ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قرآن و ماه مبارک رمضان

عظمت ماه مبارک رمضان به نزول قرآن کریم در آن است. انسان در این ماه میهمان خداوند است و خداوند هم در این ماه غذایى به نام قرآن برای انسانها فرستاده است.


قرآن مجید


از رسول الله(صلى الله علیه وآله) رسیده است: «اِنّ هذا القرآن مأدبة الله» قرآن غذى آماده الهى است. قرآن سفره نیست که هر کسى غذى خود را همراه بیاورد و آن را در سر سفره قرآن بخورد. کسى حق ندارد که خواستههى خود را بر قرآن تحمیل کند، برداشتهى خود را به حساب قرآن گذارد. قرآن غذایى است آماده، هر کسى گرسنه معارف باشد از این غذا استفاده مى کند.


قرائت قرآن به ویژه در ماه روزه ، از اعتبار و ثواب خاصى برخوردار است .


امام باقر (علیه السلام) فرمود: هر چیزى ، بهارى دارد و بهار قرآن ، ماه رمضان است .(۱)


پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) طى خطبه معروف شعبانیه در آستانه ماه مبارک رمضان فرمود: کسى که در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت کند، به او ثواب کسى که در سایر ماه ها ختم قرآن کند، داده مى شود.()


همچنین در دعاى روز دوم ماه مبارک مى خوانیم : پروردگارا! در این روز مرا به تلاوت قرآن موفق بدار.(۳)


خداوند در این ماه ما را به قرآن خواندن فرا خوانده است و با ما درى این ماه سخن مى گوید. اگر کسى بخواهد با ظاهر قرآن در تماس باشد باید ظاهر پاک و طاهرى داشته باشد، بدون طهارت و وضو نمى شود با ظاهر قر
آن در تماس بود، حتى نمى شود قرآن را به لب گذاشت و بوسید. امّا با محتوا، معنا، تفسیر و جان قرآن را {لایَمَسُّهُ اِلاّالْمُطَهَّرُون}(سورة واقعه آیه
۷۹)اهل بیت عصمت و طهارت را خدا از هر آلودگى منزه و پاک کرد، اینها که مطهّرند. مى توانند با محتوى قرآن در تماس باشند. با جان و روح قرآن در ارتباط بوده و خود، قرآن متحرک باشند.


تدوین قرآن و اینکه آیه اى در کدام سوره و در کنار آیه دیگر قرار گیرد، با راهنمایى جبرئیل و هدایت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) صورت مى گرفت . بر این اساس بسیارى از سوره هاى مکى به حسب ظاهر باید در اوایل قرآن قرار داشته باشند در حالیکه در اواخر آن دیده مى شوند؛ زیرا قرآنى که از لوح محفو۱ به آسمان چهارم بیت المعمور رسیده ، این گونه تدوین گردیده است&lt ;/SPAN>


انسان در این ماه مهمان سفره پربار قرآن است، هر کسى به اندازه نیاز و استعدادش مى تواند از آن تغذیه شود.


ماه مبارک رمضان مستقیماً به خداوند سبحان استناد دارد. تنها ماهى که در قرآن کریم نام او آمده است ماه مبارک رمضان است و این ماه را خداوند سبحان به نزول قرآن معرفى کرد و فرمود:


{شَهْرُ رَمَضان الَّذُى اُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآن} ( بقره/ ۱۸۵)


از شیخ صدوق ، رحمة الله به سندى از عمروالشامى از امام صادق علیه السلام نقل مى کند:


به درستى که ماه ها در نزد خداى متعال ، دوازده ماه است ، در کتاب خدا؛ روزى که پروردگار، آسمان ها و زمین را خلق فرمود، پس ابتداى ماه ها، ماه خداوند است و آن ماه رمضان است و قلب ماه رمضان شب قدر است ، و قرآن در اولین شب ماه رمضان ، نازل شده است . پس با قرآن به استقبال ماه بروید. (۴)


نزول قرآن در شب قدر نزول جمعى قرآن را بازگو مى کند که از عالم عرش به عالم بیت المعمور صورت گرفت : شهر رمضان الذى انزل فیه القرآن .( بقره/ ۱۸۵) و لکن نزول قرآن به زمین که نزول تدریجى لقب گرفته است از آغاز بعثت با اقرء باسم ربک الذى خلق (علق/ ۱)؛ آغاز گردید و در طول ۲۳ سال بعثت استمرار یافت .


تدوین قرآن و اینکه آیه اى در کدام سوره و در کنار آیه دیگر قرار گیرد، با راهنمایى جبرئیل و هدایت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) صورت مى گرفت . بر این اساس بسیارى از سوره هاى مکى به حسب ظاهر باید در اوایل قرآن قرار داشته باشند در حالیکه در اواخر آن دیده مى شوند؛ زیرا قرآنى که از لوح محفو۱ به آسمان چهارم بیت المعمور رسیده ، این گونه تدوین گردیده است .

ویژگی های قرآنقرآن از لحاظ محتوا و از حیث کلمات و جملات معجزه است و این امتیازات و از ویژگى هاى قرآن است و هیچ یک از کتب آسمانى چنین نبوده اند. هر یک از سایر کتب آسمانى در قلب پیامبر القاء گشته و با کلمات پیامبر مربوء به زیور کلمات در آمده است .


ویژگى دیگر قرآن آن است که به زمان خاص و یا به مردم ، زبان، نژاد و فرهنگ خاص اختصاص ندارد؛ کتاب قانون براى ابناى بشر در تمام اعصار و شهرها است و راز حلاوت و کهنه نشدن آن را نیز مى توان در همین مساءله جویا شد.


هیچ یک از کتب آسمانى به اندازه قرآن ، بشر را به مبارزه و تحدى دعوت نکرده ؛ زیرا به سه دلیل تحریف پذیر نیست: اولا؛ آیات آن ساخته فکر و ذهن بشر نیست تا دیگران نظیر آن را بیاورند و یا در آن دخل و تصرف کنند.


ثانیا؛ پروردگار خود حامى اوست .


ثالثا؛ در هر زمان حافظان و پاسدارانى چون ائمه معصوم (ع) داشت و دارد که به دفاع از آن برخاسته و تا پاى جان از آن پاسدارى کنند. امروز نیز مهدى موعود (عج) حافظ و پاسدار آن است و دست هر تحریف کننده اى را رو مى سازد.(۴)


تلاوت قرآن در این ماه مبارک می تواند ما را چندین برابر از نورانیت قرآن کریم بهره مند ساخته و درجات بالایی از کمال را برایمان به همراه داشته باشد. و هرکس به قدر ظرفیت موجود از معارف آن بهره ببرد.


پی نوشت ها:


۱٫ وسایل الشیعه ، ج ۷، ص ۲۱۸؛ صدوق ، معانى الاخبار، باب معنى ربیع القرآن ، ص ۲۲۸٫


۲٫ بحار الانوار، ج ۹۶، ص ۳۴۱٫


۳٫ ر.ک : مفاتیح الجنان .


۴٫ بحارالانوار، ج ۹۶ ص ۳۸۶ و ج ۹۷ ص ۱۱


۵٫ همان ، ج ۹۶، ص ۳۹۱٫


:


_صفاى باطن در پرتو رمضان


سید محمد شفیعى


_آیین رمضان


مناسبتها، احکام، ادعیه و آداب


معاونت آموزش و تحقیقات بعثه مقام معظّم رهبری


_ سایت لیله القدر


 


گرداوری و تنظیم:گروه خانواده و زندگی پایگاه اطلاع رسانی آل محمد(ص)

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید