ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

یاد خدا درمان اختلالات روانی

فهرست مطالب

یک پژوهش علمی به اثبات رسانده که ایمان به خدای عزوجل, و پایبندی به نماز و پرداخت زکات و صدقات و روزه ماه رمضان و ادای حج و عمره و قرائت قرآن, درمانی بسیار مؤثر برای تمام اختلالات روانی است که ممکن است انسان به آن دچار شود.


این پژوهش  تحت عنوان مقاله ای با نام” پیشگیری و درمان بیماریهای روانی در پرتو سنت نبوی” ثابت کرده است که مهمترین بیماریهای روانی  عبارت است از :اضطراب, افسردگی, وسواس, سر درد, ترس و فوبیا از بیماری و بی خوابی.& lt;/o:p>


یاد خدا والاترین چیز در دنیا است. این مقاله در صدد بررسی این حقیقت است که کسانی که از یاد خدا اعراض کنند به آسانی دچار بیماریها و غمها و افسردگیها واقع می شوند…[بنابراین برای محفوظ ماندن از این بیماریها ]باید قرائت قرآن کرد و فراوان یاد خدا کرد…


این پژوهش نشان می دهد که ایمان به خدا, اولین دستآویز به منظور پیشگیری و درمان بیماریهای روانی است. دستآویزی که عالیترین مراتب سلامتی نفس را که همان رسیدن به توحید کامل و شهادتین و دوری از هرگونه شرک و بدعت و خرافات است را برای انسان تامین می کند. هرگاه ایمان به خدا در زمان کودکی در جان انسان رسوخ کند منجر به احساس اعتماد به نفس و ثبات در انسان می شود و او را از سرگردانی و اضطراب باز می دارد, به او عزت نفس می بخشد و از اینکه در دام بیماریهای روانی گرفتار شود باز می دارد.


پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به بلال می گفت: ای بلال!برای اقامه نماز اذان بگو تا به واسطه آن آرامش یابیم. همچنین, وضو همانند شیوه ای است که رواندرمانگران به واسطه توصیه بیمارانشان به شستن اعضای بدن با آب به طور مدام, برای کاهش تنشهای عصبی از آن استفاده می کنند. چرا که در سرتاسر بدن انسان یک سری رشته های عصبی وجود دارد که تحت تاثیر افکار و حالتهای روحی و جسمی اند و چنانچه در معرض آب قرار بگیرند منجر به انفعال و خونسردی این رشته های عصبی و آرامش آنها می شود.


این پژوهش نشانگر این است که مراقبت از ادای نماز در اوقات پنجگانه به همراه تعقیبات و ذکر و دعا و تسبیحات در رسیدن به آرامش درونی و رهایی از اضطراب و تنشهای عصبی نقش اساسی دارد. آرامش حاصل از نماز که تا مدتی بعد از نماز هم ادامه دارد موجب می شود که تا زمانی که فرد در این حالت آرامش قرار دارد, تنش ناشی از افکار و مسائل اضطراب انگیزی که به فرد هجوم می آوردند, به طور تدریجی از بین برود و بدین سان از آزار اضطراب و نگرانی آنها رهایی یابد.


بر طبق این پژوهش ادای نماز شب در وقت سحر, نقش مهمی در برطرف کردن اندوه دارد. در سحر رحمت الهی به آسمان دنیا نازل می شود.همان زمانی که فرد مسلمان از بستر خود بر میخیزد تا با نماز در پیشگاه خدا به نیایش و منجات رو آورد و شکایت خود به پیش
گاه خدای منان برد تا بدین سان, غمهایی که بر سینه اش سنگینی میکرده است و خواب را از ربوده بود را زایل کند و از خداوند لطف و شفا از تمام دردها را مسألت کند.


بیشترین کلمه ای که در قرآن تکرار شده است کلمه (الله)است.


مطلب بسیار عجیبی که در قرآن وجود دارد این است که بیشترین کلمه ای که در قرآن تکرار شده است نام نازل کننده آن یعنی الله است.


با اینکه بارها و بارها قرآن را می خوانیم ولی هیچگاه احساس نمی کنیم که در آن پیچیدگی و گره لفظی و بلاغی وجود داشته باشد. و این در حالی است که هرگاه یکی از ادباء در کتاب خود چند بار نام خود را هر چند به تعداد کم تکرار کند به سرعت به غیر طبیعی بودن و نازیبا بودن آن در نوع چینش کلمات و جملات آن پی می بریم. به عنوان مثال فرض کنید که شاعری مانند متنبی که از والاترین شعر
ای زمان خود بود, اگر در یکی از قصایدش, نام خود را در هر بیت تکرار می کرد چه احساسی به ما دست می داد؟ بی شک این شعر از بدترین آثار شعر ادب می بود.


سبحان الله! آیا تا به حال کسی از شما احساس کرده است که در حین قرائت قرآن در آن خلل و مشکلی وجود دارد؟ حتی غیر مسلمانان و منکران دین(هم چنین احساسی ندارند).


مستشرقین و کسانی که در حقانیت قرآن شک دارند هیچ گونه اشکال و ایرادی نسبت به تکرار کلمه الله آن هم با این وسعت, نداشته اند و از دید آنان,این تکرار, خللی در قرآن محسوب نمی شود.


به خدا سوگند که این حقیقت کوبنده واضحترین تحدی(و مبارزه طلبی) نسبت به کسانی است که در حقانیت قرآن تردید دارند. ما با اطمینان کامل می گوییم: حاضریم با تمام دانشمندان و ادبا و ملحدین جهان تحدی کنیم که کتابی بیاورند که نام مولف
آن, بیشترین کلمه ای باشد که در آن تکرار شده باشد(و با این حال ملال آور و نازیبا نشود)


به راستی چرا تحقیقات علمی اینگونه را تشویق نکنیم؟


دوستان الهی من! به راستی که امروزه بسیار نیازمند اینگونه مقالات پژوهشی که بر ایمان انسانها و خضوع آنها در پیشگاه خدا می افزاید هستیم. و در عین حال اینگونه مقالات دلیلی اند بر صدق تعالیم اسلام. به همین علت, نیازمند انجام پژوهشهایی پیرامون :درمان با قرآن, تاثیرات حفظ آن بر درمان بیماریها و همچنین تاثیر خشوع در برابر خدا در مقابل بیماریها و موضوعات دیگری که دین ما به آنها امر کرده است ؛ می باشیم.


امروزه بیماریهای روانی در حال فرو بردن جوامع غیر اسلامی در کام خود است و حتی این بیماریها در جوامع اسلامی ما به علت دوری از خدا و اوامر او در کتابش, راه پیدا کرده است.
خداوند متعال می فرماید:


ترجمه:و هر کس از یاد من روى گردان شود، زندگى (سخت و) تنگى خواهد داشت و روز قیامت، او را نابینا محشور مى‏کنیم!» مى‏گوید: «پروردگارا! چرا نابینا محشورم کردى؟! من که بینا بودم!»(


مى‏فرماید: «آن گونه که آیات من براى تو آمد، و تو آنها را فراموش کردى امروز نیز تو فراموش خواهى شد!» (۱۲۶)و این گونه جزا مى‏دهیم کسى را که اسراف کند، و به آیات پروردگارش ایمان نیاورد! و عذاب آخرت، شدیدتر و پایدارتر است! (سوره طه: آیات ۱۲۴-۱۲۷)


این آیات روشن اند و هیچ گونه تردیدی در آنها نیست. هر کس که از یاد خدا اعراض کند بی شک گرفتار غمها و گرفتاریهای ناشی از آن می شود. اگر اسلام ما را به پاکی و نظافت امر کرده است به خاطر تندرستی و مصلحت خود ما است. و هرگاه ما را از اعمال فاحشانه باز می دارد به خ
اطر محفوظ ماندن ما از بیماریهای جنسی است.بنابراین تمام دستورات اسلام خیر و منفعت برای مومنانی است که اسلام را دین خود قرار داده اند و به نبوت حضرت محمد صلی الله علیه و آله ایمان آورده اند.


تمام دانش پژوهشان مسلمان و علمای آنان را دعوت به انجام چنین تحقیقات علمی می کنم. هر کسی بر طبق تخصص خود می تواند دست به تحقیق بزند. دانشجوی روانشناسی می تواند پیرامون تاثیر تعالیم قرآن در حالات روانی انسان تحقیق کند, دانشجوی پزشکی می تواند درباره دستورات و نهی های الهی بر سلامت فرد و جامعه پژوهش کند. بی شک اینگونه پژوهش ها بهترین وسیله برای یاری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است.


یاری دین تنها به وسیله حرف زدن و شعار سر دادن نیست بلکه نیازمند تلاش فراوان و پژوهش و صرف اموال است. زیرا اینگونه تحقیقات علمی, نوع دیدگاه غیر مسلمانان را نسبت به اسلام اصلاح خواهد کرد و علاوه بر این, به علاقه مسلمانان نسبت به دین خود می افزاید و موجب می شود که آنها به دین حنیف خود افتخار کنند.


به آیات شریفه زیر توجه کنید و سعی کنید با فکر و اندیشه خود پیرامون فواید دنیوی و اخروی آنها تأمل و تدبر کنید.


مؤمنان، تنها کسانى هستند که هر گاه نام خدا برده شود، دلهاشان ترسان میگردد و هنگامى که آیات او بر آنها خوانده مى‏شود، ایمانشان فزونتر مى‏گردد و تنها بر پروردگارشان توکل دارند. (۲)آنها که نماز را برپا مى‏دارند و از آنچه به آنها روزى داده‏ایم، انفاق مى‏کنند. (۳)(آرى،) مؤمنان حقیقى آنها هستند براى آنان درجاتى (مهم) نزد پروردگارشان است و براى آنها، آمرزش و روزى بى‏نقص و عیب است. (۴) [الأنفال: ۲-۴].


آنها کسانى هستند که ایمان آورده‏اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن(و آرام) است آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مى‏یابد! [الرعد: ۲۸].


مردانى که نه تجارت و نه معامله‏اى آنان را از یاد خدا و برپاداشتن نماز و اداى زکات غافل نمى‏کند آنها از روزى مى‏ترسند که در آن، دلها و چشمها زیر و رو مى‏شود. (آنها به سراغ این کارها مى‏روند) تا خداوند آنان را به بهترین اعمالى که انجام داده‏اند پاداش دهد، و از فضل خود بر پاداششان بیفزاید و خداوند به هر کس بخواهد بى حساب روزى مى‏دهد (و از مواهب بى‏انتهاى خویش بهره‏مند مى‏سازد). (نور آیات۳۷-۳۸)


آنچه را از کتاب (آسمانى) به تو وحى شده تلاوت کن، و نماز را برپا دار، که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه بازمى‏دارد، و یاد خدا بزرگتر است و خداوند مى‏داند شما چه کارهایى انجام مى‏دهید! [العنکبوت: ۴۵]


آیا کسى که خدا سینه‏اش را براى اسلام گشاده است و بر فراز مرکبى از نور الهى قرار گرفته (همچون کوردلان گمراه است؟!) واى بر آنان که قلبهایى سخت در برابر ذکر خدا دارند! آنها در گمراهى آشکارى هستند! خداوند بهترین سخن را نازل کرده، کتابى که آیاتش (در لطف و زیبایى و عمق و محتوا) همانند یکدیگر است آیاتى مکرّر دارد(با تکرارى شوق‏انگیز) که از شنیدن آیاتش لرزه بر اندام کسانى که از پروردگارشان مى‏ترسند مى‏افتد سپس برون و درونشان نرم و متوجّه ذکر
خدا مى‏شود این هدایت الهى است که هر کس را بخواهد با آن راهنمایى مى‏کند و هر کس را خداوند گمراه سازد، راهنمایى براى او نخواهد بود! [الزمر: ۲۲-۲۳].


آیا وقت آن نرسیده است که دلهاى مؤمنان در برابر ذکر خدا و آنچه از حقّ نازل کرده است خاشع گردد؟! و مانند کسانى نباشند که در گذشته به آنها کتاب آسمانى داده شد، سپس زمانى طولانى بر آنها گذشت و قلبهایشان قساوت پیدا کرد و بسیارى از آنها گنهکارند! [الحدید:۱۶].


اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نکند! و کسانى که چنین کنند، زیانکارانند! [المنافقون: ۹]


و اما نتایج فراوان یاد کردن خداوند عبات است از: رحمت و هدایت و شفا از بیماریهای دنیوی,بهشت, نعمتها و رضوان الهی در روز قیامت, به این آیه توجه کنید: (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ
آَمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْرًا کَثِیرًا * وَسَبِّحُوهُ بُکْرَةً وَأَصِیلًا * هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَمَلَائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَکَانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیمًا * تَحِیَّتُهُمْ یَوْمَ یَلْقَوْنَهُ سَلَامٌ وَأَعَدَّ لَهُمْ أَجْرًا کَرِیمًا)


اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خدا را بسیار یاد کنید، و صبح و شام او را تسبیح گویید! او کسى است که بر شما درود و رحمت مى‏فرستد، و فرشتگان او(نیز) براى شما تقاضاى رحمت مى‏کنند تا شما را از ظلمات (جهل و شرک گناه) به سوى نور(ایمان و علم و تقوا) رهنمون گردد او نسبت به مؤمنان همواره مهربان بوده است! تحیّت آنان در روزى که او را دیدار مى‏کنند سلام است و براى آنها پاداش پرارزشى فراهم ساخته است. [الأحزاب:۴۱-۴۴].


به قلم عبدالدائم الکحیل


منبعwww.eajazquran14.blogfa.com


برداشت از: http://shiasun.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید