا هستند و هرگز ذات پاک او را كه منبع‏ همه كمالات است رها نمى ‏كنند، هر میل و محبتى در برابر عشق خدا در نظرشان بى ارزش و ناچیز است، اصلا آنها غیر او را شایسته عشق و محبت نمى‏ بینند، جز به خاطر او، و در راه او كار نمى‏ كنند، در دریاى بیكران عشق خدا آن چنان غوطه‏ ورند كه على ‏وار مى‏ گویند: فهبنى صبرت على عذابك فكیف اصبر على فراقک!:” گیرم كه بر عذاب تو صبر كنم اما با فراق و دورى تو چكنم.


اساسا عشق حقیقى همیشه متوجه نوعى از كمال است، انسان هرگز عاشق عدم و كمبودها نمى‏ شود، بلكه همواره دنبال هستى و كمال مى‏ گردد و به همین دلیل آن كس كه هستى و كما
لش از همه برتر است از همه كس به عشق ورزیدن سزاوارتر مى‏ باشد. كوتاه سخن اینكه همانطور كه آیه فوق مى ‏گوید: عشق و علاقه افراد با ایمان نسبت به خدا از عشق و علاقه بت پرستان به معبودهاى پنداریشان ریشه ‏دارتر و عمیق تر و شدیدتر است.


چرا چنین نباشد آیا كسى كه واقعیتى را دریافته و به آن عشق مى ‏ورزد با كسى كه گرفتار خرافه و تخیل است مى‏ تواند یكسان باشد؟ عشق مۆمنان از عقل و علم و معرفت سرچشمه مى ‏گیرد اما عشق كافران از جهل و خرافه و خیال!. و باز به همین دلیل عشق نخست به هیچ وجه متزلزل نمى ‏گردد ولى عشق مشركان ثبات و دوامى ندارد!(2)


كسانى كه براى من از دوستى وارتباط با كسانى كه نمى‌پسندم، دست بردارند و رابطه خود را با دشمنان من قطع كنند. به دیگر سخن، اگر بر اساس هواى نفس و بر خلاف رضاى پروردگار ارتباطى بین آنها برقرار شد، به انگیزه عشق به خدا چنین پیوند و ارتباطى را قطع كنند


محبت الهى و راه رسیدن به آن


«یا مُحَمَّدُ؛ وَجَبَتْ مَحَبَّتی لِلْمُتَحابّینَ فیّ وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتی لِلْمُتَقاطِعینَ فیّ وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتی لِلْمُتَواصِلینَ فیّ وَ وَجَبَتْ مَحَبَّتی لِلْمُتَوَّكِّلینَ عَلَىَّ وَ لَیْسَ لَِمحَبَّتی عَلَمٌ وَ لا نِهایَةٌ وَ كُلَّما رَفَعْتُ لَهُمْ عَلَماً وَضَعْتُ لَهُمْ عَلَماً… »


خداى متعال رسولش را مورد
خطاب قرار داده، مى‌فرماید
: محبّت من بر چهار دسته از مردم واجب است (این وجوب از قبیل وجوب تكلیفى نیست، بلكه ثبوت قطعى محبّت خدا را مى‌رساند):


دسته اول: كسانى كه یكدیگر را به جهت من دوست داشته باشند.


دسته دوم: كسانى كه براى من از دوستى وارتباط با كسانى كه نمى‌پسندم، دست بردارند و رابطه خود را با دشمنان من قطع كنند. به دیگر سخن، اگر بر اساس
هواى نفس و بر خلاف رضاى پروردگار ارتباطى بین آنها برقرار شد، به انگیزه عشق به خدا چنین پیوند و ارتباطى را قطع كنند.


دسته سوم: افرادى كه به جهت من با یكدیگر رابطه برقرار كنند (و اگر چنانچه كدورت و تیرگى بینشان وجود دارد، آن را فراموش كنند و در ایجاد ارتباط و پیوند همه جانبه تلاش و همت نمایند. )


دسته چهارم: گروهى كه بر من توكل داشته باشند.


پیداست كه خ
داوند در مقام برانگیختن افراد به سوى كارهایى است كه موجب سعادت و تقربشان به اوست. البته كسى برانگیخته مى‌شود كه به خداوند محبّت دارد.


با توجه به آیه فوق و تفسیر آن هر محبتی که برای خدا باشد، نه تنها اشکال ندارد بلکه آن محبت خدایی است. شما ببینید اگر در جایی که خداوند امری فرموده و فرزند یا همسر شما مثلا سخن دیگری بگوید، به کدامیک عمل میکنید؟ اگر به امر خداوند متعال عمل میکنید، محبتتان به همسر و فرزند خدایی است وگرنه خیر


هر كس بر اساس ایمان به خدا، به دیگران محبت داشته باشد و دیگرى را به جهت عبودیت و بندگى او در برابر خدا و به سبب تقوى و پرهیزگاریش، دوست بدارد، باید به خود امیدوار باشد، چون محبّت بندگان و دوستان خدا وسیله‌اى است كه انسان را به راه خدا مى‌كشاند و از آنچه او را از خدا و دوستان خدا دور مى‌كند باز مى‌دارد. افزون بر این، با عمل خویش، محبّت خداوند را تحصیل خواهد كرد و به آرزوى دیرینه خود دست مى‌یابد؛ زیرا تنها آرزوى هر محب این است كه محبوبش نیز به او محبّت داشته باشد. بدین جهت خداوند، در قرآن كریم درباره تحصیل محبّت الهى و یا اینكه چگونه انسان مى‌تواند محبوب خدا شود، مى‌فرماید.


«اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونى یُحْبِبْكُمُ اللّهُ»( آل عمران/29)


اگر خدا را دوست دارید پس از دستورات من پیروى كنید تا خدا نیز شما را دوست بدارد.

 نتیجه :


با توجه به آیه فوق و تفسیر آن هر محبتی که برای خدا باشد، نه تنها اشکال ندارد بلکه آن محبت خدایی است. شما ببینید اگر در جایی که خداوند امری فرموده و فرزند یا همسر شما مثلا سخن دیگری بگوید، به کدامیک عمل می کنید؟ اگر به امر خداوند متعال عمل می کنید، محبتتان به همسر و فرزند خدایی است و گرنه خیر.


 پی نوشت ها :


(1)” انداد” جمع” ند” به معنى” مثل” است، ولى به گفته جمعى از اهل لغت به مثلى گفته مى‏شود كه شباهت جوهرى به چیز دیگر دارد در حالى كه” مثل” مفهوم اعمى دارد. بنا بر این معنى آیه چنین مى ‏شود كه: مشركان اعتقاد داشتند تنها در جوهر ذات شبیه خدا هستند و به تعبیر دیگر صفات الهى- از روى جهل و نادانى- براى آنها قائل بودند.


(2)تفسیر نمونه، ج‏1، ص: 565


بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منابع : سایت پرسمان قرآن


کتاب راهیان کوی دوست، آیت الله مصباح یزدی

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید