ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

استفتائاتی از حضرت آیت الله خامنه‌ای درباره آنتن‌هاى ماهواره‏‌اى

به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، متن اين 5 استفتاء درباره آنتن‌هاى ماهواره‏اى و پاسخ‌های معظم‌له به‌ آن‌ها به شرح ذيل است:


س 1213: آيا خريد، نگهدارى و استفاده از دستگاه گيرنده برنامه‏هاى تلويزيونى از ماهواره جايز است؟ و اگر دستگاه گيرنده مجانى به دست انسان برسد چه حكمى دارد؟


ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از اين جهت كه صرفاً وسيله‏اى براى دريافت برنامه‏هاى تلويزيونى است كه هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حكم آلات مشترك را دارد. لذا خريد و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جايز است. ولى چون اين وسيله براى كسى كه آن را در اختيار دارد زمينه دريافت برنامه‏هاى حرام را كاملاً فراهم مى‏كند و گاهى نگهدارى آن مفاسد ديگرى را نيز در بر دارد، خريد و نگهدارى آن جايز نيست مگر براى كسى كه به خودش مطمئن است كه استفاده حرام از آن نمى‏كند و بر تهيه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتب نمى‏شود. لكن اگر قانونى در اين مورد وجود داشته باشد بايد مراعات شود.


س 1214: آيا خريد و فروش دستگاه دريافت‏كننده كانال‌هاى ماهواره‏اى براى گرفتن كانال‌هاى ماهواره‏اى جمهورى اسلامى براى كسى كه در خارج از جمهورى اسلامى زندگى مى‏كند، جايز است؟


ج: دستگاه مذكور هرچند از آلات مشتركى است كه قابليت استفاده حلال را دارد ولى چون غالباً از آن بهره‏بردارى حرام مى‏شود و علاوه بر اين بهره‏گيرى از آن در خانه مفاسد ديگرى را هم در بر دارد، بنابراين خريد و استفاده از آن در خانه جايز نيست، مگر براى كسى كه اطمينان دارد از آن بهره‏بردارى حرام نمى‏كند و نصب آن در خانه نيز مفسده ديگرى را دربر ندارد.


س 1215: اگر آنتن ماهواره‏اى علاوه بر دريافت كانال‌هاى جمهورى اسلامى، اخبار و بعضى از برنامه‏هاى مفيد كشورهاى عربى و خليج فارس و همه كانال‌هاى غربى و فاسد را دريافت كند چه حكمى دارد؟


ج: معيار جواز استفاده از اين دستگاه براى گرفتن برنامه‏هاى كانال‌هاى تلويزيونى، همان است كه قبلاً گذشت بدون اينكه بين كانال‌هاى غربى و غير آن تفاوتى وجود داشته باشد.


س 1216: استفاده از آنتن ماهواره‏اى براى آگاهى از برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن كه از طريق ماهواره توسط دولت‌هاى غربى يا كشورهاى مجاور خليج فارس و غير آنها پخش مى‏شوند چه حكمى دارد؟


ج: استفاده از اين دستگاه براى ديدن و شنيدن برنامه‏هاى علمى يا قرآنى و مانند آن، هرچند فى‏نفسه مانعى ندارد، ولى به دليل اين كه برنامه‏هایى كه از طريق ماهواره توسط دولت‌هاى غربى و بيشتر كشورهاى همسايه پخش مى‏شوند، غالباً در بردارنده آموزش افكار گمراه‏كننده و تحريف حقايق و همچنين برنامه‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى يا قرآن ازطريق آنها موجب وقوع در فساد و ارتكاب حرام مى‏شود، بنابراين شرعاً استفاده از آنتن‏هاى مذكور براى ديدن آن برنامه‏ها حرام است مگر آنكه برنامه‏هاى مفيد علمى يا قرآنى محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هيچ فساد يا ابتلا به عمل حرامى نباشد، البته اگر قانونى باشد بايد مراعات شود.


س 1217: شغل ما تعمير دستگاه‌هاى گيرنده برنامه‏هاى راديو و تلويزيونى است، در اين اواخر مراجعات زيادى براى نصب قطعات و تعمير آنتن‏هاى ماهواره‏اى صورت مى‏گيرد، تكليف ما در اين‌باره چيست؟ خريد و فروش قطعات آنها چه حكمى دارد؟


ج: اگر از اين دستگاه براى امور حرام استفاده شود كه غالباً همينطور است و يا شما علم داشته باشيد به اينكه كسى كه قصد تهيه آنتن ماهواره‏اى را دارد، براى امور حرام از آن استفاده مى‏كند، خريد و فروش و نصب قطعات و راه‏اندازى و تعمير و فروش قطعات آن جايز نيست.
: iqna

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید