ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تلاوت و خواندن پر خیر از دید امام علی(علیه السلام)

تلاوت و خواندن پر خیر از دید امام علی(علیه السلام)

قرآن کتاب عادی نیست که هر کس بتواند آن را بفهمد و یا اگر مطالعه کند، آن را درک نماید، بلکه زحمت فراوان لازم دارد، باید سالیان دراز مقدمات آن را کسب کرد ،در آن غور کرد و تدبر و تفکر نمود.

یکی از وظائف مهم هر انسانی، یاد گرفتن و یاد دادن قرآن است، زیرا تنها کتابی که ما را از بدبختی نجات داده و به سعادت دنیا و آخرت می رساند، قرآن است که ما را به خداشناسی و عقائد درست و احکام و مسائل اسلامی و معارف بزرگ مذهبی و دینی و…آشنا می کند.

آشنایی با قرآن مجید باید از طریق اهل بیت عصمت و طهارت صورت گیرد، زیرا عترت، مفسر و مبین و معلم این کتاب آسمانی می باشند.

از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) روایت شده که فرمود: قرآن را یاد گیرید و غرائب آن را بیاموزید و غرائب آن واجبات و حدود آن است؛ چون قرآن بر پنج صورت فرود آمده؛ حلال و حرام و محکم و متشابه و امثال. پس به حلال عمل کرده و حرام را واگذارید و به محکم عمل نموده و متشابه را رها سازید و از مثل‌های آن پند گیرید.

همچنین از آن حضرت نقل شده است: “بهترین شما کسی است که قرآن بیاموزد و قرآن یاد دهد. حضرت علی (علیه السلام) در حقوق فرزند نسبت به پدر می فرماید: پس حق فرزند بر پدر آن است که او را نام نیکو بگذارد و نیکو ادب کند و به او قرآن یاد دهد.

انگیزه تعلم و تعلیم قرآن، شناخت خدای جهان آفرین از زبان خود او و معرفت نسبت به پیغمبران و امامان به ویژه خاتم الانبیاء(صلی الله علیه وآله) می باشد.

مقصود از تعلیم قرآن پی بردن به خصوصیات جهان ابدی و ریزه کاری های جهان هستی و راهنمایی‌های دینی، اخلاقی، عبادی، اجتماعی، سیاسی تاریخی، صنعتی و صدها امور دیگر که نیازمند به فکر و تدبر دارند، می باشد.

باید متوجه بود که تنها هدف از تعلم و تعلیم قرآن و نظر انداختن به آن برای پاداش داشتن و عبادت بودن آن نیست، بلکه هدفی بالاتر از هدف معمولی منظور است و آن آشنا شدن به معارف اسلام و اساس قانون و قانون گذار جهان است و غرض رسیدن به خدا و قرب به اوست.

به همین جهت است که از علی(علیه السلام) روایت شده که فرمود: آگاه باشید! خیری نیست در خواندنی که در آن تدبر نیست، آگاه باشید خیری نیست در عبادتی که در آن،فهم و دانستنی نیست.

بعد از یادگرفتن و یاد دادن قرآن باید به آن عمل نماییم، زیرا معرفت و آشنایی به احکام و دستورات الهی، مقدمه عمل به آنهاست و با عمل، جامعه ترقی کرده و زنده خواهد شد و عمل است که آدمی را محبوب خدا ساخته و با ترک آن مطرود می سازد.

از امام صادق(علیه السلام) روایت شده که فرمود: هر که از روی قرآن تلاوت کند، ازچشمش بهره برده و بر پدر و مادرش تخفیف داده شده و چیزی بر شیطان از این عمل سخت تر نیست که از روی قرآن بخواند.

شکی نیست که انسان هر چه بیشتر در آموزش قرآن تلاش کند ثواب زیادتری نصیبش خواهد شد. حضرت علی(علیه السلام) می فرماید: زمانی که اهل زمین مرتکب معاصی شوند، و در بدی‌ها فرو روند، خداوند همت می ورزد که آنها را عذاب کند، باکی هم ندارد، اما وقتی که نظر می کند ، به پیرها که به سوی نماز قدم بر می دارند و بچه ها که قرآن می آموزند، بر آنان رحم کرده، عذاب را به تأخیر می اندازد.

: تبیان

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید