ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

روشهای جدید تبلیغ وهابیت

فهرست مطالب

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین علی موسوی زاده مدیر گروه بهایئت پژوهشکده باقرالعلوم(ع)


مسئولین باید پس از شناسایی آسیبهایی که سبب نفوذ فرقه های انحرافی مثل بهائیت در بین جوانان و سایر گروه های اجتماعی شده، ابزارهای مقابله را آماده کنند چون منشأ بسیاری از این فرقه ها سیاسی است و اساسا این فرقه ها را برای سلطه یابی بر جهان سوم و کشورهای اسلامی طراحی کردند و امروز با شیوه ها و ابزارهای مختلف برخی جوانان ما را گرفتار می کنند.


تاریخچه فرقه ضاله بهائیت


فرقه بهائیت از بابیت و بابیت هم از شیخیه سرچشمه می گیرد. فرقه‌ انحرافی شیخیه را شیخ احمد احسايی در ابتدای قرن 13هـ ق تأسیس کرد. نام دیگر این گروه «کشفیه» است. کشفیه،‌ کنایه از کشف و الهامی است که رهبران این فرقه، برای خود قايل بودند.


عقاید انحرافی عالم شیعی که موجب ایجاد بهائیت شد


در سال 1212 هـ.ق شیخ احمد با تعدادی از همراهانش برای زیارت امام رضا(ع) از راه نجف و کربلا به سوی ایران رهسپار شد و مدتی در شهر‌های یزد و اصفهان اقامت کرد. علمای شیعه از وی استقبال کردند و به دلیل تقاضای مردم یزد، او پس از زیارت مشهد دوباره به یزد برگشت و مدتی آنجا بود. بعد از ملاقات شیخ احمد احسايی با علمای قزوین، عده‌ای از علما، شیخ احمد احسایی را به دلیل عقایدش، مانند عقيده به داشتن بدن هور قلیایی، اعتقاد به رکن رابع، علل اربعه بودن ائمه برای ایجاد عالم، معراج رسول اکرم(ص) با جسد هور قلیایی و غایب بودن قائم با جسد هور قلیایی تکفیر کردند. برخی از این علما عبارت‌اند از: «سید مهدی پسر صاحب ریاض، حاجی ملا محمدتقی ملقب به شهید ثالث، حاجی ملا جعفر استرآبادی، شریف العلماء سید ابراهیم، شیخ محمدحسین صاحب فصول، شیخ محمد حسن نجفی صاحب جواهر، ملا آقا دربندی و…».به علت این تکفیر در ایران، عرصه بر شیخ تنگ
شد و نتوانست از خود دفاع کند و سرانجام به عراق رفت. او در تاریخ 21 ذی‌القعده‌ی سال 1241 هـ ق در نزدیکی مدینه و در 75 سالگی از دنیا رفت و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

بابیه، نزدیک به 170 سال قبل، در دوران حاکمیت سیاه و فراماسونی قاجار به وجود آمد که تحت سلطه استعمارگران بود. استعمار با هدف گسترش و تقويت همه‌جانبه فرقه بابیه و با تحريف‌گري، دروغ‌بافي، به‌هم ‌آوردن بافته‌ها و اوهام و تعاليم ساختگي به نام «مذهب جديد» به جنگ و مقابله آشکار با مباني اوليه دين مبين اسلام رفتند و طرح پروژه استعماري «دسيسه‌آميزي» را که جاسوسان زبردست دولت روس- به ویژه «کينياز دالگورکي» کارمند سفارت روس- در ايران به اجرا در آوردند.


استعمار با عَلَم‌کردن نايب خاص دروغین براي امام زمان در پی کاهش نفوذ مراجع و فقها بود


آنها در اين طرح، به دنبال عَلَم‌کردن نايب خاص دروغین براي امام زمان (عج)بودند تا از اين طريق بتوانند نفوذ مراجع تقليد و فقها را ميان مردم بي‌اثر کنند. یکی از همین افرادی که انتخاب شد.  «سید علی‌محمد باب» (شیرازی) بود که در مکتب شیخ «احمد احسائی» آموزش دیده و باعث جلب ‌نظر بسیاری گردید و با ادعاهایی گوناگون؛ مانند مقام مبشّر و نایب امام زمان گرفته
تا خود امامت و نهایتاً رسالت و الوهویت وارد میدان شد. بابیان، سید علی‌محمد را «رب اعلی»، «نقطه‌ اولی»، «مبشر جمال ابهی»، «نقطه‌ بیان» و «باب» لقب داده‌اند. برخی از بابیان و بهائیان برای اثبات معجزه بودن سخنان باب، به امی بودن وی استدلال کرده‌اند.

مؤسس و سردسته فرقه بهائیت، میرزا حسین‌علی نوری (ملقب به بهاء‌الله) است. او در شب دوم محرم سال 1233هـ.ق (12 نوامبر 1817میلادی) در تهران به دنیا آمد و به پیروان میرزا حسین‌علی نوری، بهائی و به مسلک آنها بهائیت گفته می‌شود.


 


از ادعای نائب امام زمان تا ادعای الوهیت مؤسس بهائیت


افکار و عقاید بهائیت برگرفته از عقاید بابیه است. در مورد توحید که نخستین و زیربنایی ترین اصل اسلامی است، آنها ادعای یکتاپرستی دارند اما آنچه آنها ادعا می کنند با آنچه در کتب و متونشان آمده بسیار متفاوت است. یکی از مبلغان معروف آنها« اسلمنت» بوده که کتابی تحت عنوان «بهاء الله عصرجدید» نوشته است که بشی
ر سلیمانی و… آن را ترجمه کرده است و در این کتاب آمده که بهاء الله می گوید من ذات خدا هستم. و در جای دیگر دارد «انی اناالله»! نه اینکه خدا در من تجلی کرده باشد بلکه در زمانی که زندانی اش می کنند می گوید «انه لا اله الا انا المسجون الفريد» یعنی علاوه بر  اینکه ادعای رسالت می کند کارش به جایی می رسد که مدعی خدایی می شود.


رهبر بهائیان(حسین‌علی بهاء) در کتاب‌هایش بارها ادعای نبوت کرده و خود را پیامبر خدا خوانده است. عباس افندی، فرزند بهاء، علی‌محمد باب را در ردیف پیامبرانی چون حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد(ص) می داند که همگی دارای معجزاتی بودند. سپس علی‌محمد باب را مبشر ظهور پدرش (حسین‌علی بهاء)، و پدرش را نیز در زمره آنها و بلکه برتر از همه آنها معرفی کرده است. در اصول دیگر مانند امامت و معاد هم عقایدی انحرافی دارند.

شواهد تاریخی نشان می دهد که پیش از دوره مشروطه دو قدرت وجود داشت؛ یکی شاه که دربار و دولت را اداره می کرد و دیگری مراجع و روحانیون که ملت را رهبری می کردند. در دوره ناصر الدین شاه و فتحعلی شاه و محمدشاه دولتهای بیگانه توانستند بر ایران مسلط شوند اما ملت به رهبری روحانیون در برابر خواست آنها ایستادگی کرد. برای شکستن این مقاومت لازم بود که این ارتباط شکسته شود، برای همین، استعمار شروع به تفرقه افکنی کرد و با استفاده از زمینه های داخلی، به ایجاد فرقه های منحرف مذهبی پرداخت و از آنجا که مردم از کشمکشها خسته شده بودند و دنبال یک ناجی می گشتند و چون وعده اتصال به امام زمان(عج) را می دادند به همین دلیل برخی از مردم به شیخیه و برخی به سیدعلی محمد باب گرویدند.

سابقه بهائیت نشان می دهد اینها ستایشگر و فرمانبر دولتهای استکباری بودند از تزار روس و امپراطور انگلیس تا رؤسای آمریکا و امروز اسرائیل غاصب همه پشت سر بهائیت بودند که خود نماد ظلم و استکبار بوده و هستند.& lt;o:p>


 


علت باقی ماندن بهائیت با آن احکام و عقاید سست خرافی، تشکیلاتی عمل کردن است


در مورد سیستم رهبری فرقه ضاله بهائیت؛ قبلا رویکرد سازمان بهائیت توسط یک رهبر واحد تعیین می شد اما الان توسط یک سازمان و تشکیلات با حمایت چند کشور استعمارگر که برگرفته از سبک فراماسونری است، اداره می شود. علت باقی ماندن فرقه بهائیت با آن احکام و عقاید سست خرافی، همین تشکیلات بهائیت است و آنها دو نوع تشکیلات انتصابی و یا انتخابی دارند. در بخش انتخابی محافل ملی و محافل محلی و یا ضیافات 19 روزه است و تش
کیلات انتصابی شان هم که از طرف بیت العدل(واقع در اسرائیل) انتصاب می شوند. مؤسساتی مثل مؤسسه دارالتبلیغ بین المللی، هیئت‌های مشاورین قاره‌ای، هیئت‌های معاونت و … دارند که نقشه های یک ساله تا چند ساله را دنبال می کنند.
بهایئت یک تشکیلات جاسوس پرور است؛ اگر در یک جایی یک بهایی وجود داشته باشد؛ به آن «نقطه» می گویند و به وجود بیش از یک نفر بهائی «جمعیت» می گویند و اگر بیش از 2 نفر باشد و به 9 نفر برسد، «محفل محلی» در آن منطقه تشکیل می دهند. این افراد در هر نقطه ای هستند و یکی از وظایف شان این است که همه اخبار واصله را به محافل محل گزارش دهند و محافل محلی آن را به محافل ملی منتقل می کنند و این محافل ملی آن را به اسرائیل و به بیت العدل گزارش می دهند.


 


تبلیغ بالاترین جایگاه را در بهائیت دارد


بهائیت از همان اول که آمدند کوشیدند با تبلیغ گسترده مرام و مسلک خود را در محافل و مجامع مختلف گسترش دهند یعنی تبلیغ بالاترین جایگاه را در
بهائیت دارد و خودشان می گویند که اگر یک روز تبلیغ نکنیم آن روز از بین خواهیم رفت و تبلیغ را یک وظیفه فردی و عمومی و واجب می دانند و شیوه های تبلیغ آنها متنوع است و اینها همه زیر نظر تشکیلات بیت العدل انجام می گیرد. شوقی افندی از رهبران اصلی بهائیت می گوید که فرد باید تصمیمات مصوبه از سوی هیئت های مشورتی را به مرحله عمل در آورد یعنی یک فردی اگر بخواهد در بهائیت تبلیغ بکند، هیچگونه اختیاری از خود ندارد پس نمی تواند حکومتی را دور بزنند و القا کنند که ما تبلیغ فردی می کنیم و تبلیغ فردی مشکلی ندارد.

مسئولین فرهنگی کشور باید پس از شناسایی آسیبهایی که سبب نفوذ فرقه های انحرافی مثل بهائیت در بین جوانان و سایر گروه های اجتماعی شده است، ابزارهای مقابله را آماده کنند چون منشأ بسیاری از این فرقه ها سیاسی است و اساسا این فرقه ها را برای سلطه یابی بر جهان سوم و کشورهای اسلامی طراحی کردند و امروز با شیوه ها و ابزارهای مختلف برخی  جوانان ما را گرفتار می کنند.


 


طرح جهانی بهائیت در ایران شکست خورد/ نفوذ بهائیت در ایران در غالب چه مشاغل و خدماتی است؟


طرحی با عنوان «طرح روحی» توسط بیت العدل در بیش از 100 کشور اجرا شده است.


در ایران البته این طرح با شکست روبرو شد. ما باید با مفاهیم قرآنی و روایی و فرهنگ اسلامی و تبیین آن با زبان روز و شیوه های هنری و ابزارهای موجود و ایجاد زمینه اشتغال و دور ساختن جوانان از بیکاری و… به مقابله با بهایئت بپردازیم. ما از یک فرهنگ غنی برخورداریم و فرهنگ از اساسی ترین عناصر هویتی است که ما از این طریق می توانیم مردم خود را از افکار انحرافی بهایئت مصون کنیم.

امروز بهائیت بیشتر روی نوجوانان و جوانان متمرکز شده است، آنها با شیوه‌های متعدد و در غالب کلاسهای روان شناسی، بهداشت یار، معلم، فعالیت در داروخانه، یا خدماتی مثل تعمیرکار سیستم های حرارتی وارد خانه ها شده و کم کم انس گرفته و افکار و عقاید بهائیت را ترویج می دهند. آنها با ظاهرسازی خود را به عنوان انسانی خیر جا زده و یا از طریق پرستار افراد ناتوان، به جذب افراد مستعد برای تبلیغ بهره می برند و یا با استفاده از (
NGO) های ترک اعتیاد و یا مشارکت در امر ازدواج و سرکشی به خانواده های بی سرپرست به خانواده ها نفوذ می کنند.

البته این تبلیغات تنها محدود به مسلمانان و شیعه نیست بلکه ادیان و مذاهب دیگر نیز مورد نظر آنها هست مثلا در موا
جه با یک مسیحی، ابتدا از حضرت عیسی(ع) شروع می کنند و یا در مواجه با فرد مسلمان از حضرت محمد(ص) سخن می گویند. چون بهاء الله اساس همه ادیان را یکی می داند و معتقد است همه ادیان بر حق اند برای همین بهائیت می خواهد خود را در حوزه ادیان دیگر به حساب آورد در حالی که حزبی بیش نیست.


 


کمبود نیروهای آموزش دیده برای مقابله با بهائیت/ فرصتهاو ظرفیتهای موجود در مقابله با بهایئت


یکی از شگردهای آنها اصول مترقی دوازده گانه بهائیت است. رهبر دوم بهائیت به نام عباس افندی در سفرهای خود به اروپا برای تبلیغ آئین بهایئت، تعالیم دوازده گانه وضع کرد و آن را به پدر خود یعنی «بهاء الله» مؤسسه فرقه ضاله بهائیت منتسب کرد، در حالیکه بسیاری از این مطالب در نوشته های پدرش اصلا وجود ندارد. یکی از این تعالیم دوازده گانه عدم تقلید و ترک تعصبات است (یعنی تعصب‌های جنسی، دینی، مذهبی، وطنی و سیاسی، نابودکننده‌ بنیان انسانی نداشته باشیم) چون اینها را نابودکننده می داند یا یکی از شیوه های
تبلیغی آنها بحث تساوی زن و مرد است که در ایران به شدت روی آن کار می کنند.

اگر می خواهیم با بهائیت مقابله کنیم باید مؤسسات متعددی که در این زمینه فعالیت می کنند به صورت واحد نظام مند شکل بگیرند و با یک مدیریت واحد، راهبردی منظم داشته باشند. الان چند درصد از مسئولان ما نسبت به نوع فعالیت و حوزه های آسیب پذیر جغرافیایی بهایئت آگاهی دارند؟ و آیا اگر کسی و یا کسانی که در معرض تبلیغات بهائیت قرار گرفته اند و می خواهند شبهاتی که برایشان پیش آمده پاسخ داده شود، مرکزی که بتواند این مسائل را پاسخگو باشد، را داریم؟

به هر حال بدانیم که بهائیت با داشتن جمعیت 5 و نیم میلیونی با سابقه مستمر 170 ساله تبلیغی و حمایتهای گسترده استکبار هنوز در اقلیت است و هیچ جایگاه سیاسی اجتماعی در دنیا ندارد اما باید در عین حال هشیار باشیم و سعی کنیم آسیبهای اجتماعی را کاهش دهیم و مهمترین فرصتها و ظرفیتهای خود را بشناسیم و با آسیب شناسی خود به رفع آن بپردازیم. نبود نیروهای آموزش دیده در حوزه مقابله با بهائیت از جمله مشکلات ما در این زمینه است. نداشتن اطلاعات لازم درباره جغرافیای انسانی، سیاسی و اجتماعی فرقه بهائیت یکی دیگر از مسائل در عدم موفقیت ما می تواند باشد. یا نبود سايتهاي قوي اينترتي و جامع براي پاسخ‌گويي به شبهه‌ها و حمايت از جوانان شيعي.

از جمله این فرصتها، پرداختن به سوابق انحرافي و غيراخلاقي رهبران و بنيان‌گذاران اين فرقه، بيان سوابق تاريخي و نقد و متون سست و متزلزل اين فرقه، داشتن قبله‌هاي متعدد و جعل قبله در اسرائيل با پشتوانه‌اي سست، در اقليت بودن افراد اين فرقه در داخل وخارج کشور، حمايت صهيونيسم و اسراييل و بعضي از کشورهاي بيگانه از اين فرقه، تنفر عمومي مردم داخل کشور از اين گروه، وجود مستبصرين و توبه کنندگان متعدد، سياسي بودن عملکرد و برنامه‌ريزي‌هاي بهائيان، وجود اختلاف در ميان سران بهائيت، پرداختن به مسئله‌ خاتميت در اسلام (قرآن) و در اديان ديگر و نقد ديدگاه اين فرقه در اين باره، وجود تضادهاي آشکار و پنهان در اعتقادات و مباني فکري و متون اين فرقه، تبيين مسئله‌ امامت و مهدويت در اسلام و تشيع (ادله و نصوص) براي مقابله با نظريات اين فرقه که در این باره کتابی به عنوان«پیام آوران تاریکی» نوشته شده است که به چاپ می رسد.
منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید