ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نقش پدران در زندگی فرزندان

نویسنده: سهیلا طالعی


با تأكيد بسيار زياد بر اهميت جايگاه مادر خوب در طي دهه‌هاي اخير، شايد پدرها احساس كنند نقش آنها چندان اهميتي ندارد.


هيچ چيز نمي‌تواند بيشتر از اين حقيقت نداشته باشد! كارشناسان در حال حاضر به اين قضيه پي برده‌اند كه پدرها نسبت به آنچه قبلاً‌ تصور مي‌شد، الگوهاي شخصيتي بسيار قوي براي بچه‌ها محسوب مي‌شوند.


طرز برخورد دختران با مردان و پسران با زنان بيشتر از طريق مشاهده طرز برخورد پدر يا مادر شكل مي‌‌گيرد. توقعات يك دختر مبني بر چگونگي رفتار مردان با او بيشتر بستگي به اين دارد كه او در خانه چه چيز را شاهد بوده است.


هشدار: رفتارهاي پدر با مادر تأثير عمده‌اي بر تمايل دختر به شباهت يا تفاوت با مادرش دارد. اگر پدر، مادر را سرزنش و طرد كند، دختر دوست ندارد شبيه مادرش باشد.


پسران نيز مانند دختران در مورد چگونگي رفتار با زنان از پدرشان الگو مي‌گيرند. آنها با زناني كه در زندگيشان نقش اصلي را بازي مي‌‌كنند با روشي شبيه به رفتار پدر خود با مادرشان، رفتار مي‌كنند. حتي اگر پسري از بدرفتاري فيزيكي و عاطفي پدر خود با مادرش بيزار باشد، به احتمال زياد همين الگو را با بدرفتاري با همسر خود، تكرار خواهد <SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" lang=AR-SA& gt;كرد. با چنين عملكردي او لذت رضايت از يك ارتباط عاشقانه را از دست مي‌دهد.


 از اين بدتر اين كه، ممكن است پدر با انتقال سوء رفتار به پسران خود، اين سيكل خشونت و بدرفتاري &l t;/SPAN>را هميشگي كند.


وجوانان امروزي ممكن است بيش از حد مادي‌گرا به نظر برسند، اما برخلاف آنچه اكثر افراد تصور مي‌كنند، آنها به اندازه پدرشان به مبلغ چك ماهيانه حقوق او اهميت نمي‌دهند.


تحقيقي نشان مي‌دهد، رضايت كلي نوجوانان از زندگي به كيفيت روابط آنها با پدرشان و موقعيت اقتصادي خانوادگي بستگي دارد. نوجواناني كه روابط گرم و صميمانه‌اي با پدر خود دارند مثبت‌‌گرا و  با اعتماد به نفس‌تر بوده‌ و مي‌توانند در اتفاقاتي كه برايشان مي‌افتد، مؤثرتر عمل كنند. آن دسته از نوجواناني كه در مورد رابطه‌شان با پدر خود احساس خوبي ندارند بدبين‌تر بوده و قادر به پذيرش مسئوليت‌ زندگي خود نيستند.


نكته اساسي: &l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>با فرزندان نوجوان خود در مورد اهميت احترام به همسرتان صحبت كنيد، اما اين به تنهايي كافي نيست. نكته بسيار مهم و قابل توجه اين است كه نوجوانان به عملكرد پدرشان بيشتر از گفته‌هاي او توجه كرده و شبيه به آن عمل مي‌كنند.


 اگر مي‌خواهيد فرزندان شما به همسرتان احترام بگذارند، بايد ابتدا خود شما با طرز برخورد و عملكردتان اين رفتار را به آنها آموزش دهيد. با وجود اين حقيقت كه پدران نقش بسيار مهمي در زندگي نوجوانان بازي مي‌كنند، متأسفانه آنها حضور چشمگيري در زندگي نداشته و اكثر اوقات غايب هستند.


در كتاب «تشنه پدر» نوشته «مارگو مين» اشاره شده است: در آمريكا، 20 درصد از نوجوانان در پايان هر هفته پدر خود را مي‌بينند. 50 درصد از نوجوانان هيچ تماسي با پدر خود<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" dir=ltr lang=AR-SA& gt; ندارند و 30 درصد هر چند وقت يك بار با او تماس دارند. در حقيقت بيش از 12 ميليون از نوجوانان در طول روز هيچ ارتباطي با پدر خود ندارند.


 دغدغه دختران نوجوان اين است كه علاوه بر جسمشان، افكار و احساسات آنها نيز مو
رد تحسين
قرار گيرد. پدران در اين مرحله نقش مهم و منحصر به فردي را بازي مي‌كنند. اكثر مردان وقتي به طور ناگهاني متوجه مي‌شوند دختر كوچكشان به دختري  جوان بدل شده است، در ابتدا يكه مي‌خورند. تحسين جذابيت دختران توسط پدر بسيار مهم است چرا كه به ديد مناسب دختران نسبت به خود كمك مي‌كند.


بعضي از مردان اعتقاد دارند، آگاهي از وضعيت جنسي دخترشان به نوعي نابهنجار يا اشتباه است اما در حقيقت اين قضيه امري صحيح و عادي است. وقتي پدري همزمان با لذت بردن از شخصيت دخترش، جنسيت او را نيز تصديق كند، مي‌تواند به او كمك كند تا به خودش افتخار نمايد.


بعضي ازمادران در مورد رفتار دختران نوجوان با پدرشان  و اين كه در بعضي از اوقات ممكن است خود را لوس كنند و لوس شوند.


تفاوت در نوع نگاهي است كه بيننده دارد. مثلاً‌ وقتي دختر كوچكي روي زانوي پدرش مي‌نشيند، او را در آغوش گرفته و شروع به قلقلك دادن او مي‌كند، همه تصور مي‌كنند كه او دختري بازي
گوش و مهربان است. اما اگر همان دختر كوچك كه به دختر
جواني تبديل شده است، اين كار را انجام دهد، ممكن است اين عمل از ديد ديگران حركتي ناپسند به حساب آيد. او به هيچ وجه چنين منظوري ندارد! در ذهنش او هنوز همان دختر كوچولوي پدرش است.


هشدار: اگر وقتي دختر كوچكتان بر روي زانوي شما مي‌نشيند، او را از خود برانيد فقط عميقاً گيجش كرده‌ايد.


با توجه به نوع مدي كه در بين جوانان وجود دارد، اگر دختري نوجوان در خانه يا مهماني لباس نامناسب بپوشد و يا در طي گردش‌هاي خانوادگي  غير متعارف راه برود، پدر و مادر او آشفته و ناراحت مي‌شوند.


ايجاد محدوديت در اين زمينه نه تنها براي راحتي خوددختران نوجوان اهميت دارد بلكه به دختران كمك مي‌كند تا درك درستي از خودشان پيدا كرده و به اين قضيه كه ديگر بزرگ شده‌اند توجه كنند.


علاوه بر اين، از آنجايي كه ساير مردان به آنها به ديد يك بزرگسال مي‌نگرند، آگاهي دختران از تأثيري كه بر روي ديگران دارند، بسيار مهم است. اين موضوع به طور بالقوه موضوعي خجالت‌آور براي نوجوانان و والدينشان است.


 اگر به دخترتان با لحني تند و عصباني بگوييد بايد لباس مناسب‌تر بپوشد يا رفتارش را با پدرش تغيير دهد، ممكن است او احساس كند به خاطر جنسيتش بايد خجالت بكشد. بزرگ شدن دختران نبايد به اين معني باشد كه او آغوش پدر يا مهرباني و توجه او را از دست بدهد. با او آرام و مهربان برخورد كنيد


حقيقت: پدران در جدا كردن دختران از مادرانشان در حين دعوا، نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كنند. دختران در حين دعواها و اختلاف‌هايي كه با مادرشان دارند، براي  اين كه از پشتيباني پدرشان بهره‌مند شوند، به سوي او گرايش پيدا مي‌كنند. پدران مي‌توانند با همدلي و بدون اين كه طرف هيچ كدام از آنها را بگيرند به از بين رفتن تنش‌ها كمك كنند تا دوباره ارتباط مناسبي بين دختر و مادر برقرار شود.


اشكالاتي كه در روابط دختر و پدر وجود دارد معمولاً‌ باعث ايجاد اختلالاتي مانند اختلال در غذا خوردن دختران مي‌شود. نويسنده كتاب «تشنه پدر» مي‌گويد: توجه پدران به غذا خوردن دختران باعث مي‌شود اعتماد به نفس آنها بالا رود. پدران بايد دختران خود را به روشي متعادل مورد مهر و محبت خود قرار دهند. اين قضيه به دخترها كمك مي‌كند تا تغييرات جسمي خود را پذيرفته و در مواجهه با پسران اعتماد به نفس بيشتري پيدا كنند.


 اگر دختران از سوي پدر- كه مهمترين مرد در زندگي آنهاست- مورد تأييد قرار نگرفته و پذيرفته نشوند، به خود شك كرده، به سرزنش خود پرداخته و حتي افسرده مي‌شوند. از سوي ديگر ممكن است از روابط اجتماعي سرباز زده، گوشه‌گير شده، بي‌بند و بار رفتار كرده و يا اين كه در غذا خوردن آنها اختلال ايجاد شود.


هشدار:دختر شما نياز دارد او را به عنوان يك فرد كامل بپذيريد.


 اگر بگوييم يك پسر به پدر و مادرش هم براي ابراز محبت آنها و هم پذيرش صحيح او- همانطوري كه هست- نياز دارد، بيراهه نگفته‌ايم. پذيرش پسر همانطور كه او مي‌خواهد ممكن است براي پدرش سخت باشد. بخصوص اگر از هنگام تولد او براي آينده‌اش نقشه‌هايي ريخته باشد.


اين واقعيت است كه معمولاً‌ پدران در رؤياي داشتن پسري هستند كه با رفتن به همان دانشكده‌اي كه آنها رفته‌اند، عضويت در انجمن مشابه،  وارد شدن به شغل مشابه يا به عهده گرفتن شغل خانوادگي، راه پدرشان را ادامه دهد. بسياري از پدران خود قرباني آرزوهاي خانواده‌هايشان شده‌اند.


 زحمت و رنجي كه خانواده‌هايشان به آنها تحميل كرده‌اند تا راهي را بروند كه خود شخصاً‌ نتوانسته‌اند آن را دنبال كنند. پدران با كشف اين كه پسرشان براي آينده خود نقشه‌اي متفاوت با نظر آنها دارد، ضربه روحي مي‌خورند. بسياري از پدران از طريق مخالفت با خواسته پسرشان مي‌خواهند او را به سمتي كه خود تمايل دارند  هدايت كنند.


متأسفانه اين واقعيت كه پسران علاوه بر نپذيرفتن خواسته پدرشان، ممكن است هرگز توجهي جدي نيز به نظرات او نداشته باشند  قدري بي‌رحمانه است. پسرها مي‌خواهند كاملاً‌ مستقل عمل كنند. به ندرت فرزند جگر گوشه‌اي پيدا مي‌شود كه بخواهد با پيگيري رؤياهاي پدرش، زندگي خود را وقف كرده و نهايتاً‌ خود را قرباني كند.


حقيقت: جبران خليل جبران (نويسنده و شاعر) در مورد فرزندان چنين مي‌گويد: شما مي‌توانيد به آنها عشق بورزيد اما نبايد افكارتان را به آنها منتقل كنيد. آنها بايد افكار خود را داشته باشند. شما مي‌توانيد جسم آنها را سكني دهيد اما روح آنها را نه!‌ آنها بايد روحشان را در خانه فرداها سكني دهند، جايي كه شما نمي‌توانيد آن را ببينيد، حتي نمي‌توانيد آن را در رؤيايتان تصور كنيد!


www.sohila.blogfa.com


www.nogolan.org

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید